دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
روغن ترمز آبی بهتر است یا روغن ترمز زرد ؟

روغن ترمز آبی بهتر است یا روغن ترمز زرد ؟

مهسا حاتمیان مطالعه: 11:50 8 ماه قبل بازدید: 172

روغن ترمز آبی یا زرد؟

در این مطلب می خواهیم به یکی از مهمترین سوالات سیستم ترمزگیری ماشین یعنی روغن ترمز آبی بهتر است یا روغن ترمز زرد بپردازیم. اگر می خواهید بهترین روغن ترمز را برای خودرو خود انتخاب کنید تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

روغن ترمز در مکانیسم سیستم ترمز

در صورتی که در مورد مکانسیم ترمز بدانید، بهتر می توانید برای انتخاب روغن ترمز آبی یا زرد تصمیم گیری کنید. سیستم ترمز ماشین به طور خلاصه از دو بخش مهم به نام کالیپر و دیسک تشکیل شده است. این اجزا روی بلبرینگ چرخ سوار شده اند. کالیپر دو لنت در دو طرف خود دارد که این دو لنت با دیسک در ارتباط هستند. در واقع برخورد این دو لنت با دیسک سبب می شود تا دیسک مانع از حرکت بلبرینگ و در نهایت تایر شود و ماشین بایستد یا سرعت آن کاهش یابد.

روغن ترمز کجای این داستان است؟ در صورتی که روغن ترمز نباشد سیستم ترمز کار نخواهد کرد. زیرا نیرویی باید کالیپر را وادار کند که لنت ها را با دیسک تماس دهد. این نیرو از سوی روغن ترمز می باشد. زمانی که پدال ترمز را می فشاریم، سیلندر موجود در لوله ترمز سبب می شود تا روغن ترمز به حرکت در آید و نیروی وارد شده به پدال را به سمت تایرها هدایت کند. روغن ترمز به پیستون رسیده و با هل دادن پیستون، سبب می شود تا کالیپر وارد عمل شود و لنت ها را دیسک بچسباند و عمل ترمز گیری انجام شود.

حال متوجه شدید که بدون روغن ترمز، عمل ترمز گیری غیر ممکن است. زیرا باید نیروی وارد شده به پدال از طریقی به پیستون و سپس با دیسک برسد. روغن ترمز نقش انتقال نیرو را برعهده دارد. اما با توجه به انواع روغن ترمز ممکن است این سوال برای شما پیش آید که روغن ترمز آبی بهتر است یا روغن ترمز زرد؟ در ادامه این مطلب به طور کامل در مورد این دو روغن ترمز مطالبی را ارائه می دهیم.

ویژگی های روغن ترمز مرغوب

برای شروع لازم است تا با ویژگی های روغن ترمز مرغوب آشنا شوید.

• روغن ترمز به دلیل نقشی که دارا است باید حداقل تراکم پذیری را داشته باشد تا بتواند نیروی وارد شده به پدال را به طور مساوی به تمامی مولکول های خود برساند و این انتقال نیرو به درستی انجام شود.

• روغن ترمز باید با قطعات فلزی که با آن ها در ارتباط است، از نظر شیمایی سازگار باشد و سبب تخریب یا واکنش غیرمجاز با قطعات و اجزا نشود.

• همچنین روغن ترمز باید نسبت به تشکیل حباب هوا حساس باشد و اجازه ندهد مولکول های هوا با مولکول های خود، پیوند ایجاد کنند. (نسبت به نفوذ رطوبت و حباب های هوا مقاومت بالایی داشته باشد.)

• بالا بودن نقطه جوش از ویژگی های بسیار مهم روغن ترمز می باشد. (مقاومت بالایی در برابر گرم شدن داشته باشند. زیرا اگر روغن ترمز دمای جوش پایینی داشته باشد، سریع تر به نقطه جوش می رسد و کارایی لازم را هنگام ترمز گرفتن ندارند یا به عبارتی “ترمز خالی می کنند.”)

• روغن ترمز باید خاصیت خنک کنندگی بالایی داشته باشد.(به هنگام داغ شدن سریعا بتواند دمای خود را پایین آورد.)

• روغن ترمز باید در دمای پایین یخ نزند.

 

بهترین روغن ترمز

استاندارد روغن ترمز زرد DOT 3 و آبی DOT4

برای درک بیشتر در مورد تفاوت روغن ترمز آبی و زرد باید با سیستم نامگذاری آن ها آشنا شوید: در ایران روغن ترمز به دو دسته آبی و زرد تقسیم می شود. اما سیستم نامگذاری روغن ترمز در کشورهای خارجی Dot می باشد. روغن ترمز ها از نظر نقطه جوش به چهار دسته استاندارد Dot تقسیم بندی می شوند.

:Dot 2نقطه جوش 190 درجه سانتی گراد (در دمای 190 درجه سانتی گراد به جوش می آید.)

:Dot 3 نقطه جوش 205 درجه سانتی گراد

:Dot 4 نقطه جوش 230 درجه سانتی گراد

:Dot 5نقطه جوش 260 درجه سانتی گراد

:Dot 5.1 این روغن ترمز دارای ترکیب شیمایی متفاوت است و از متابورات تشکیل شده است.

روغن ترمز زرد Dot3 و روغن ترمز آبی Dot4 است. روغن ترمز زرد دارای نقطه جوش 205 درجه سانتی گراد و روغن ترمز آبی دارای نقطه جوش 230 درجه سانتی گراد است. این بدین منزله است که روغن آبی نقطه جوش بالاتری داشته و از ظرفیت گرامی بالایی برخوردار است. پر مصرف ترین روغن ترمز ها برای خودروهای سواری، DOT3 ، DOT4 و DOT 5.1 می باشد. اما در نهایت جواب سوال چه شد؟ روغن ترمز آبی بهتر است یا روغن ترمز زرد؟

تیم کارشناسی دلفد برای شما تفاوت های اصلی روغن زرد و آبی را بیان می کند.

تفاوت های اصلی روغن ترمز آبی و زرد

برای انتخاب میان یکی از این دو روغن ترمز باید تفاوت های آنها را بدانید. نکات زیر می تواند راهنمای مناسبی برای این منظور باشد:

• تفاوت اصلی روغن ترمز زرد و آبی در نقاط جوش در محیط خشک و مرطوب و ترکیب آن ها است. از آن جایی که استفاده روغن زرد DOT3 متداول تر است و در خودروهای سواری و کامیون ها به وفور استفاده می شود. اما می توان گفت به دلیل استفاده گسترده از سیستم ABS و کنترل کشش استفاده از روغن ترمز آبیDOT4 که ویسکوزیته (چسبندگی) پایین دارد، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

• روغن ترمز زرد DOT 3 با گذشت زمان مولکول آب کمتری از DOT 4 را از هوا جذب می کند، این بدین معنی است که روغن ترمز زرد تعداد دفعات کمتری نیاز به هواگیری دارد.

• روغن ترمز DOT 4 از نقطه جوش بالاتر برخوردار است. (نقطه جوش در محیط خشک و نقطه جوش در محیط مرطوب) و همچنین در دماهای بالاتر از امنیت بیشتری برخوردار است.

 

روغن ترمز آبی بهتر است یا روغن ترمز زرد

منظور از نقطه جوش خشک و مرطوب چیست؟

نقطه جوش به نقاط جوش خشک و مرطوب تفکیک می شود. نقطه جوش خشک روغن ترمز زمانی که روغن بدون ناخالصی و آب است، تعیین می شود. نقطه جوش مرطوب روغن زمانی که روغن حاوی 3.7 درصد آب است، تعیین می شود، بنابراین همیشه نقطه جوش مرطوب کمتر از نقطه جوش خشک است.

جدول زیر تفاوت های نقاط جوش روغن ترمز آبی و زرد و مواد تشکیل دهنده آن را بیان می کند.

تفاوت روغن ترمز آبی و زرد

نکته 1: از آن جایی که روغن ترمز آب را جذب می کند (به جز روغن ترمز DOT 5 مبتنی بر سیلیکون). روغن ترمز DOT 3 می تواند هر سال تا دو درصد آب جذب کند. در واقع با برداشتن درپوش مخزن برای افزودن روغن ترمز یا از طریق مهر و موم های فرسوده و حتی از طریق خود خطوط ترمز، رطوبت می تواند وارد سیستم شود. بنابراین نقطه جوش مرطوب روغن ترمز عددی است که دقیق تر آنچه را که واقعاً در وسیله نقلیه شما اتفاق می افتد، نشان می دهد.

نکته 2: روغن ترمز با DOT بالاتر به معنای کیفیت بالاتر آن نیست. بلکه فاکتورهایی مانند وزن خودرو، نوع پیشرانه، سیستم انتقال قدرت و کلاس بدنه همگی در انتخاب روغن ترمز مناسب مهم است.

نکته 3: اینکه بخواهید روغن ترمز آبی و زرد را با هم ترکیب کنید، باید بگوییم که این امر سبب می شود تا سیستم ترمز گیری ماشین شما مختل شده و در ترمزگیری اختلال ایجاد کند. بنابراین از انجام این امر، جدا خودداری کنید.

چگونه بفهمیم روغن ترمز آبی یا زرد برای سیستم ترمز مناسب است؟

از آن جایی که نقطه جوش روغن ترمز آبی یا DOT4 بیشتر است اما باید به این نکته توجه کنید که سیستم ترمز هر خودرو متفاوت است و باید متناسب با سیستم ترمز خودرو اقدام به خرید روغن ترمز کرد. با مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو می توانید بهترین نوع روغن ترمز را انتخاب کنید.

چگونه از نوع روغن ترمز موجود در مخزن اطلاع یابیم؟

می توانید با وارد کردن یک دستمال یا کاغذ سفید رنگ به درون مخزن روغن ترمز، از روغن فعلی در ماشین خبردار شوید.

زمان تعویض روغن ترمز

با توجه به اینکه بارها شنیده اید که روغن ترمز نیازی به تعویض ندارد و تنها به هواگیری از سیستم ترمز بسنده کرده اید. باید این امر را به شما گوشزد کنیم که روغن ترمز در مجاورت آلاینده ها و رطوبت و فشار و حرارت بالا، کارایی خود را از دست داده و همانند روز اول به سیستم ترمز گیری کمک نمی کند. عمر روغن ترمز طولانی است اما این بدین معنی نیست که نباید تعویض شود.

شما می توانید با یک تست ساده از میزان آلاینده های موجود در روغن ترمز آگاه شوید:

• یکی از پیچ های هواگیری یکی از چرخ ها را باز کنید.

• کمی از روغن ترمز را درون ظرف شفاف بریزید.

• ظرف را به حالت سکون قرار دهید تا مایع حرکتی نداشته باشد.

• میزان ته نشین شدن روغن و مقدار جدا شدن آب از روغن و وجود سایر آلاینده یا ناخالصی را مشاهده کنید.

• در صورتی که رنگ روغن ترمز شده کدر باشد و یا میزان ناخالصی ها و آب زیاد باشد، زمان تعویض آن رسیده است.

 

تفاوت روغن ترمز زرد و آبی

جایگزینی روغن ترمز آبی با زرد و بالعکس

آیا می توان روغن ترمز آبی را در وسیله نقلیه ای که برای روغن ترمز زرد است، ریخت؟

• شما می توانید روغن ترمز آبی DOT 4 را به جای روغن ترمز زرد Dot 3 در باک بریزد، اما برعکس آن نباید انجام شود.

• روغن ترمز DOT 5 با روغن ترمز DOT 3 ، 4 و 5.1 قابل تعویض نیست و سازگار نمی باشد و می تواند باعث خرابی فاجعه بار سیستم ترمز شود.

• اما با توجه به اینکه نقاط جوش DOT 3 ، 4 و 5.1 بر پایه گلیکول اتر است. آنها با یکدیگر سازگار هستند. اما مانند روغن موتور، شما باید از روغن های توصیه شده بر اساس دفترچه راهنمای خودرو استفاده کنید.

نتیجه گیری از خرید روغن ترمز زرد یا آبی

در این مطلب از سایت دلفد به تفاوت روغن ترمز آبی و زرد پرداختیم. با توجه به اینکه روغن ترمز آبی امروزه محبوبیت بیشتری دارد می توانید از این نوع روغن ترمز بهره ببرید. اما فراموش نکنید که روغن ترمز زرد نیز متداول ترین روغن ترمزی است که برای خودروهای سواری استفاده می شود. تفاوت اصلی در روغن ترمز آبی و زرد در نقاط جوش و ترکیب آنها است. شما می توانید یکی از این روغن ترمز ها را با توجه به سیستم ترمز خودرو خود انتخاب کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *