دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
هر آنچه که باید درباره خودروی هیبریدی بدانید

هر آنچه که باید درباره خودروی هیبریدی بدانید

مهسا حاتمیان مطالعه: 13:35 1 سال قبل بازدید: 151

در این راهنما از سایت دلفد درباره خودروی هیبریدی به ارائه نکاتی آموزنده می پردازیم. اکثر مردم در مورد نحوه عملکرد خودرو معمولی آشنایی دارند اما روند کار خودرو هیبریدی چگونه است؟ این خودرو ترکیبی از موتور بنزینی و الکتریکی است، به عبارتی دیگر موتور بنزینی و الکتریکی یکدیگر را تکمیل کرده و نیروی لازم برای به حرکت در آوردن چرخ ها را فراهم می کنند. خودروی هیبریدی نسلی از خودروهای دوستدار طبیعت است که گاهی به آن خودرو سبز نیز گفته می شود. خودروهای هیبریدی با پیشرفت تکنولوژی وارد بازار شدند تا با استفاده از انرژی الکتریکی در مصرف سوخت صرفه جویی شود بنابراین اتلاف انرژی به کمترین میزان خود خواهد رسید. باتری خودروهای هیبریدی نقش مهمی در کارکرد و قدرت آن دارد. با توجه به رایج شدن این خودروها در بازار تصمیم بر آن شد تا در مورد عملکرد آن نکات مهمی را ارائه دهیم، همراه ما باشید.

نحوه عملکرد خودروی هیبریدی چگونه است؟

در خودروهای هیبریدی کلاسیک، موتور الکتریکی در هنگام شروع حرکت و در هنگام توقف وظیفه تولید قدرت را برعهده دارد. زمانی که سرعت ماشین از یک حد معینی بالاتر رفته و شارژ باتری از یک حد مشخص کمتر شد، موتور بنزینی وظیفه تولید قدرت را برعهده گرفته و همزمان باتری را نیز شارژ می کند. باتری خودروی هیبریدی از انرژی جنبشی برای شارژ کردن خود استفاده می کند. این خودرو را می توان خودرو دوگانه با قدرتی ترکیبی بین یک موتور بنزینی و یک موتور الکتریکی معرفی کرد.

 • موتور بنزینی از طریق سوخت نیروی لازم برای پیشرانه را فراهم می کند.
 • موتور الکتریکی توسط نیروی باتری سبب حرکت ماشین می شود.
 • شارژ باتری موتور الکتریکی توسط نیروی جنبشی ماشین هنگام حرکت و ترمز گیری انجام می شود و نیاز به منبع خارجی نیست، در هنگام حرکت با موتور بنزینی، انرژی الکتریکی لازم برای شارژ باتری فراهم می شود.

همان طور که گفتیم قسمتی از انرژی باتری هنگام ترمزگیری به دست می آید. در خودروی هیبریدی از موتور الکتریکی برای ترمز کردن به جای نیروی اصطکاک استفاده می شود، برای اینکار باید موتور الکتریکی انرژی جنبشی خودرو را دریافت کرده و سپس انرژی جنبشی چرخ ها را به انرژی الکتریکی در باتری تبدیل کند، باتری از انرژی الکتریکی جهت تبدیل انرژی جنبشی برای حرکت خودرو استفاده می نماید. از آن جایی که انرژی الکتریکی باتری از انرژی مکانیکی ایجاد می شود در نتیجه باعث صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش اتلاف انرژی و کاهش آلاینده های محیط زیست خواهد شد.

اجزای خودروی هیبریدی

1. باتری کمکی

باتری کمکی وظیفه تامین قدرت برای استارت و تجهیزات داخلی ماشین را برعهده دارد.

2. باتری اصلی

انرژی الکتریکی مورد نیاز برای عملکرد موتور الکتریکی را در خود ذخیره می کند، موتور الکتریکی از این انرژی برای پیش راندن ماشین خواهد کرد.

3. سیستم کنترل توان الکتریکی

جریان الکتریکی ذخیره شده توسط باتری اصلی، توسط این سیستم کنترل می شود.

4. مبدل جریان DC/DC

جریان ولتاژ باتری اصلی را به جریان ولتاژ پایین باتری کمکی تبدیل می کند زیرا باتری کمکی به ولتاژ کمتری جهت عملکرد خود نیاز دارد و مبدل وظیفه تبدیل ولتاژ بالا به ولتاژ پایین را برعهده دارد.

5. ژنراتور الکتریکی

هنگام ترمز گیری، چرخش چرخ ها دارای انرژی جنبشی است که ژنراتور از آن را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و به باتری اصلی می رساند تا در آن جا ذخیره شود. در برخی از خودروهای هیبریدی، ژنراتور الکتریکی با موتور تلفیق شده و موتور الکتریکی وظیفه احیای انرژی و همچنین حرکت چرخ ها را برعهده دارد.

6. موتور الکتریکی

توان لازم برای حرکت در آوردن چرخ ها را از باتری اصلی می گیرد، همچنین موتور الکتریکی در برخی از خودروهای هیبریدی وظیفه احیای باتری از طریق ترمز را برعهده دارد.

7. اگزوز

اگزوز در خودروهای هیبریدی مانند اگزوز ماشین های بنزینی عمل کرده و از کاتالیزور برای مبدل آلاینده های استفاده می کند.

8. باک بنزین

باک بنزین در این خودروها محل ذخیره سوخت برای موتور بنزینی است، باک خودرو هیبریدی هیچ تفاوتی با باک خودرو بنزینی ندارد.

9. موتور احتراق داخلی

موتور احتراق در خودروی هیبریدی مکانیسمی مشابه با خودروی بنزینی دارد و در جلو خودرو و در زیر کاپوت قرار می گیرد.

10. واحد انتقال

انرژی جنبشی تولید شده در باتری و یا موتور بنزینی را جهت چرخش چرخ ها انتقال می دهد.

انواع خودرو هیبریدی

انواع خودروی هیبریدی

 • خودرو هیبریدی موازی
 • خودرو هیبریدی سری
 • خودرو هیبریدی سری موازی

خودرو هیبریدی موازی

در خودروی هیبریدی موازی هر دو موتور بنزینی و موتور الکتریکی با هم کار می کنند، در واقع در این خودرو هر دو موتور همیشه روشن هستند، به عبارتی دیگر هم موتور الکتریکی و هم موتور بنزینی قدرت مورد نیاز چرخ ها را تامین می کند. در این خودرو اجزای فنی مشابه خودروهای بنزینی بوده اما تفاوت بین آن ها این است که موتور الکتریکی به یاری موتور بنزینی آمده است.

در خودرو هیبریدی موازی، موتور بنزینی دو کار انجام می دهد:

 • قدرت را به چرخ ها منتقل می کند.
 • نیروی الکتریکی لازم باتری را برای موتور الکتریکی فراهم می کند.

در خودروی هیبریدی موازی موتور الکتریکی در مسیر سیستم انتقال قدرت قرار گرفته و در اکثر موارد موتور الکتریکی بین موتور بنزینی و میل گاردان قرار گرفته است. اکثر خودروهای هیبریدی بازار از این نوع هستند و باتری کوچکتری نسبت به مدل هیبریدی سری دارند که به این معنی است که سریعتر شارژ می شود.

خودرو هیبریدی سری

در این خودروها موتور الکتریکی همه کارها را انجام داده و موتور بنزینی فقط برای شارژ کردن باتری به کار می رود. در خودرو هیبریدی سری موتور الکتریکی قدرت خود را به چرخ ها انتقال داده و موتور الکتریکی نقش ژنراتور را برعهده دارد. این خودروها از نظر عملکرد شباهت زیادی به خودرو تمام الکتریکی دارند اما تفاوت بارز آن ها این است که برای شارژ باتری نیاز به یک منبع خارجی نداشته بلکه برای شارژ باتری از موتور بنزینی استفاده می کنند. باتری خودروهای هیبریدی سری نسبت به خودروهای هیبریدی موازی بزرگتر است.

خودرو هیبریدی سری موازی

در این خودرو با کمک ECU دستورهای هماهنگی بین موتور الکتریکی و موتور بنزینی صادر می شود، در واقع کامپیوتر دستور می دهد که آیا باید این دو موتور با هم کار کنند یا دستور استفاده یکی از موتورها را می دهد. در نوع سری موازی امکان سوئیچ کردن بین موتور الکتریکی و بنزینی یا استفاده هم زمان از هر دو وجود دارد همچنین انتقال قدرت به چرخ ها هم توسط موتور بنزینی و الکتریکی انجام می شود. در خودروی هیبریدی سری موازی هر موتور با توجه به نقطه قوت خود مورد استفاده قرار می گیرد. این خودروها معمولا در شروع حرکت نیازمند قدرت موتور الکتریکی هستند و در سرعت های بالاتری موتور بنزینی وارد عمل می شود.

سه نوع دیگر خودروی هیبریدی که کمتر در بازار رواج دارد شامل دسته های زیر است:

خودرو هیبریدی خفیف یا ملایم

در این خودرو ها که عملکرد مشابه به خودرو هیبریدی موازی دارند، سیستم الکتریکی آن ها به تنهایی قابل استفاده نیست و باید حتما به موازات موتور بنزینی به کار گرفته شود. با توجه به نقش کم رنگ موتور الکتریکی نیاز به باتری بزرگ با قابلیت ذخیره سازی زیاد نیاز نمی باشد و قیمت کمتری دارند.

خودرو هیبریدی فول هیبرید

در این خودروها امکان استفاده همزمان از دو موتور برقی و الکتریکی وجود دارد و بنابر نیاز، راننده از یکی از آن ها یا هر دو به طور همزمان می تواند استفاده کند.

اجزای خودروهای هیبریدی

خودرو هیبریدی شارژی (پلاگین)

خودروهای هیبریدی پلاگین نیز نامیده می شوند که با اتصال برق به باتری می توان آن را شارژ نموده و در مصرف سوخت جهت شارژ باتری صرفه جویی کرد، در این خودروها از موتور بنزینی نیز استفاده می شود.

نحوه عملکرد خودروهای هیبریدی در شرایط مختلف

1. آغاز حرکت

در آغاز حرکت خودروی هیبریدی تنها موتور الکتریکی وارد عمل شده و نیازی به روشن شدن موتور بنزینی نمی باشد.

2. حرکت با سرعت پایین

در حالت حرکت ماشین در سرعت های پایین برای مثال در ترافیک یا جاده های شلوغ نیاز به توان بالا نیست و موتور الکتریکی نیروی کافی جهت حرکت خودرو را فراهم می کند، گشتاور موتور الکتریکی قادر است تا بدون نیاز به مصرف بنزین، ماشین را به پیش ببرد.

3. حرکت خودرو در هنگام شتاب گیری

زمانی که ماشین شتاب می گیرد، موتور بنزینی وارد عمل شده و ترکیب توان موتور بنزینی و موتور الکتریکی سبب شتاب گیری سریع خودرو می شود.

4. حرکت خودرو در مسیرهای سربالایی

در مسیرهای سربالایی باید هر دو موتور الکتریکی و بنزینی فعال باشند تا ماشین به راحتی بر شیب جاده فائق آید و به سمت بالا حرکت کند.

5. حرکت خودرو با سرعت ثابت

در هنگام حرکت خودرو با سرعت ثابت بسته به میزان سرعت، موتور الکتریکی یا بنزینی یا هر دو وارد عمل می شوند. اگر شارژ باتری موتور الکتریکی در زمان حرکت خودرو با سرعت ثابت کم شود، موتور بنزینی نقش ژنراتور را ایجاد کرده و اقدام به شارژ باتری می کند، در این حالت باتری خودرو جهت استفاده بعدی در بالاترین میزان شارژ خود قرار دارد.

6. حرکت خودرو در مسیرهای سر پایینی

در مسیرهای سر پایینی، نیازی به نیروی موتور بنزینی نیست و موتور الکتریکی نیروی لازم برای چرخش چرخ ها را فراهم می کند و در عین حال نیروی لازم جهت شارژ باتری نیز به باتری می رسد.

7. توقف خودرو

در زمان توقف خودرو، موتور بنزینی به طور خودکار خاموش می شود و موتور الکتریکی وارد عمل می شود. در این زمان موتور الکتریکی انرژی جنبشی چرخ های در حالت ایستادن را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و این انرژی در باتری ذخیره می شود.

نحوه عملکرد خودروی هیبریدی

تفاوت خودروهای هیبریدی و بنزینی

• در خودرو هیبریدی کاهش سوخت و صرفه جویی در منابع انرژی را به دلیل استفاده از انرژی الکتریکی شاهد هستیم اما در خودروهای بنزینی سوخت تنها منبع انرژی است.

• در خودروی هیبریدی به دلیل استفاده کمتر از موتور بنزینی، آلاینده های کمتری تولید می شود و به همین دلیل به این خودرو دوستدار طبیعت نیز می گویند.

• در خودروهای هیبریدی از هر دو منبع نیرو یعنی سوخت و برق برای پیشرانه استفاده می شود اما در خودروهای بنزینی تنها منبع به حرکت در آوردن ماشین، سوخت است.

• انرژی لازم جهت شارژ باتری خودرو هیبریدی از انرژی جنبشی تامین شده و نیازی به شارژ آن از منبع خارجی نیست اما در خودرو بنزینی باید از طریق باک، سوخت مورد نیاز موتور را تامین کرد.

• در خودروی هیبریدی اتلاف انرژی نداریم و اما در خودرو بنزینی سوخت زیادی هدر می رود.

تفاوت خودروهای هیبریدی و تمام الکتریکی

• در خودرو هیبریدی نیاز به منبع خارجی برای شارژ کردن باتری نیست اما در خودرو الکتریکی باید از طریق کابل مخصوص به برق شهری متصل شود.

• برای خودرو هیبریدی نیاز به توقف ماشین برای شارژ باتری نیست اما در خودرو هیبریدی باید طی مسافت مشخص اقدام به شارژ کردن آن نمائید.

• در خودروی هیبریدی موتور الکتریکی و موتور بنزینی هر دو نیروی لازم برای به حرکت در آوردن خودرو را فراهم می کنند اما در خودرو الکتریکی تنها نیروی موجود جهت حرکت در آوردن ماشین همین موتور الکتریکی می باشد.

• خودرو الکتریکی به طور میانگین بین 6- 8 ساعت و در ایستگاه های مخصوص 1 ساعت نیاز به شارژ دارد، در بهترین خودروهای برقی به طور میانگین بعد از 130 کیلومتر باید شارژ باتری انجام شود.

باتری خودروی هیبریدی

باتری خودروی هیبریدی مشابه باتری های به کار رفته در تلفن های همراه و لپ تاپ ها اما در ابعاد بزرگتر است، باتری ماشین هیبریدی معمولا در کف صندوق عقب تعبیه شده تا فضای کمی را اشغال کند.

گیربکس خودروی هیبریدی

گیربکس خودرو هیبریدی از نوع اتوماتیک است، برخی از خودروهای هیبریدی (سری-موازی) به یک بخش مستقل برای انتقال قدرت مجهز هستند.

وظیفه سیستم انتقال قدرت ویژه در برخی خودروهای هیبریدی شامل:

 • انتقال نیرو از هر دو موتور به چرخ ها
 • انتقال قدرت از موتور بنزینی به موتور الکتریکی جهت شارژ باتری
 • انتقال قدرت از چرخ ها به موتور الکتریکی جهت شارژ باتری

نتیجه گیری از نحوه عملکرد خودروی هیبریدی

در این راهنما از سایت دلفد در مورد خودروی هیبریدی به ارائه نکاتی آموزنده و مفیدی پرداختیم. خودرو هیبریدی به خودروی گفته می شود که نیروی لازم را تنها از یک موتور دریافت نکرده بلکه از ادغام دو یا چند پیشرانه یا موتور جهت به حرکت در آوردن ماشین استفاده می کند. خودروهای هیبریدی علاوه بر اینکه از انرژی سوخت، از انرژی الکتریکی تامین شده توسط باتری نیز بهره مند می شوند تا در صورت نبود یکی از منابع انرژی، کارایی خودرو حفظ شود و در عین حال در مصرف سوخت صرفه جویی شود.

خودروهای هیبریدی به دلیل اینکه از انرژی برق برای پیش راندن ماشین در بیشتر اوقات استفاده می کنند آلاینده های کمتری تبدیل کرده و برای محیط زیست خطر کمتری دارد. این خودرو دو نوع پیشرانه دارد که شامل موتور بنزینی و موتور الکتریکی است، موتور الکتریکی با انرژی الکتریکی باتری قادر به حرکت ماشین است بنابراین نوع و اندازه باتری ها نقش مهمی در کارکرد خودروهای هیبریدی دارند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *