دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
دلایل خروج دود آبی از اگزوز

دلایل خروج دود آبی از اگزوز

مهسا حاتمیان مطالعه: 12:45 1 ماه قبل بازدید: 31

در این راهنما از سایت دلفد در مورد دلایل خروج دود آبی از اگزوز نکاتی مهمی را ارائه می دهیم. یکی از راه های ساده برای تشخیص مشکلات ماشین توجه به رنگ دود و صداهای اگزوز است. دود اگزوز نشانه خوبی برای شناخت مشکلات داخلی موتور است. رنگ و بوی دود خروجی اگزوز در شرایط مختلف کارکرد موتور متفاوت است. به طور رایج دود اگزوز در سه رنگ سفید، سیاه و آبی بروز می کند که هر یک به دلیل معینی رخ می دهد . در این مقاله در مورد علت دود آبی بعد از روشن شدن موتور می پردازیم.

دود های حاصل از اگزوز از مهمترین آلاینده هایی است که سبب تخریب محیط زیست می شود از این رو خودروسازان با در نظر گرفتن کاتالیست ها و سوخت های استاندارد سعی بر کاهش این آلاینده ها دارند. در صورتی که مشکلی در موتور رخ بدهد، آلاینده های گازی افزایش یافته و سبب آلودگی محیط زیست می شود و همچینن به خودرو آسیب می زند. بنابراین توجه به رنگ دود اگزوز می تواند به ما بگویید که اکنون در موتور چه خبر است و چه مشکلی گریبانگیر آن شده است.

در ادامه به طور کامل در مورد علت خروجی دود آبی از اگزوز به شرح نکاتی می پردازیم. برای اینکه علت خروج دود آبی اگزوز را پیدا کنید بهتر است بدانید که موتور ماشین چگونه کار می کند و نحوه خروج دود از اگزوز چگونه است.

نحوه کار موتور ماشین و خروج دود از اگزوز

موتور ماشین وظیفه ایجاد تولید قدرت لازم برای حرکت خودرو را برعهده دارد. اساس کار موتور احتراق دخلی به چهار بخش (مکش، تراکم، احتراق و تخلیه) تقسیم می شود.

مکش

سوپاپ و انژکتور ها، مخلوط مناسب سوخت و هوا را به درون محفظه سیلندر وارد می کنند.

تراکم

با بالا آمدن پیستون، مخلوط سوخت و هوا به اندازه کافی متراکم می شود.

احتراق

بعد از اینکه پیستون به بالاترین نقطه رسید و مخلوط به اندازه کافی متراکم شد، شمع جرقه می زند و مخلوط سوخت و هوا منفجر می شوند و سبب به پایین راندن پیستون می شوند.

تخلیه

دود حاصل از احتراق مخلوط سوخت و هوا به وسیله سوپاپ های خروجی خارج می شود و وارد اگزوز می شود.

نحوه خروج دود از اگزوز

خروج دود از فضای سیلندر توسط سوپاپ های خروجی انجام می شود. سوپاپ خروجی دود حاصل از انفجار مخلوط سوخت و هوا را به سمت اگزوز هدایت می کند اگر:

 • ترکیب سوخت یا هوا به هم بخورد و میزان سوخت یا هوا کم یا زیاد شود.
 • روغن وارد محفظه احتراق شود و با مخلوط سوخت و هوا بسوزد.
 • آب وارد محفظه احتراق شود و با مخلوط سوخت و هوا بسوزد.

در نتیجه احتراق به صورت ناقص انجام می شود و این رو سبب خروج دود غیر طبیعی از اگزوز می شود.

علت خروج دود آبی از اگزوز

اجزای موتور ماشین

موتور ماشین از اجزای مختلفی تشکیل شده است که به صورت خلاصه و کوتاه به توضیح هر یک می پردازیم:

پیستون و سیلندر

سیلندر به شکل یک استوانه تو خالی است که یک سر آن باز و یک سر آن بسته است. استوانه توپر دیگری دخل این استوانه توخالی قرار می گیرد که به آن پیستون می گویند. قطر سیلندر و پیستون به گونه ای است که پیستون به راحتی درون سیلندر بالا و پایین می رود. در نظر داشته باشید که آب بندی پیستون و سیلندر به گونه ای است که هیچ هوا یا ماده سیالی به درون محفظه سیلندر وارد نمی شود.

سوپاپ و انژکتور

در بالای سیلندر تجهیزاتی برای ورود سوخت و هوا قرار دارد که این تجهیزات سوپاپ و انژکتور نامیده می شود.

شمع

شمع ماشین سبب ایجاد جرقه می شود و مخلوط سوخت و هوا را محترق می کند.

میل لنگ، شاطون و یاتاقان

در مرحله احتراق که پیستون به سمت پایین رانده می شود این نیرو توسط شاطون و یاتاقان به میل لنگ رسیده و سبب گشتاور میل لنگ می شوند.

روغن کاری موتور ماشین

موتور ماشین نیاز به روغن کاری دارد تا قطعاتی که به طور دائم با هم در تماس هستند براساس اصطکاک دچار سایش نشوند. روغن موتور سبب روغن کاری جداره سیلندر، یاتاقان و شاطون ها می شود. در نظر داشته باشید که مسیر روغن کاری موتور ماشین در مقاله ای به صورت مجزا شرح داده شده است.

 • به طور خلاصه مجرا ها و شیارهایی که در میل لنگ، شاطون، یاتاقان وجود دارد سبب می شود تا این قطعات روغن کاری شوند.
 • جداره سیلندر نیز توسط شاطون یا توسط اسپری های مخصوص روغن کاری می شود.
 • رینگ پیستون وظیفه جمع آوری روغن از جداره سیلندر را برعهده دارد و آن را به داخل سینی می ریزد و از ورود روغن به داخل فضای سیلندر خووداری می کند.

اگر جداره یا هر یک از شیارها و سوراخ ها ترک داشته باشد یا در صورتی که واشر سرسیلندر بسوزد یا تاب بردارد آنگاه روغن به محفظه احتراق راه پیدا می کند و سبب روغن سوزی می شود. روغن سوزی نیز دلیل اصلی خروج دود آبی از اگزوز است.

باید محفظه سیلندر بدون هیچ گونه هوا اضافی یا سیالات مانند آب و روغن باشد تا احتراق به خوبی انجام شود و دود خروجی از اگزوز معمولی باشد. اما ورود روغن به داخل محفظه احتراق و سوختن آن با مخلوط سوخت و هوا منجر به روغن سوزی و خروج دود آبی از اگزوز می شود.

علت خروج دود آبی از اگزوز

 1. خرابی رینگ پیستون
 2. خرابی جداره سیلندر
 3. خرابی سیت سوپاپ
 4. سوختن واشر سرسیلندر
 5. خرابی کاسه نمد
 6. نقص جدی در سیستم روغن کار
 7. ایراد در سیستم PVC

دلیل خروج دود آبی از اگزوز

خرابی رینگ پیستون از دلایل خروج دود آبی از اگزوز

پیستون از سه رینگ تشکیل شده است که رینگ بالایی برای ایجاد فشار کافی به کار می رود. رینگ آخر جهت جمع آوری روغن از جداره سیلندر به کار می رود. در صورتی که رینگ شکسته باشد یا ترک برداشته باشد، نمی تواند روغن را از جداره سیلندر جمع کند و به داخل سینی بریزد. از این رو روغن به داخل محفظه سیلندر راه پیدا می کند و به همراه سوخت و هوا می سوزد که این حالت را روغن سوزی موتور می گویند. روغن سوزی موتور سبب خروج دود آبی در هنگام روشن کردن ماشین می شود.
اگر دود خروجی از اگزوز در شتاب های بالا به رنگ خاکستری مایل به آبی باشد پس احتمالا مشکل مربوط به رینگ پیستون است. دود خروجی آبی رنگ از اگزوز اگر به صورت پیوسته باشد و قطع نشود پس باید به فکر تعویض رینگ پیستون یا سیلندر باشید.

خرابی جداره سیلندر

از دیگر دلایلی که سبب خروج دود آبی از اگزوز می شود، خوردگی یا ترک برداشتن جداره سیلندر می باشد. اگر جداره سیلندر ترک برداشته باشد یا قطر آن به دلیل انبساط و انقباض کم و زیاد شده باشد از این رو فضایی بین پیستون و سیلندر ایجاد می شود و روغن به راحتی می تواند وارد محفظه سیلندر شود که این امر موجب روغن سوزی و خروج دود آبی از اگزوز می شود.

خرابی سیت های سوپاپ های ورودی و خروجی دلیل خروج دود آبی از اگزوزاز دیگر دلایلی که سبب خروج دود آبی از اگزوز می شود خرابی پایه های سوپاپ است. اگر دریچه های سوپاپ به درستی آب بندی نشده باشد، روغن می تواند از طریق پایه های سوپاپ وارد محفظه احتراق شود که این امر منجر به روغن سوزی و خروج دود آبی از اگزوز می شود.
اگر ماشین تنها برای 30 تا 60 ثانیه توقف کرد و از اگزوز دود آبی رنگ خارج شد پس مشکل از سوپاپ ها می باشد. برای رفع مشکل می توانید آب بندی سوپاپ ها را چک کنید و در صورت نیاز سوپاپ معیوب را تعویض کنید.

خرابی واشر سرسیلندر یکی از دلایل خروج دود آبی از اگزوز

واشر سرسیلندر سبب پیچ و مهره کردن سر سیلندر می شود و با مجراهایی که دارد سبب عبور آب و روغن از مجراهای مجزا به سمت موتور می شود. داغ کردن موتور یا انبساط و انقباض سریع موتور به دلیل کاهش یا افزایش ناگهانی دما موجب تاب برداشتن واشر سرسیلندر و یا سوختن آن می شود. در صورتی که واشر سرسلیندر آسیب ببیند روغن به راحتی می تواند وارد فضای احتراق شود و با مخلوط سوخت و گاز بسوزد. روغن سوزی موتور سبب شده تا مخلوط سوخت و گاز به خوبی با هم شعله ور نشوند و در نتیجه دود خروجی از اگزوز نیز به رنگ آبی مایل به خاکستری باشد.

خراب شدن کاسه نمد

کاسه نمد ساق سوپاپ بخش از مسیر روغن کاری سوپاپ است. کاسه نمد سبب تنظیم میزان روغن گاید و ساق سوپاپ می شود اگر کاسه نمد خراب شود و از جای خود خارج شود آنگاه روغن به راحتی می تواند از طریق سوپاپ به داخل محفظه احتراق راه یابد و روغن سوزی رخ می دهد که در نتیجه منجر به خروج دود آبی اگزوز می شود.

نقص جدی در مسیر روغنکاری موتور جزء دلایل خروج دود آبی از اگزوز

هر گونه ایراد در مسیر روغن کاری می تواند سبب نشتی روغن به داخل محفظه احتراق شود. اگر به موتور ماشین آسیب وارد شود و یا مجاری و سوراخ ها مسدود شوند، فشار روغن سبب آسیب به قطعات مجاور شده و در نتیجه احتمال نشتی روغن به محفظه احتراق زیاد می شود. وجود روغن در محفظه احتراق همان طور که در بندهای بالا بیان شد، سبب روغن سوزی و خروج دود آبی از اگزوز می شود.

خروج دود آبی از اگزوز

درست کار نکردن سیستم PVC

سیستم PVC روی میل لنگ نصب می شود و سبب خروج گازها به خارج از محفظه میل لنگ می شود. اگر در سیستم PVC که به صورت شیر یک طرفه است ایرادی رخ بدهد، گازهای غیر معمولی به داخل محفظه احتراق نشت می کند که سبب خروج دود غیر معمول آبی رنگ از اگزوز می شود.

نکات مهم:

 1. کم شدن توان موتور در سربالایی ها و خروج دود آبی از اگزوز نشان دهنده رینگ های ضعیف پیستون است.
 2. در صورت مشاهده خروج دود آبی از اگزوز و کم شدن روغن موتور، می توانید با اضافه کردن روغن به داخل کارتر کاهش روغن موتور را جبران کنید.
 3. در صورت خرابی رینگ و سوپاپ باید در اسرع وقت آن را تعویض کنید در غیر این صورت هم سبب روغن سوزی و کاهش توان ماشین و هم سبب افزایش مصرف سوخت و روغن می شود.

سوالات رایج در مورد دلایل خروج دود آبی از اگزوز

در این بخش برخی از سوالات رایج کاربران در مورد علت خروجی دود آبی از اگزوز را بیان می کنیم.

چگونه روغن به داخل محفظه سیلندر نشت کرده و سبب دود آبی از اگزوز می شود؟

در موتور خودرو واشر و اورینگ های زیادی برای آب بندی قطعات موتور وجود دارد که کار آن ها ممانعت از ورود روغن به محفظه احتراق است. اگر گرانروی روغن کم باشد و این واشرها شل شده باشند، روغن به راحتی داخل محفظه احتراق نشت می کند و منجر به روغن سوزی و خروج دود آبی از اگزوز می شود.

در خوردوهای دارای توربو شارژ دلیل روغن سوزی و خروج دود آبی اگزوز چیست؟

در خودروهایی که دارای توربو شارژ هستند، خرابی واشر پرده های توربو عامل دیگری است که سبب ورود روغن به داخل محفظه احتراق می شود و منجر به روغن سوزی و خروج دود آبی از اگزوز می شود.

علت خروج دود سیاه، سفید و آبی از اگزوز چیست؟

دود سیاه: دود سیاه به دلیل عدم مخلوط سوخت و هوای کافی است. اصلی ترین دلیل خروج دود سیاه، سوخت بیش از حد یا کم بودن هوا در محفظه احتراق است.

دود سفید: دود سفید به دلیل ورود آب به داخل محفظه احتراق است که اصلی ترین دلیل آن خرابی واشر سرسلیندر است.

دود آبی: دود آبی به دلیل ورود روغن به داخل محفظه احتراق است که اصلی ترین دلیل آن خرابی رینگ پیستون و واشر سرسلیندر است.

خروج دود آبی از اگزوز منجر به چه مشکلاتی در ماشین می شود؟

خروج دود آبی از اگزوز به دلیل روغن سوزی موتور ایجاد می شود. از آن جایی که برای احتراق باید سوخت و هوا با نسبت معین با هم ترکیب شوند تا موتور توان کافی برای حرکت در آوردن ماشین را داشته باشد. اما اگر به این ترکیب حتی چند قطره روغن تولید شود و به مرور این این روغن سوزی بیشتر شود، مشکلاتی مانند افزایش استهلاک موتور، افزایش میزان آلاینده ها، کاهش قدرت و توان موتور، افزایش مصرف سوخت، استهلاک شمع، انژکتور و سوپاپ ها ایجاد می شود.

نتیجه گیری از دلایل خروج دود آبی اگزوز

در این راهنما علت خروج دود آبی از اگزوز را شرح دادیم. خروج دود آبی از اگزوز بیشتر به دلیل روغن سوزی موتور رخ می دهد. اگر متوجه خروج دود آبی از اگزوز شدید پس بدانید که روغن به هر دلیلی وارد محفظه احتراق شده و با مخلوط سوخت و هوا می سوزد که این رنگ آبی را تولید کرده است.
روغن سوزی موتور و خروج دود آبی از اگزوز بیشتر در خودروهای با کارکرد بالا مشاهده می شود. حتی چند قطره روغن می تواند منجر به خروج دود آبی شود.

همان طور که بیان شد رنگ دود خروجی از اگزوز نشان دهنده سلامت و کارکرد منظم موتور است. به صورت هفته ای یک یا دو بار دود خروجی از اگزوز را به محض روشن کردن و قبل از خاموش کردن مشاهده کنید. در صورتی که دود غیر طبیعی از اگزوز خارج می شود یا صدای ناهنجار از آن به گوش می رسد پس بهتر است که به فکر چاره ای برای موتور ماشین خود باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *