دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
روش های افزایش توان خودرو

روش های افزایش توان خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 9:45 4 هفته قبل بازدید: 18

در این راهنما از سایت دلفد در مورد روش های افزایش توان خودرو به ارائه نکاتی می پردازیم. خودرو ماشین بعد از گذشت مدت زمانی از کارکرد آن دچار افت توان و قدرت می شود. تعویض به موقع روغن موتور و نگه داری صحیح از قطعات موتور نقش مهمی در کاهش افت شدید قدرت موتور برعهده دارد. اما در نظر داشته باشید که اگر موتور ماشین شما بعد از مدتی دچار افت توان شود می توانید با کمک روش هایی که بیان می کنیم توان و قدرت موتور ماشین خود را افزایش دهید.

راه های ارزان قیمت افزایش توان خودرو

 1. هوای خنک ورودی اولین راه کار برای افزایش توان خوردو
 2. تنظیمات صحیح اگزوز خودرو
 3. استفاده از کاتالیست مرغوب
 4. تقویت موتور خودرو با تغییر در تایمینگ و …
 5. ریمپ ماشین
 6. کاهش وزن خودرو
 7. استفاده از توربو شارژ
 8. تنظیم زاویه لاستیک

هوای خنک ورودی از روش های افزایش توان خودرو

ارزان ترین و راحت ترین روش برای افزایش توان خودرو این است که از هوای خنک برای مصرف موتور استفاده شود. همان طور که همه می دانید هوای سرد چگالی بیشتری نسبت به هوای گرم دارد از این رو تراکم مولکولی آن نیز بیشتر است. هوای سرد اکسیژن بیشتری وارد سیلندر می کند و اکسیژن بیشتری با سوخت ترکیب می شود. هر چقدر میزان اکسیژن هوای ورودی بیشتر باشد احتراق بهتر رخ داده در نتیجه توان بیشتری تولید می شود.

راه های ارزان قیمت افزایش توان خودرو

تنظیمات صحیح اگزوز خودرو

در صورتی که جایگاه کاتالیست در اگزوز به درستی نصب شود و تغییرات غیر اصولی در اگزوز ایجاد نشود، توان خودرو افزایش می یابد.
به خاطر داشته باشید که افزایش تعداد اگزوزها موجب می شود تا گازهای خروجی حاصل از احتراق با سرعت بیشتری به بیرون هدایت شود و هر چقدر سرعت خروج گازها از منیفولد خروجی بیشتر باشد در نتیجه فضای ورود سوخت و هوا در محفظه احتراق بیشتر می شود و همین امر سبب افزایش توان و قدرت موتور ماشین می شود.

در خودروهای معمولی، اگزوز دارای پیچ و تاب های زیاد است تا بتواند هوای خروجی را با کمترین صدا از موتور خاموش کند. همین پیچ و تاب ها سبب کاهش شتاب خروج دود از اگزوز می شود. در خوردوهایی مسابقه ای معمولا مسیر اگزوز صاف می شود و همین امر سبب صدای زیاد این خودروها است. در نظر داشته باشید که صاف کردن و تغییر غیر اصولی در مسیر اگزوز نه تنها سبب تقویت موتور نمی شود بلکه ممکن است باعث صدمه به موتور شود.

استفاده از کاتالیست مرغوب یکی از روش های افزایش توان خودرو

در صورتی که از مبدل کاتالیسیتی مرغوب استفاده شود شانس اینکه توان خودرو افزایش بیاید زیاد است. مبدل کاتالیستی نقش مهمی در تبدیل گازهای خروجی دارد. اگر مبدل کاتالیستی به درستی وظیفه خود را انجام دهد خروج گازها سریع تر در اگزوز رخ می دهد و در نتیجه توان خودرو افزایش می یابد.

روش های افزایش توان خودرو

تقویت موتور خودرو

تقویت موتور خودرو از اصول تیونینگ می باشد. تیونینگ برای بالا بردن توان، شتاب و سرعت خودرو به کار می رود. تغییر در تایمینگ و دستکاری موتور برای رسیدن به بالاترین قدرت و توان خود نیازمند دانش کافی در خصوص موتور ماشین است.

ریمپینگ خودرو یکی دیگر از روش های افزایش توان خودرو

ریمپ از دیگر کارهایی است که می توانید با کمک آن قدرت و توان موتور را افزایش دهید. ریمپ به این معنی است که در نقشه یا مپ ECU خودرو تغییراتی ایجاد شود تا میزان پاشش سوخت توسط انژکتور و زمان جرقه زدن شمع تغییر کند و به گونه ای باشد که عملیات احتراق و جرقه با قدرت و سرعت بیشتر انجام شود.
ریمپ یا فلش کردن کامپیوتر خودرو سبب شده تا میزان ترکیب سوخت هوا، زمان و مقدار پاشش سوخت و زمان جرقه تنظیم شود و موتور را در بهینه ترین حالت خود قرار دهد، البته باید این کار توسط متخصصی انجام شود که با زبان های برنامه نویسی آشنایی کامل دارد.

کاهش وزن خودرو

وزن یک خودرو نقش مهمی در قدرت و توان موتور دارد. اگر خودرو سنگین باشد نباید انتظار داشته باشید که به محض فشرده شدن پدال گاز، ماشین با سرعت زیاد شروع به حرکت کند. اگر به خودروهای مسابقه دقت کرده باشید متوجه می شوید که صندلی های عقب این ماشین ها حذف شده است تا خودرو سبک تر شود و در نتیجه توان و قدرت موتور افزایش یابد.
تغییر رینگ های لاستیک، تغییر سیستم ترمز کاسه ای به سیستم ترمز دیسکی و برداشتن و حذف لوازم غیر ضروری از صندوق عقب از جمله روش هایی است که می توان به کمک آن وزن خودرو را کاهش داد.

راهکار های افزایش توان خودرو

استفاد از توربو شارژ جزء روش های افزایش توان خودرو

سیستم توربو شارژ یا سوپرشارژ نقش بسیار مهمی در افزایش توان خودرو برعهده دارد. سیستم توربو شارژ گشتاور شدیدی به موتور القا می کند. البته توجه داشته باشید که اضافه کردن غیر اصولی سیستم توربو شارژ به ماشین موجب نقص در عملکرد ماشین می شود.
توربو شارژ از انرژی دود و گازهای خروجی از اگزوز استفاده کرده و مخلوط هوای بیشتری به موتور وارد می کند که سبب افزایش توان موتور می شود.

تنظیم زاویه لاستیک ها

لاستیک خودرو نقش مهمی در کشش خودرو برعهده دارد. زاویه قرار گیری لاستیک ها یکی از روش ها است که می توانید با کمک آن توان خودرو برای کشش را افزایش دهید. یکی از زاویه هایی که می توانید با حذف آن موجب افزایش توان خودرو شوید، حذف زاویه Toe in است. این زاویه لاستیک ها که به صورت پیش فرض در کارخانه سازنده تعیین شده است به گونه ای است که اگر از بالا به خودرو نگاه کنیم چرخ ها کمی به سمت هم متمایل شده اند. در صورتی که این زاویه از بین برود و لاستیک ها موازی هم قرار گیرند و پهنای لاستیک ها کمتر شود، راندمان موتور و شتاب گیری خودرو بیشتر می شود. البته ممکن است این امر کمی سیستم سرعت سنج خودرو را دچار اشتباه کند.

از دیگر راه های ارزان قیمت برای افزایش توان خودرو عبارت اند از:

 • استفاده از روغن موتور با کیفیت
 • تعویض مانیفولد یا هدر یا مقسم اگزوز
 • تعویض فیلتر هوا
 • تعویض کاتالیست
 • تعویض مافلر یا صدا خفه کن اگزوز

نتیجه گیری از روش های افزایش توان خودرو

در این راهنما روش های ارزان قیمت برای افزایش توان خودرو را با یکدیگر مرور کردیم. بی شک همه ما به دنبال افزایش توان و قدرت ماشین هستیم تا بتوانیم با خیال راحت از سربالایی ها عبور کنیم و به محض فشردن پدال گاز، سرعت و قدرت واقعی موتور ماشین را حس کنیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *