دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
روش های کاهش مصرف سوخت

روش های کاهش مصرف سوخت

مهسا حاتمیان مطالعه: 15:45 1 سال قبل بازدید: 121

در این راهنما از سایت دلفد در مورد کاهش مصرف سوخت خودرو به ارائه نکات مهمی می پردازیم. از جمله سوالات رایج کاربران از کارشناسان تیم دلفد این است که چگونه می توان نحوه مصرف بنزین را کم کرد؟ در این راهنما تصمیم داریم تا ترفندهای کم کردن مصرف سوخت را به شما آموزش دهیم.
سوخت از عناصر اصلی و مهم برای عمل احتراق درون سیلندر است. سوخت و هوا باید با نسبت های معینی وارد محفظه سیلندر شده و با کمک جرقه شمع، شعله ور شوند تا موتور بتواند میل لنگ را به حرکت در آورد. مصرف زیاد سوخت نه تنها اقتصادی نبوده بلکه روی محیط زیست نیز تاثیر منفی زیادی می گذارد.

چگونه مصرف بنزین را کم کنیم؟

امروزه یکی از دغدغه های اصلی صنعت خودرو سازی و رانندگان این است که چگونه مصرف سوخت را کاهش دهند. افزایش قیمت بنزین و اهمیت زیاد به سلامت محیط زیست، صنایع را به سمتی سوق می دهد که با کاهش مصرف بنزین، نقش مثبتی در این راه داشته باشند.
برخی از عوامل داخلی و خارجی تاثیر گذار در کاهش مصرف سوخت را با هم مرور می کنیم.

 • کارخانه سازنده و استفاده از قطعات از مهمترین عوامل کم کردم مصرف سوخت است.
 • نحوه رانندگی و طرز نگه داری از ماشین از دیگر عوامل داخلی مهم تاثیر گذار در کاهش مصرف بنزین است.

با توجه به اینکه نوع قطعات به کار رفته در ماشین و نحوه ساخت و اسمبل کردن قطعات از کنترل افراد مصرف کننده خارج است، لذا باید با نگه داری اصولی و رانندگی صحیح مصرف سوخت را کاهش دهند.
آیا می دانید چگونه مصرف بنزین را کاهش دهیم؟ در ادامه به توضیح هر یک از فاکتورهای تاثیر گذار در این مورد می پردازیم.

 • رانندگی با سرعت استاندارد
 • استفاده از روغن موتور مرغوب
 • استفاده از بنزین با کیفیت
 • تنظیم موتور
 • تنظیم فرمان
 • تنظیم باد تایرها
 • بررسی ساییدگی آج لاستیک
 • عدم شتاب گیری سریع
 • عدم خلاص کردن ماشین در سر پایین
 • بررسی فیلتر هوا
 • رسیدگی و کنترل باک بنزین
 • بررسی و کنترل پمپ بنزین
 • بررسی کنیستر
 • رسیدگی به انژکتور
 • بررسی شمع، کوئل و سیستم جرقه زنی
 • بررسی تسمه دینام و تسمه تایم ….
 • بررسی ECU و سنسورهای مرتبط با آن
 • رعایت ظرفیت استاندارد خودرو
 • بررسی تسمه تایم
 • رسیدگی به مبدل کاتالیست

رانندگی کردن با سرعت استاندارد یکی از راه های کاهش مصرف سوخت

رانندگی با سرعت زیاد یکی از مهمترین عوامل افزایش مصرف سوخت خودرو است. اگر در یک جاده طولانی، موتور ماشین با حداکثر سرعت رانده شود، بار زیادی به آن وارد شده و باید سوخت بیشتری بسوزاند. مصرف سوخت با کم کردن سرعت به میزان قابل توجهی کاهش می یابد بنابراین اگر همیشه با سرعت استاندارد رانندگی کنید، در مصرف سوخت صرفه جویی کرده و اقتصادی عمل کرده اید. معمولا برای خوردوهای ایرانی بهترین دور موتور بین 2 – 4 هزار است بنابراین اگر سعی کنید که سرعت خودرو را بین 80-90 کیلومتر در ساعت نگه دارید، مصرف بنزین موتور کاهش چشمگیری خواهد داشت.

 • در نظر داشته باشید که تخت گاز رانندگی نکنید. هر چقدر میزان شتاب گیری آرام آرام باشد، مصرف سوخت کمتر می شود.
 • هر چقدر با سرعت مجاز و دنده سبک تری رانندگی کنید، مصرف بنزین خودرو کمتر خواهد بود. (این امر به نسبت مسافتی که طی می شود، محاسبه می شود.)
 • دور موتور استاندارد و حرکت کم گاز در هر دنده ای به کاهش مصرف بنزین کمک می کند.

روش های کاهش مصرف بنزین

استفاده از روغن موتور مرغوب

استفاده از روغن موتور مرغوب سبب روان کاری و خنک کاری مطلوب می شود. وظیفه روغن موتور این است که با گردش بین قطعات موتور، گرمای به وجود آمده از اصطکاک قطعات را کم کرده و حرکات را روان کاری کند. بر اساس مبانی فیزیک، تماس دو وسیله با هم سبب اصطکاک و گرما می شود، در واقع انرژی جنبشی بین این دو قطعه به انرژی گرمایی و اصطکاک تبدیل می شود. برخورد پیستون با سیلندر و تماس پیستون با شاطون و میل لنگ و … سبب ایجاد اصطکاک می شود. روغن وظیفه روان کاری و خنک کاری را دارد تا از گرمای شدید خودداری کند.

اگر از روغن مرغوب استفاده شود، قطعات موتور به خوبی روان کاری شده و حرکات قطعات به خوبی انجام می شود اما عدم استفاده از روغن موتور با کیفیت، سبب افزایش اصطکاک قطعات موتور می شود. عدم کارکرد صحیح قطعات منجر به افزایش تقاضای موتور برای سوخت می شود تا بتواند این کاهش نیرو را جبران کند. به خاطر داشته باشید که موتور برای افزایش توان و قدرت نیازمند سوخت بیشتر است.

نکته: به صورت هفته ای سطح روغن را چک کنید همچنین بعد از 8-10 هزار کیلومتر برای تعویض روغن ترمز اقدام نمایید.

استفاده از بنزین با کیفیت

در صورتی که به دنبال روشی برای کاهش مصرف سوخت خودرو هستید، بهتر است ابتدا سوخت با کیفیت و مرغوبی را به موتور بدهید. موتور برای عملکرد خود به میزان متناسبی سوخت و هوا نیاز دارد، اگر مواد تشکیل دهنده در سوخت با کیفیت باشد، در مرحله احتراق تمام آن می سوزد و انرژی حاصل از احتراق سبب دور گرفتن ماشین می شود.

اما اگر بنزین نامرغوب بوده و در ترکیبات آن آلاینده های زیادی وجود داشته باشد، در محفظه احتراق به درستی با هوا مخلوط نشده و احتراق کامل صورت نمی گیرد، به عبارتی احتراق ناقص رخ داده و خام سوزی می شود. موتور برای اینکه جوابگوی سرعت درخواستی راننده باشد، باید سوخت بیشتری وارد محفظه کند تا این احتراق ناقص را جبران کند در نتیجه مصرف سوخت موتور افزایش می یابد.

نکته: استفاده از بنزین خالص و با کیفیت از مهمترین روش هایی است که می توانید با کمک آن مصرف بنزین ماشین را کاهش دهید.

تنظیم موتور یکی از روش های کاهش مصرف بنزین

تمامی قطعات موجود در موتور برای راه انداختن بدنه دست در دست هم تلاش می کنند. برای اینکه نیروی لازم برای چرخش چرخ ها فراهم شود باید سیستم جرقه زنی، سیستم فرمان، سیستم سوخت رسانی، سیستم ورود هوا، سیستم کامپیوتری و سنسور ها و…. به درستی کار کنند. تنظیم نبودن هر یک از این قطعات سبب به هم خوردن میزان پاشش سوخت ماشین می شود، در صورت افزایش مصرف بنزین باید تمامی قطعات موتور بررسی شوند.

تنظیم فرمان

از دیگر فاکتورهای مهم در کاهش مصرف سوخت خودرو، تنظیم فرمان می باشد. اگر فرمان پذیری ماشین خوب نباشد و ماشین به یک سمت کشیده شود، موتور باید توان بیشتری را برای هدایت فرمان تولید کند که این امر با افزایش مصرف سوخت همراه است. در صورتی که فرمان میزان نیست و به چپ و راست کشیده می شود، باید مشکل را رفع کنید. نامیزان بودن فرمان نه تنها سبب افزایش مصرف سوخت خودرو شده بلکه روی سیستم تعلیق و جلو بندی نیز تاثیر منفی می گذارد.

تنظیم باد تایر

باد تایرها نیز روی کاهش یا افزایش مصرف سوخت اثر دارد. در صورتی که باد تایر ها کم باشد، سطح اتصال تایر با زمین به دو طرف عرض تایر منتقل می شود، این امر سبب ساییدگی بیشتر قسمت عرضی تایر شده و میزان مصرف سوخت را به طور قابل توجهی افزایش می دهد زیرا موتور باید توان بیشتری جهت به حرکت در آوردن لاستیک های کم باد که به زمین اتصال زیادی دارند، خرج کند.

نکته: به صورت دوره ای یعنی هر هفته باد تایرها را کنترل کنید.

بررسی دوره ای میزان ساییدگی تایر

تایرها نقش مهمی در ایمنی خودرو و میزان مصرف بنزین دارند. در صورتی که ساییدگی لاستیک ها بیش از حد باشد، احتمال ترکیدگی لاستیک افزایش یافته که این امر بسیار خطرناک است. در نظر داشته باشید که لاستیک های ساییده شده با سطح زمین اتصال بیشتری دارند و به خوبی قادر به چرخش نیستند. کشیدن لاستیک ها با آجی که عمق آن کمتر از 2 میلی متر است، نیازمند توان زیادی است زیرا لاستیک های ساییده هم هدایت فرمان و هم عملکرد سیستم تعلیق را با مشکل مواجه می کنند.

نکته: در صورت کم شدن عمق آج تایر کمتر از 2 میلی متر، لاستیک را تعویض کنید. به صورت دوره ای لاستیک ها را ضرب دری تعویض کرده تا عمق سایش کم شود.

راه های کاهش مصرف سوخت

تراز بودن چرخ ها راهی برای کاهش مصرف سوخت

تراز بودن چرخ ها به سیستم تعلیق و فرمان کمک می کند، همچنین در صورت تراز بودن چرخ ها میزان کمی نیرو برای چرخیدن چرخ ها نیاز است. اگر چرخ ها تراز نباشند و به سمت داخل یا خارج ماشین تمایل پیدا کرده باشند، کنترل فرمان را با مشکل مواجه می کنند لذا ماشین برای توقف یا دور زدن و …. باید نیروی بیشتری را برای مقاومت فرمان خرج کند که این امر نیازمند سوخت بیشتر است بنابراین جهت کاهش مصرف بنزین بهتر است از تراز بودن چرخ ها اطمینان کسب کنید.

عدم شتاب گیری سریع و ناگهانی

برای اینکه مصرف سوخت ماشین کم شود، باید از شتاب گیری ناگهانی خودداری کنید. برای شتاب گیری، موتور نیازمند سوخت بیشتر است، در صورتی که ناگهان شتاب گیری انجام شود، میزان پاشش سوخت درون محفظه سوخت بیش از حد نیاز می باشد.
زمانی که راننده پای خود را روی پدال گاز می فشارد، در واقع دریچه گاز باز شده و مقدار زیادی هوا وارد منیفولد و از آن جا وارد سیلندر می شود، به میزانی که هوا وارد محفظه سیلندر شده است باید سوخت نیز وارد شود لذا انژکتور به میزان زیادی سوخت وارد محفظه کرده تا نسبت سوخت و هوا متناسب شود. بنابراین برای اینکه مصرف سوخت کم شود و بهینه رانندگی کنید، بهتر است از شتاب گیری سریع و ناگهانی خودداری کنید، با افزایش سرعت به صورت آرام به موتور اجازه می دهید تا میزان سوخت استاندارد را وارد محفظه کند.

عدم خلاص کردن ماشین در سر پایینی

برخی از راننده ها در مسیرهای سر پایینی خلوت اقدام به خلاص کردن ماشین می کنند. در این حین موتور روشن است و در حال احتراق که دور میل لنگ را برای کنترل سرعت چرخ ها حفظ کند، در واقع موتور در حالت خلاص سوخت بیشتری نیاز دارد تا روشن بماند. اگر ماشین در دنده باشد، سرعت چرخش چرخ ها به نوعی توسط موتور کنترل شده و از دور گرفتن بیش از حد موتور جلوگیری می شود اما رانندگان برای کاهش مصرف سوخت، دنده را خلاص کرده تا صرفه جویی داشته باشند، این امر جدای از کاهش یا افزایش مصرف بنزین، عقلانی نبوده و کنترل ماشین را در شرایط ناگهانی سخت می کند.

بررسی فیلتر هوا یکی دیگر از روش های کاهش مصرف سوخت

اگر فیلتر هوا کثیف باشد، باید با مصرف سوخت بسیار بیشتری به رانندگی ادامه دهید زیرا وقتی فیلتر هوا تمیز است، با هر لیتر بنزین معادل 15 کیلومتر طی می شود اما در صورت کثیف بودن آن با هر لیتر بنزین معادل 5 کیلومتر طی می شود.

بررسی و کنترل درب باک و باک بنزین

جهت کاهش مصرف سوخت باید از عدم نشتی آن مطمئن شد. در صورتی که درب باک خراب باشد یا مخزن باک نشتی داشته باشد، سوخت زیادی هدر می رود. نشتی از مخزن و درب باک نه تنها سبب افزایش میزان مصرف سوخت و هدر رفت منابع طبیعی می شود، بلکه خطرات آتش سوزی نیز به همراه دارد بنابراین با چک کردن درب باک از صحت آن اطمینان کسب کنید.

بررسی و کنترل پمپ بنزین

یکی دیگر از روش های کاهش مصرف سوخت، چک کردن پمپ بنزین است. پمپ بنزین نیروی لازم برای پمپاژ سوخت را به سمت انژکتور فراهم می کند. اگر فیلتر پمپ بنزین مسدود شده باشد یا پمپ از کار افتاده باشد، بنزین به اندازه کافی به مخزن سیلندر نرسیده و در نتیجه احتراق کامل رخ نمی دهد.
موتور جهت جبران کاهش توان باید سوخت بیشتری را وارد محفظه کند، این چرخه به مرور سبب افزایش مصرف سوخت می شود بنابراین با چک کردن پمپ بنزین و اطمینان از کثیف نبودن فیلتر پمپ، مصرف بنزین ماشین را کاهش دهید.

بررسی کنیستر روشی برای کاهش مصرف سوخت

کنیستر قطعه ای است که بخارات بنزین را در حالت خاموشی موتور از باک بنزین جذب کرده و در خود ذخیره می کند. زمانی که موتور روشن است و نیازمند هوای بیشتری است، مجرای پایین کنیستر باز شده و بخارات جذب شده بنزین با هوا ترکیب و به سمت منیفولد می رود. اگر دریچه برقی کنیستر از کار بیفتد یا و زغال های کنیستر تمام شوند، دیگر قادر به جذب بخارات بنزین نیست بنابراین بخارات بنزین به صورت هدر رفته و از باک خارج می شود. شما به راحتی می توانید با تعویض دوره ای کنیستر و اطمینان از صحت آن، در کاهش مصرف سوخت صرفه جویی کنید.

چگونه مصرف بنزین را کم کنیم

بررسی انژکتور ها

اگر انژکتورهای ماشین ایراد پیدا کرده و مسدود شده باشند، یا اینکه ارتباط آن ها با ECU قطع شده باشد، میزان پاشش سوخت به محفظه سیلندر به هم می خورد.

نکته: با بررسی انژکتورها از صحت کارکرد و تمیز بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

بررسی شمع، کوئل و وایر و سایر اجزای جرقه زنی

اگر شمع جرقه کافی تولید نکند، مخلوط سوخت و هوا به خوبی شعله ور نمی شود بنابراین احتراق ناقص رخ داده و بخشی از سوخت از طریق اگزوز خارج می شود. باید از صحت شمع و تمیز بودن الکترودهای آن و همچنین سلامت وایر و کوئل مطمئن باشید. کوئل سبب تقویت جریان و ارسال آن به شمع می شود، اگر کوئل از کار بیفتد ولتاژ جریان کافی نبوده و شمع جرقه کامل نمی زند. احتراق ناقص سبب افزایش درخواست موتور برای سوخت می شود تا افت توان را جبران کند.

نکته: بررسی دوره ای سیستم جرقه زنی و تمیز کردن آن ها از نکات ضروری برای کاهش مصرف سوخت است.

بررسی ECU و سنسور ها

ECU مغز ماشین است، در واقع کامپیوتری است که عملکرد اجزای ماشین را کنترل می کند. میزان پاشش سوخت توسط انژکتورها از جمله وظایف ECU است، در صورتی که این قطعه از کار بیفتد یا مشکلی در سیگنال های دریافتی داشته باشد، میزان پاشش سوخت به هم می خورد و همین امر سبب افزایش مصرف بنزین موتور می شود. سنسورهایی مانند سنسور اکسیژن، سنسور دریچه گاز، سنسور میل لنگ و …. همگی داده هایی به ECU ارسال می کنند. این قطعه داده های دریافتی این سنسورها را بررسی کرده و بهترین پاسخ به آن را ارائه می دهد.

 • برای مثال خرابی سنسور دریچه گاز سبب نشان دادن هوای ورودی بیش از حد واقعی می شود، در این حالت ECU میزان سوخت به محفظه احتراق را افزایش داده که سبب احتراق ناقص و خام سوزی می شود زیرا هوای واقعی کمتر از میزان گزارش شده می باشد.
 • سنسور اکسیژن نیز میزان اکسیژن در گازهای خروجی را می سنجد، در صورت ارسال داده های اشتباه، ممکن است ECU دستور باز شدن دریچه گاز را بدهد و هوای زیادی وارد موتور شود، به همان میزان به انژکتور دستور پاشش سوخت را بدهد و سوخت زیادی وارد محفظه سیلندر شود بنابراین مصرف سوخت افزایش می یابد.
 • سنسور سرعت یا موقعیت میل لنگ نیز با ارسال سیگنال اشتباه سرعت میل لنگ سبب پردازش اشتباه ECU شده که در نتیجه میزان پاشش سوخت توسط انژکتور بیش از حد مجاز می شود.

رعایت ظرفیت خودرو راه حلی برای کاهش مصرف سوخت

با حمل نکردن بار زیاد و سبک سفر کردن، در مصرف بنزین به میزان قابل توجهی صرفه جویی می کنید زیرا سنگین کردن ماشین، نیازمند این است که موتور با توان بیشتری چرخ ها را به حرکت وا دارد، همین امر سبب افزایش مصرف سوخت موتور می شود.

بررسی تسمه تایم و تسمه دینام

اگر تسمه تایم و دینام بیش از اندازه سفت یا شل باشند، عملکرد موتور را مختل می کنند بنابراین باید شلی و سفتی تسمه تایم و دینام استاندارد باشد تا بازده موتور کاهش نیابد. برای تسمه تایم شل، موتور باید توان بیشتری را صرف کند در نتیجه مصرف بنزین افزایش می یابد.

بررسی مبدل کاتالیست

توجه به مبدل کاتالیست نیز از دیگر راهکارها برای کاهش مصرف سوخت است. انسداد کاتالیست سبب مسدود شدن گازهای خروجی می شود، در نتیجه فشار زیادی به موتور وارد شده و موتور جهت کاهش این فشار باید با توان بیشتر کار کند در نتیجه مصرف سوخت افزایش می یابد.

نتیجه گیری از کاهش مصرف سوخت

در این راهنما از سایت دلفد راهکارهای کاهش مصرف سوخت را با هم مرور کردیم. همان طور که بیان شد، موتور برای احتراق نیاز به سوخت و هوا دارد، میزان سوخت و هوا باید در موتور به درستی تنظیم شوند تا موتور قادر به دور گرفتن باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *