دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
روش های تمیز کردن سنسور اکسیژن

روش های تمیز کردن سنسور اکسیژن

مهسا حاتمیان مطالعه: 14:20 1 سال قبل بازدید: 1443

در این راهنما از سایت دلفد روش های تمیز کردن سنسور اکسیژن را بیان می کنیم. سنسور یا حسگر اکسیژن یکی از قطعات مهم داخل اگزوز است که اکسیژن گازهای خروجی را محاسبه می کند. مقدار اکسیژن اندازه گیری شده توسط این قطعه به ECU فرستاده شده و ECU برحسب سیگنالی که دریافت کرده میزان پاشش سوخت را تعیین می کند. اگر ماشین شما هنگام شتاب گیری به مشکل برمی خورد، احتمالا سنسور اکسیژن نیاز به تمیز کردن دارد.

چرا باید سنسور اکسیژن را تمیز کنیم؟

اتومبیل های مدرن با کمک سنسور ها و روشن شدن چراغ چک به راننده هشدار می دهند که مشکلی در یک قسمت اتومبیل به دلیل معینی رخ داده است، به عبارتی اگر مشکلی در ماشین باشد، می دانید که چه چیزی، کجا و چرا دچار مشکل شده است. کاملا طبیعی است که استفاده طولانی مدت از حسگرها منجر به کثیفی آن ها می شود. سنسور اکسیژن از آن دسته از قطعاتی است که نیاز به تمیز کردن دوره ای دارد تا بهترین عملکرد خود را داشته باشد بنابراین صبر نکنید تا سنسور به دلیل کثیفی زیاد از کار بیفتد بلکه با تمیز کردن دوره ای، از خراب شدن آن جلوگیری کنید.
در ادامه ابتدا توضیح مختصری در مورد نحوه عملکرد حسگر اکسیژن ارائه می دهیم سپس در ادامه نحوه تمیز کردن سنسور اکسیژن را بیان می کنیم.

سنسور اکسیژن چیست؟

سنسور اکسیژن داخل لوله اگزوز قرار دارد که به انتهای آن یک سیم و سوکت متصل می باشد. این قطعه قبل از مبدل کاتالیستی در اگزوز قرار گرفته و میزان اکسیژن دودهای خروجی از سیلندر را محاسبه می نماید، سپس اطلاعات محاسبه شده را به کامپیوتر یا ECU خودرو می فرستد. ECU با محاسبه و تنظیم میزان پاشش سوخت و… بهترین عملکرد را برای موتور ایجاد می کند.
در برخی از ماشین ها از دو حسگر اکسیژن استفاده می شود، یعنی یکی از این سنسور ها قبل از مبدل کاتالیستی و دیگری بعد از آن نصب می شود. وظیفه حسگر دومی این است که آلاینده های باقی مانده گازهای خروجی که از کاتالیزور عبور کرده اند را محاسبه کند، در نهایت ECU خودرو با پردازش داده سنسورهای قبل و بعد، از سالم بودن یا ناسالم بودن مبدل کاتالیستی مطمئن می شود و در صورتی که مشکلی رخ داده باشد، هشدار لازم جهت تعویض کاتالیزور را به راننده می دهد.

سنسور اکسیژن چه کاری انجام می دهد؟

1. اطلاع رسانی به راننده با روشن کردن یک چراغ در داشبورد

روشن شدن یک چراغ نشان دهنده ایراد یا خرابی در قطعه مربوط به آن چراغ است، در صورت روشن شدن چراغ های هشدار راننده باید مشکل را پیدا کرده و به رفع آن بپردازد تا چراغ خاموش شود. سنسورها باعث روشن و یا خاموش شدن چراغ های داشبورد می شوند.

2. ارسال اطلاعات لازم به ECU

سنسورها با توجه به نقشی که دارند، اطلاعات لازم را اندازه گیری کرده و به ECU می فرستند، سپس ECU دستور لازم برای نحوه عملکرد قطعات را صادر می کند.

3. صادر کردن دستور به عملگرهای موجود در ماشین

در ماشین های قدیمی کاربراتوری برخی از سنسورها مستقیما به عملگر (قطعاتی مانند انژکتور، فن خنک کننده و …) وصل شده و دستور لازم را به آن ها صادر می کنند. برای مثال دستور روشن شدن فن خنک کننده موتور توسط سنسور دمای آب ایجاد می شود.
حسگر اکسیژن با تحلیل گازهای خروجی و آگاه کردن ECU از ترکیب دود، به ECU در تنظیم نسبت سوخت و هوا را کمک می کند تا احتراق کامل و خوبی در محفظه سیلندر رخ دهد.

وظیفه سنسور اکسیژن چیست

نشانه های کثیف شدن سنسور اکسیژن

 1. روشن شدن چراغ چک موتور
 2. استفاده از اسکنر برای تشخیص خطا حسگر
 3. هوشیار بودن به علائم خرابی مبدل کاتالیستی

روشن شدن چراغ چک موتور

همان طور که در بخش بالا ذکر شد، سنسورها با روشن کردن یک چراغ از وضعیت ماشین به شما خبر می دهند، روشن شدن چراغ چک موتور نشان دهنده ایراد در یکی از قطعات موتور برای مثال سنسور اکسیژن رخ داده است.

استفاده از اسکنر برای خطا یابی حسگر

قابل اطمینان ترین روش برای تشخیص زمان تمیز کردن سنسور اکسیژن استفاده از اسکنر است که کد خطا را اعلام کرده و تشخیص می دهد که آیا سنسور مشکل دارد یا خیر.

توجه به علائم خرابی مبدل کاتالیستی

یکی دیگر از روش های تشخیص زمان تمیز کردن حسگر اکسیژن توجه به علائم زیر است:

 1. مصرف سوخت بیشتر
 2. خروج دود زیاد از اگزوز
 3. کاهش عملکرد موتور
 4. تست ناموفق ماشین در آلاینده ها

مصرف سوخت بیشتر

همان طور که بیان شد سنسور با اندازه گیری مقدار اکسیژن و ارسال اطلاعات به ECU میزان پاشش سوخت را توسط انژکتور کنترل می کند. اگر سنسور اکسیژن بیش از اندازه کثیف باشد، سنجش اکسیژن با خطا مواجه شده و سیگنال اشتباه به ECU می فرستد، ECU نیز دچار اشتباه شده و میزان پاشش سوخت را زیاد کند، در نهایت مصرف سوخت ماشین افزایش می یابد.

خروج دودهای زیاد از اگزوز

سنسور اکسیژن که در منیفولد خروجی قرار گرفته است نقش کنترل اکسیژن در گازهای خروجی از سیلندر را برعهده دارد. اگر این سنسور به دلیل کثیفی زیاد از کار بیفتد، لذا با ارسال سیگنال اشتباه در عملکرد ECU اختلال ایجاد می کند و ECU نیز با کم و زیاد کردن پاشش سوخت، باز شدن دریچه گاز و … ترکیبات سوخت را به هم می ریزد. اگر داخل محفظه احتراق مقدار ترکیب سوخت کم و زیاد شده و مقدار سوخت نسبت به هوا بیشتر یا کمتر باشد، احتراق ناقص رخ داده و در نتیجه دود زیادی از اگزوز خارج می شود.

کاهش عملکرد موتور

اگر سنسور در اندازه گیری اکسیژن دچار خطا شود، سبب پردازش اشتباه در ECU شده و در نهایت ECU دستور اشتباه به عملگرها مانند انژکتور و دریچه گاز می دهد. کم و زیاد شدن ترکیب سوخت در داخل محفظه خودرو منجر به کاهش قدرت و توان موتور شده که خود را به صورت کم شدن شتاب، بدکار کردن ماشین در حالت درجا نشان می دهد.

نحوه تمیز کردن سنسور اکسیژن

ناموفق بودن ماشین در تست آلاینده ها

اگر تست آلاینده های خودرو موفقیت آمیز نبود پس احتمالا مشکلی در سنسور اکسیژن و یا مبدل کاتالیستی رخ داده است بنابراین در اسرع وقت به رفع آن بپردازید تا آلوده شدن محیط زیست و آسیب دیدن خودرو جلوگیری شود.

سنسور اکسیژن را چطوری تمیز کنیم؟

1. تمیزکاری سنسور با حلال مناسب بدون برداشتن آن
2. تمیز کردن سنسور با آب داغ با برداشتن آن
3. تمیزکاری سنسور با بنزین با برداشتن آن
4. تمیز کردن سنسور با اسپری بدون برداشتن آن

تمیز کردن سنسور اکسیژن با یک حلال مناسب

متداول ترین شوینده ها برای تمیز کردن سنسور حاوی حلال هایی هستند که بقایای رسوب شده روی آن را بدون آسیب رساندن به چیزی از بین می برند. این نکته را در نظر داشته باشید که هرگز نباید از حلال های غیر مناسب برای خودرو استفاده شود زیرا ساختار شیمیایی هر محصول با یکدیگر تفاوت دارد، فقط و فقط از شوینده و حلال مخصوص خودرو برای تمیز کردن و پاک کردن رسوبات سنسور استفاده کنید.

مراحل تمیز کردن سنسور اکسیژن با حلال

 1. ابتدا حلال مناسب خودرو را تهیه کرده و چک کنید که آیا با نوع موتور شما سازگاری دارد یا خیر، زیرا برخی از حلال ها مناسب خودروهای احتراق داخلی بنزینی و برخی مناسب موتورهای دیزلی هستند.
 2. دستورالعمل درج شده روی محصول را مطالعه کنید. دستورالعمل به شما می گوید که چه مقدار سوخت درون باک بریزید، ممکن است نیاز به خالی کردن کل سوخت یا پر کردن باک باشد.
 3. با روشن کردن خودرو، به حلال کمک کنید تا در سیستم به گردش در آید، این حلال ها به مرور زمان قطعاتی مانند سنسور اکسیژن، مبدل کاتالیستی، سوزن انژکتور و … را از آلودگی و رسوبات پاک می کند.

تمیز کردن سنسور اکسیژن با برداشتن آن از جایگاه خود

یکی دیگر از روش های تمیز کردن سنسور اکسیژن این است که حسگر را از جای خود برداشته و اقدام به تمیز کردن آن نمائید. در این روش باید بسیار مراقب بود که به اتصالات یا کانکتورهای آن آسیب وارد نشود در غیر این صورت سنسور خراب خواهد شد.

 1. ابتدا درب کاپوت را باز کرده سپس سنسور اکسیژن که در بالای منیفولد خروجی اگزوز قرار دارد را پیدا کنید.
 2. با استفاده از آچار مخصوص سوکت متصل به سنسور را شل کرده و آن را جدا کنید، در انجام این مرحله دقت کنید زیرا آسیب وارد کردن به سنسور یا اتصالات آن موجب خرابی می شود، آچار مخصوص را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا سنسور شل شود.
 3. سنسور را از جایگاه خود خارج کنید.
 4. نوک سنسور را کمی گرم کرده و به سرعت در آب فرو ببرید، با این کار نوک سنسور خنک شده و باعث ریزش رسوبات می شود، سپس نوک سنسور را با یک اسپری هوای فشرده تمیز کنید، این روند را تا زمانی که رسوبات از آن خارج شوند ادامه دهید.
 5. سنسور را به مدت 6-7 ساعت در یک ظرف آب که حاوی تمیز کننده مخصوص می باشد قرار دهید، اجازه دهید رسوبات کربن از روی سنسور کنده شوند.
 6. سنسور را با یک پارچه تمیز خشک کنید.
 7. اکنون سنسور آماده نصب مجدد است.

مراحل تمیز کردن سنسور اکسیژن

تمیز کردن سنسور اکسیژن با بنزین

اگر استفاده از یک حلال مناسب برای تمیز کردن سنسور کار آمد نبود می توانید از بنزین برای تمیز کردن آن استفاده کنید. درون بنزین مکمل هایی استفاده شده که نقش پاک کنندگی و زدودن آلودگی ها را دارد و برخلاف سرکه و سایر شوینده های غیر مناسب به خودرو آسیب وارد نمی کند.
برای این کار ابتدا باید سنسور را از جایگاه خود خارج کنید، اگر برای برداشتن سنسور تبحر کافی دارید، اینکار را انجام دهید در غیر این صورت از تعمیرکار کمک بگیرید. برای تمیز کردن سنسور اکسیژن با بنزین مراحل زیر را دنبال کنید:

در این روش ایمنی را حرف اول را می زند زیرا استفاده از بنزین در مکان هایی که جرقه وجود داشته باشد، خطرناک است. از دستکش استفاده کرده و تهویه را نیز در نظر بگیرید.

اجازه دهید تا موتور ماشین خنک شود، زیرا هیچ کسی تمایل به دست زدن به موتور داغ را ندارد.

حسگر در منیفولد خروجی اگزوز قرار دارد، برای پیدا کردن حسگر باید از زیر کاپوت به آن دسترسی داشته باشید بنابراین باید از جک استفاده کرده و ترمز دستی را بکشید.

حسگر را خارج کرده و آن را درون یک ظرف بنزین بیندازید، توجه داشته باشید که نباید اتصالات و کانکتورها را درون بنزین بیندازید.

درب ظرف را بسته و اجازه دهید شب تا صبح بماند، از مهر و موم بودن درب ظرف مطمئن شده و آن را در یک مکان امن و دور از جرقه و دود قرار دهید.

حسگر را از ظرف خارج کرده و دستکش و ماسک خود را بردارید، سپس با حوله مخصوص نرم، آن را تمیز کنید.

حسگر را به سر جای خود برگردانده و با کمک آچار آن را نصب کنید.

اسپری کردن سر سنسور با اسپری مخصوص

سریع ترین روش برای تمیز کردن سنسور اکسیژن، استفاده از اسپری مخصوص است، با اسپری کردن روی نوک سنسور می توانید کربن ها و دوده ها را تمیز کنید. در این روش نیز باید به سنسور دسترسی داشته و تک تک نقاط سر آن را با اسپری تمیز کنید.

باید و نبایدها در هنگام تمیز کردن سنسور اکسیژن

از سرکه برای تمیز کردن سنسور استفاده نکنید زیرا سرکه بسیار اسیدی بوده و باعث آسیب دیدن سنسور می شود.

غوطه ور کردن کانکتورهای سنسور در آب داغ کاری اشتباهی است. در نظر داشته باشید که فقط باید سنسور را درون آب بیندازید و کانکتورها نباید با آب برخورد داشته باشند.

در صورتی که سنسور با کربن و سایر رسوبات آلوده شده باشد، با کمک روش های ذکر شده می توانید سنسور را تمیز کرده و طول عمر آن را افزایش دهید، اما این یک راه حل کوتاه مدت بوده و بهترین روش این است که سنسور اکسیژن را تعویض کنید.

تمیز کردن سنسور کم هزینه تر و دارای خطرات بیشتری است (اگر به طور اصولی انجام نشود) اما تعویض سنسور اکسیژن پرهزینه تر و مسلما روشی بهتر است.

سوالات رایج در مورد تمیز کردن سنسور اکسیژن

1. آیا می توان سنسور اکسیژن را با برس تمیز کرد؟

با توجه به اینکه ممکن است برس به بدنه سنسور آسیب وارد کند، بهتر است این کار انجام نشود. همچنین توجه داشته باشید که شوینده مخصوص سنسور وجود ندارد بلکه حلال هایی که ترکیبات فرموله شده آن برای پاکسازی سیستم سوخت رسانی و اگزوز مناسب است برای شستشو توصیه می شود.

2. آیا می توان از سرکه برای تمیز کردن سنسور اکسیژن استفاده کرد؟

سرکه بسیار اسیدی بوده و ریختن آن روی سنسور پیشنهاد نمی شود بلکه بهتر است از اسپری مخصوص برای تمیز کردن سنسور استفاده کنید، تک تک نقاط نوک سنسور را با اسپری تمیز کنید تا دوده ها و کربن پاک شود.

3. نشانه های بد کار کردن سنسور اکسیژن چیست؟

 • بد کار کردن موتور
 • عدم موفقیت خودرو در تست آلایندگی
 • ایراد در مبدل کاتالیستی
 • خروج دود و آلاینده زیاد از اگزوز
 • روشن شدن چراغ چک موتور
 • مصرف سوخت بالا

نتیجه گیری از روش های تمیز کردن سنسور اکسیژن

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نحوه تمیز کردن سنسور اکسیژن به ارائه نکات مهم پرداختیم. سنسور اکسیژن قطعه ای مهم و حیاتی است که نقش محاسبه اکسیژن موجود در اگزوز را برعهده دارد و با ارسال داده ها به کامپیوتر ماشین، سبب ترکیب مناسب سوخت و هوا می شود.
کارکردن طولانی ماشین سبب نشت رسوبات کربن روی آن شده و در نتیجه منجر به ارسال کد خطا می شود بنابراین تمیز کردن دوره ای سنسور اکسیژن روشی مقرون به صرفه است اما باید به خاطر داشته باشید که تمیز کردن سنسور کار ساده ای نبوده و باز و بسته کردن غیر اصولی آن می تواند به سنسور اکسیژن آسیب وارد کند، اگر در این کار تبحر ندارید از تعمیرکار کمک بگیرید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *