دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
دلایل کم کردن روغن موتور

دلایل کم کردن روغن موتور

مهسا حاتمیان مطالعه: 12:50 1 سال قبل بازدید: 180

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره دلایل کم کردن روغن موتور خودرو بیان می کنیم. روغن نقش مهمی در روانکاری و خنک کاری قطعات موتور داشته و نبود آن باعث آسیب دیدن پیستون، سیلندر، یاتاقان و … می شود، شما می توانید با چک کردن به موقع میزان روغن از سایش و اصطکاک بین قطعات و کاهش عملکرد موتور جلوگیری کنید. کم شدن روغن موتور به دلیل نشتی روغن یا روغن سوزی رخ می دهد، جهت کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

روغن موتور چیست؟

روغن موتور در مخزن مخصوص ذخیره شده و برای خنک کاری و روانکاری، بین قطعاتی مانند یاتاقان ها، جداره سیلندر، شاتون و … قرار می گیرد. کلیه ی اجزایی که در تماس با یکدیگر مشغول به انجام فعالیت هستند نیاز به روغنکاری دارند. براساس قانون اصطکاک دو جسم در حال تماس با یکدیگر به مرور ساییده شده و گرما تولید می کنند بنابراین استفاده از روغن برای کاهش سطح سایش و همچنین میزان گرمای تولید شده، لازم و ضروری است.
این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت عدم استفاده از روغن، دو جسم در حال تماس با یکدیگر به مرور دچار سایش شده و ناهمواری روی سطح آن ها به وجود می آید اما اگر بین این دو جسم روغن وجود داشته باشد از اصطکاک خشک جلوگیری شده و در نتیجه میزان سایش کمتر می شود.

آگاهی از اجزای سیستم روغنکاری و نحوه روغن رسانی قطعات موتور به درک دلایل کم کردن روغن موتور خودرو کمک می کند بنابراین ابتدا این موارد را مرور کرده سپس به تشریح علت کاهش روغن موتور ماشین می پردازیم.

وظایف روغن موتور چیست؟

1. روانکاری

روغن یک لایه نازک بین قطعات موتور ایجاد کرده و مانع از اصطکاک خشک بین آن ها می شود.

2. خنک کاری

خاصیت جذب گرما داشته و دمای به وجود آمده ناشی از اصطکاک بین قطعات را کاهش می دهد.

3. تمیز کاری

روغن موتور زمانی که بین قطعات موتور جریان می یابد، تراشه ها و آلودگی ها را جذب کرده و تحویل فیلتر روغن می دهد.

4. جلوگیری از زنگ زدگی

خاصیت روغن موتور به گونه ای است که مانع از زنگ زدگی فلزات می شود.

علت کاهش روغن موتور

اجزای سازنده سیستم روغنکاری موتور خودرو چیست؟

سیستم روغنکاری از اجزا و قطعاتی تشکیل شده که در کنار یکدیگر به روانکاری و خنک کاری قطعات موتور کمک می کنند. اجزای این سیستم به شرح زیر است:

منبع ذخیره

منبع ذخیره با نام های سینی، کارتر یا مخزن شناخته می شود، در پایین ترین قسمت موتور قرار گرفته و روغن را در خود ذخیره می کند.

پمپ روغن موتور

پمپ، روغن را با فشار بالا به سمت لوله ها و مجاری پمپاژ می کند. روغن از مخزن به سمت پمپ حرکت کرده و با کمک مکانیسم هایی پمپاژ می شود، ساده ترین مکانیسم پمپ به این صورت است که  چرخ دنده هایی که نیروی خود را از میل لنگ می گیرند، باعث چرخش چرخ دنده های موجود در خود شده و براساس قانون مکش با فشار بالایی روغن را به سمت بالا پمپاژ می کنند.

فیلتر روغن موتور

روغن به دلیل داشتن مواد مخصوص خاصیت جذب گرما داشته و به علت ویسکوزه بودن روانکاری قطعات موتور را انجام می دهد اما ممکن است حاوی ناخالصی هایی مانند براده های آهن، تراشه ها، آلاینده ها، گرد و خاک و رنگ های کنده شده باشد، فیلتر که نقش تصفیه را برعهده دارد بعد از پمپ قرار گرفته و مانع از عبور ناخالصی ها به سمت موتور می شود. در برخی از خودروها از دو فیلتر، یکی در مخزن و یکی بعد از پمپ استفاده می شود.

مسیرهای روغنکاری موتور

روغن بعد از اینکه از پمپ پمپاژ و عبور از فیلتر، وارد مسیر روغنکاری موتور شده و به قطعات و اجزایی که نیاز به روغنکاری دارند، می رسد. مجاری و سوراخ های قطعات موتور باعث عبور روغن از بین آن ها می شود.

دلایل کم شدن روغن موتور

روغن موتور چگونه بین قطعات موتور جریان می یابد؟

روغنکاری قطعات موتور توسط سوراخ ها و مجاری تعبیه شده روی قطعاتی مانند میل لنگ، یاتاقان، شاتون، جداره سیلندر، رینگ پیستون و گیت سوپاپ انجام می شود.

مسیر روغنکاری میل لنگ و شاتون

همان طور که می دانید نیروی پیستون، توسط شاتون به یاتاقان رسیده و یاتاقان باعث حرکت چرخشی میل لنگ می شود، این یاتاقان ها، یاتاقان فرعی نام دارند، همچنین بین میل لنگ و بلوک موتور نیز یاتاقان هایی وجود دارد که یاتاقان اصلی نامیده می شوند. روی یاتاقان و میل لنگ سوراخ هایی تعبیه شده است که روغن از مجراها عبور کرده و به این سوراخ ها می رسد.

روغنکاری یاتاقان های فرعی و شاتون ها هم مهم است که برای اینکار، روی میل لنگ سوراخ هایی تعبیه شده تا روغن را از یاتاقان اصلی به یاتاقان فرعی برساند. روی شاتون نیز شیاری وجود دارد که روغن را از یاتاقان فرعی به یاتاقان های محل نصب گژن پین می رساند.

روغنکاری جداره سیلندر

جداره سیلندر در تماس مستقیم با پیستون قرار دارد. با توجه به اینکه هنگام کار کردن موتور، پیستون به صورت پیوسته به سمت بالا و پایین حرکت می کند، باید جداره های سیلندر روغن کاری شده تا از سایش جلوگیری شود. جداره سیلندر به دو روش زیر روغن کاری می شود:

 • روغنکاری جداره سیلندر یا از طریق اسپری که در زیر جداره سیلندر تعبیه شده است، انجام می شود.
 • روغن از طریق شاتون و شیارهایی که روی آن وجود دارد به سمت جداره سیلندر جریان می یابد.

روغنکاری پیستون

روی پیستون سه حلقه یا رینگ وجود دارد، دو حلقه اول وظیفه کمپرس یا متراکم کردن هوا و سوخت در محفظه سیلندر را برعهده دارند، حلقه سوم که رینگ روغن پیستون نام دارد سبب جمع آوری روغن جداره سیلندر شده و از ورود روغن به محفظه احتراق خودداری می کند. در زمان حرکت پیستون به سمت بالا، جداره سیلندر سرشار از روغن می شود و زمانی که پیستون به سمت پایین حرکت می کند، رینگ پیستون این روغن ها را جمع کرده و به مخزن روغن می ریزد.

علت کم شدن روغن موتور ماشین چیست؟

 1. استفاده از روغن موتور نامرغوب
 2. روغن سوزی موتور
 3. نشتی روغن موتور
 4. فرسودگی رینگ پیستون
 5. سبک رانندگی اشتباه
 6. سوختگی واشر سر سیلندر
 7. دمای بالای موتور
 8. اشکال در آب بندی و سوپاپ ها
 9. استفاده از روغن موتور با هیدروکربن ساده

استفاده از روغن موتور نامرغوب از دلایل کم کردن روغن موتور

یکی از موارد مهم در روغنکاری، استفاده از روغن موتور مرغوب و با کیفیت می باشد. اگر روغن خاصیت روانکاری و خنک کاری قابل قبول داشته یا به عبارتی حالت ویسکوزیته و گرانروی آن خوب باشد، دوام عمر بالاتری داشته و مدت بیشتری با شما همراه خواهد بود.

روغن سوزی موتور یکی

اگر روغن از جداره سیلندر یا گیت سوپاپ وارد محفظه احتراق شود، روغن سوزی رخ داده است، این اتفاق ممکن است به دلایل متعددی مانند خرابی رینگ پیستون، خرابی جداره سیلندر، خرابی گیت سوپاپ و … رخ بدهد، بنابراین در صورت کم شدن روغن و خروج دود آبی از اگزوز، باید به روغن سوزی موتور شک کنید.

نشتی روغن یکی از دلایل کم کردن روغن موتور

نشتی روغن یکی دیگر از دلایل کم کردن روغن موتور می باشد. امکان نشتی روغن از واشر سرسیلندر، کاسه نمد، میل لنگ، رینگ پیستون، شیار شاتون و … وجود دارد، همچنین شکاف یا ترک در مجاری و سینی روغن از دلایل دیگر نشتی روغن است.

دلایل کاهش روغن موتور

فرسودگی رینگ پیستون یکی دیگر از دلایل کردن روغن موتور

رینگ پیستون مانع از نفوذ روغن به داخل سیلندر می شود، فرسودگی رینگ پیستون سبب نفوذ روغن به محفظه احتراق شده و روغن سوزی رخ می دهد.

سبک رانندگی

میزان دور موتور تاثیر زیادی در مصرف روغن دارد، هر چقدر در دورهای بالا رانندگی شود، میزان مصرف روغن نیز افزایش یافته و به آب بندی و واشرها فشار وارد می کند، فشار بیش از حد به واشرها باعث نشت یا شکاف در سیستم روغنکاری و آب بندی شده و در نهایت منجر به نشتی روغن می شود.

سوختی واشر سرسیلندر جزء دلایل کم کردن روغن موتور

سوختگی واشر سرسیلندر باعث می شود تا مسیرهای روغنکاری و مسیر مایع سیستم خنک کننده با هم تداخل پیدا کرده و بین مجاری آب و روغن اختلال ایجاد شود. لایه چربی روی رادیاتور نشان دهنده این است که مسیر روغنکاری و خنک کاری با هم تداخل پیدا کرده اند، این امر باعث راه یافتن روغن به مجاری رادیاتور می شود، شایع ترین علت این اتفاق سوختگی واشر سرسیلندر و خرابی آب بندی ها می باشد.

دمای بالای موتور

کم شدن روغن موتور در دمای بسیار بالا طبیعی است زیرا مقداری از روغن که در مخزن یا سینی وجود دارد، تبخیر می شود. اگر سیستم خنک کاری قادر به خنک کردن دما و متعادل نگه داشتن دمای موتور در حد معین نباشد، میزان تبخیر روغن نیز افزایش یافته و شما با کاهش روغن موتور مواجه می شوید.

اشکال در آب بندی و سوپاپ ها از دلایل کم کردن روغن موتور

آب بندی و سوپاپ ها باید به طور کامل مهر و موم شده و دریچه سوپاپ ها بدون هیچ ترک یا شکافی باشد تا مسیر روغنکاری موتور ماشین بدون نشتی به کار خود ادامه دهد. نشیمنگاه سوپاپ ها و پیچ و مهره موجود در سیستم روغن کاری موتور ماشین را بررسی کنید، در صورت وجود هر گونه ترک یا شکاف برای رفع آن ها اقدام کنید.

استفاده از روغن موتور با هیدروکربن های ساده تر

ویسکوزیته روغن موتور براساس طول هیدروکربن های موجود در آن محاسبه می شود. استفاده از هیدروکربن های ساده و کوتاه، باعث تبخیر سریع تر روغن موتور می شود.

نشانه های کم شدن روغن موتور

 • خروج دود آبی رنگ از اگزوز
 • نشتی روغن در کف
 • وجود چربی در دهانه اگزوز
 • چرب شدن شمع ها

چگونه نشتی روغن موتور را تشخیص دهیم؟

ماشین را در یک مکان تمیز پارک کرده و پس از چند ساعت زیر آن را چک کنید، ریختن روغن روی زمین نشان دهنده نشتی روغن می باشد.

نتیجه گیری از دلایل کم کردن روغن موتور

در این راهنما از سایت دلفد دلایل کم کردن روغن موتور خودرو را بیان کردیم. تعویض روغن ماشین یک روش سریع و کم هزینه است که در یک مرکز خدمات ماشین انجام می شود. روغنکاری تاثیر زیادی در عملکرد صحیح موتور دارد بنابراین تاخیر در تعویض روغن یا بی توجهی به برخی از مشکلات موتور باعث آسیب های جدی به موتور مانند روغن سوزی می شود.

بسیاری از رانندگان فقط به دلیل مسافت پیموده شده، اقدام به تعویض روغن می کنند اما سایر فاکتورها از جمله کیفیت روغن، سن خودرو و نحوه رانندگی نیز در زمان تعویض آن نقش دارند. روغن تازه و تمیز با روغنکاری قطعات و تمیز و سالم نگه داشتن موتور، عملکرد وسیله نقلیه را بهینه می کند. با این حال با گذشت زمان، روغن دچار تغییرات می شود و با شروع این مراحل، ماشین یکی از علائم هشدار دهنده مانند روغن سوزی و نشتی روغن را به نمایش می گذارد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *