دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
دلایل خرابی سیبک فرمان

دلایل خرابی سیبک فرمان

مهسا حاتمیان مطالعه: 10:30 3 هفته قبل بازدید: 28

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره دلایل خرابی سیبک فرمان بیان می کنیم. این قطعه نقش مفصلی دارد که باعث انتقال نیروی چرخشی به بازوهای فرمان و از آن جا به چرخ ها می شود. خرابی سیبک فرمان قدرت فرمان پذیری را کم کرده و مشکلات رایجی ایجاد می کند، جهت کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

سیبک خودرو چیست؟

سیبک یکی از قطعات مهم سیستم فرمان خودرو است که امکان حرکت دورانی و چرخشی را فراهم می کند، به عبارتی این قطعه نقش مفصل فرمان را برعهده دارد و همانند مفصل در اندام انسان که امکان حرکت استخوان ها را فراهم می کند، باعث حرکت بازوهای های مجاور به هم می شود.

سیبک با اتصال به یک بازو و حرکت دورانی، باعث حرکت بازوهای متصل در دو طرف خود می شود. این قطعه نقش مهمی در فرمان پذیری خودرو و همچنین سیستم تعلیق دارد، زمانی که شما فرمان را به یک جهت می چرخانید، سیبک نیز در جهت حرکت فرمان چرخیده و این حرکت را به بازوها انتقال می دهد، همچنین سبب بالا و پایین رفتن بازوها در دست اندازها و سطوح ناهموار می شود.

علت خرابی سیبک فرمان

 1. هرز شدن مهره یا خرابی روزه
 2. خرابی گردگیر
 3. ساییده شدن سیبک
 4. کاهش گریس سیبک
 5. نامرغوب بودن جنس سیبک فرمان
 6. زنگ زدگی و خوردگی سیبک
 7. عبور از دست اندازها با سرعت زیاد
 8. گردش فرمان با سرعت زیاد
 9. تصادفات و ضربه شدید به سیبک فرمان
 10. خرابی سیستم تعلیق

دلیل خرابی سیبک فرمان

هرز شدن مهره یا خرابی رزوه از دلایل خرابی سیبک فرمان

خرابی مهره یا روزه، یکی از رایج ترین دلایل خرابی سیبک فرمان می باشد. در صورت خرابی رزوه یا مهره، سیبک نمی تواند نقش مفصل را به خوبی ایفا کرده و باعث کاهش فرمان پذیری خودرو می شود.

خرابی گردگیر

گردگیر نقش مهمی در محافظت از سیبک دارد بنابراین در صورت خرابی آن، گردو غبار به راحتی وارد سیبک شده و عملکردش را مختل می کند. دقت داشته باشید که گردگیر سیبک در مجاورت آب و هوا است بنابراین پوسیدگی یا ترک برداشتن گردگیر باعث کاهش عمر سیبک می شود. عبور سریع از دست اندازها و یا تصادفات می تواند باعث پارگی گردگیر شود، البته جنس ضعیف گردگیر نیز از دیگر عواملی است که تاثیر زیادی در خرابی زود هنگام سیبک فرمان دارد.

ساییده شدن سیبک یکی از دلایل خرابی سیبک فرمان

سیبک مداوم در حال فعالیت است بنابراین در صورت کارکرد زیاد خودرو، امکان ساییدگی و خرابی آن افزایش می یابد.

علت آسیب دیدن سیبک فرمان

کاهش گریس سیبک

سیبک های گریس دار در خودروهای قدیمی باید با هر بار تعویض روغن، گریس کاری شوند اما در خودروهای امروز بهینه شده اند.

نامرغوب بودن جنس سیبک جزء دلایل خرابی سیبک فرمان

این قطعه تحت فشار زیادی است و به صورت مداوم در حال انتقال نیرو فرمان به بازوهای فرمان می باشد بنابراین اگر جنس خوبی نداشته باشد به راحتی پاره شده و ترک برمی دارد،

زنگ زدگی سیبک

اگر سیبک فرمان جنس مرغوبی نداشته و یا به صورت دوره ای بازدید نشود ممکن است دچار خوردگی و زنگ زدگی شود که در این صورت فرمان پذیری خودرو را کاهش یافته و مانع از انتقال نیروی فرمان به چرخ ها می شود.

عبور از دست اندازها با سرعت زیاد یکی دیگر از دلایل خرابی سیبک فرمان

سیبک فرمان به شکل یک گوی و کاسه است که به یک بازو متصل شده و گردگیر دور این گوی و کاسه را می پوشاند. این قطعه مانند مفصل اندام انسان در اثر حرکت های سریع و ناگهانی در می رود و می شکند بنابراین عبور از دست اندازها با سرعت زیاد باعث آسیب دیدن گوی و کاسه سیبک می شود.

گردش فرمان با قدرت زیاد و سرعت زیاد

اگر غربیلک فرمان را با قدرت و سرعت زیاد بچرخانید امکان پارگی گردگیر و خرابی سیبک وجود دارد. سیبک فرمان و گردگیر قطعات مقاومی هستند اما تحت نیروی کششی زیادی قرار دارند بنابراین اگر نیروی فرمان با قدرت و سرعت زیاد باشد امکان خرابی سیبک افزایش یافته و ممکن است گرگیر ترک بردارد و پاره شود.

علت خرابی سیبک فرمان

ضربه شدید به ماشین از دلایل خرابی سیبک فرمان

سیبک فرمان در محفظه پوشیده گردگیر قرار دارد تا از ضربات در امان باشد، برخورد یک ضربه سنگین به ماشین می تواند باعث جابه جایی سیبک و شکستگی بازو یا مفصل گوی و کاسه سیبک شود.

خرابی سیستم تعلیق و سیستم فرمان

در صورتی که سیستم تعلیق خراب باشد قادر به خنثی کردن ضربه های ماشین نبوده و به مرور به قطعات ماشین از جمله سیبک فرمان آسیب وارد می کند. اگر این قطعه به دلیل خرابی سیستم تعلیق خراب شود باید به دنبال رفع مشکل در سیستم تعلیق باشید، برای مثال با خراب شدن کمک فنر یا میل تعادل، سیبک سریع تحت تاثیر قرار می گیرد.

نتیجه گیری از دلایل خرابی سیبک فرمان

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره دلایل خرابی سیبک فرمان بیان کردیم. این قطعه نقش مهی در فرمان پذیری خودرو دارد بنابراین در صورت خرابی آن مشکلات مختلفی از جمله لرزش فرمان، لقی و صدای تقه از سگ دست، کم شدن میزان فرمان پذیری خودرو و … ایجاد می شود. رایج ترین دلایل خرابی سیبک فرمان خوردو عبارت اند از:

 • هرز شدن مهره یا خرابی روزه
 • خرابی گردگیر
 • ساییده شدن سیبک
 • کاهش گریس سیبک
 • نامرغوب بودن جنس سیبک فرمان
 • زنگ زدگی و خوردگی سیبک
 • عبور از دست اندازها با سرعت زیاد
 • گردش فرمان با سرعت زیاد
 • تصادفات و ضربه شدید به سیبک فرمان
 • خرابی سیستم تعلیق
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *