دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
عوامل خرابی پلوس

عوامل خرابی پلوس

delfed مطالعه: 14:10 1 سال قبل بازدید: 423

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علت اصلی خراب پلوس نکاتی ارائه داده ایم. خودرو پلوس یکی از قطعات مهم خودرو است که سبب انتقال نیروی ماشین از دیفرانسیل به چرخ ها می شود. پلوس یکی از اجزای اصلی جلوبندی خودرو است. پلوس (Axle shaft) به عبارتی عهده دار انتقال نیرو از دیفرانسیل به چرخ ها می باشد. بنابراین نقش پلوس در سیستم جلوبندی و انتقال نیرو حائز اهمیت است و ایراد در آن می تواند مشکلات زیادی برای ماشین به وجود آورد، با ما همراه باشید.

چه عواملی سبب خرابی پلوس خودرو می شوند؟

همان طور که در بالا ذکر کردیم. پلوس میله ای با طول متفاوت است که نیرو تولیدی موتور را از داخل دیفرانسیل به چرخ ها انتقال می دهد. خرابی پلوس یا به دلیل ایراد در قطعات پلوس و یا به دلیل رانندگی ناصحیح رخ می دهد. در ادامه این مطلب به طور کامل در مورد دلایل خرابی پلوس نکات مهمی را بیان می کنیم. اما ابتدا با توضیح اجزای پلوس می پردازیم تا خرابی هر یک از آن ها را به درستی درک کنید.

پلوس چیست؟

برای اینکه علت خرابی پلوس را بهتر تشخیص دهید، بهتر است با اجزا و جایگاه و همچنین انواع آن آشنا باشید. زیرا هر یک از این اجزا، نقش مهمی در به حرکت در آوردن خودرو دارند و صحیح کار کردن آن ها روی عملکرد پلوس و در نهایت عملکرد سیستم جلو بندی تاثیر گذار است.

علت خرابی پلوس

جایگاه پلوس

نیروی تولید شده از موتور پس از طی مسیر خود از کلاچ و گیربکس، به میل گاردان و دیفرانسیل می رسد. در دیفرانسیل، قدرت و سرعت نیرو به طور متناسب بین چرخ های متحرک وارد می شود. انتقال دهنده اصلی این نیرو به چرخ ها، پلوس یا Axle shaft است که از یک سو به سمت دیفرانسیل و از یک سو به چرخ ها متصل است.

اجزای پلوس

 1. سر پلوس
 2. مشعلی پلوس
 3. گردگیر پلوس
 4. سه شاخه پلوس
 5. میل پلوس

انوع پلوس

شکل عملکردی پلوس در خودروهای قدیمی با خودروهای جدید متفاوت است. دو نوع پلوس داریم:

 • پلوس ساچمه دار: در خودروهای قدیمی انتقال قدرت در پلوس های ساچمه دار توسط تعداد زیادی ساچمه انجام می شود.
 • پلوس سه شاخه دار: در خودروهای جدیدتر به جای ساچمه از سه شاخه استفاده شده است که ضریب انتقال نیروی بالاتری دارد.

سر پلوس چیست؟

سر پلوس قطعه ای است که در دو سر پلوس (Axle shaft) قرار دارد و از یک سمت به چرخ ها متصل است و از سمت دیگر سر پلوس با دیفرانیسل ارتباط دارد. این قطعه نقش اصلی را در سیستم انتقال قدرت برعهده دارد. سر پلوس فرمی متحرک و مفصل گونه دارد، زیرا چرخ ها ثابت نیستند و متحرک هستند و برای ایجاد حالت خم شونده برای جلوگیری از شکستگی پلوس در هنگام دور زدن خودرو لازم است.

سر پلوس مانند یک مفصل در محل اتصال پلوس (Axle shaft ) و چرخ عمل می کند. این قطعه در هنگام عبور خودرو از جاده های ناهموار و پیچ و خم ها، باعث گردش و حرکت نرم چرخ ها می شود. مفصل Constant-velocity joint یا مفصل CV همان سر پلوس است که به Axle shaft متصل می شود.

میل پلوس

میل پلوس میله ای است که بین دو سر پلوس قرار دارد به میله پلوس Axle shaft نیز می گویند. به این ترتیب اجزایی مانند سر پلوس، گردگیر و سه شاخه یا (ساچمه در مدل های قدیمی) قطعاتی هستند که به طور مشابه در دو سر میل پلوس قرار دارند.

گردگیر پلوس چیست؟

گردگیر پلوس یک قطعه ای به شکل قیف است که در انتهای پلوس قرار دارد و به عبارتی سر پلوس یا مفصل cv را پوشانده است و مانع از عبور گردو غبار و سنگ ریزه به داخل سرپلوس می شود. زیرا ورود آلودگی به سر پلوس سبب کاهش کیفیت عملکردی آن می شود.

سه شاخه پلوس چیست؟

سه شاخه پلوس دارای خارهایی است که با تعداد این خارها شناخته می شود. سه شاخه پلوس درون مشعلی پلوس قرار دارد و سبب انتقال نیرو به پلوس می شود.

مشعلی پلوس چیست؟

مشعلی پلوس در سمتی که سر پلوس به دیفرانسیل متصل است، قرار گرفته است.

10 دلیل خرابی پلوس یا اکسل شفت

10 عواملی که سبب خرابی پلوس خودرو می شود، شامل:

 1. پاره شدن گردگیر پلوس
 2. خراب شدن سر پلوس
 3. محکم بستن پیچ های سر پلوس
 4. حمل بار سنگین
 5. جابه جایی نادرست دنده
 6. رها کردن یک باره کلاچ
 7. استفاده نادرست از ترمز
 8. بکسل کردن
 9. روشن کردن خودرو

پاره شدن گردگیر علت اصلی خرابی پلوس

یکی از رایج ترین دلایل خرابی پلوس، پاره شدن گردگیر است. در صورتی که گردگیر آسیب ببیند، سنگ ریزه و گرد و غبار وارد سر پلوس و مشعلی شده و سبب می شود تا ساچمه ها یا خارهای سه شاخ به درستی کار نکنند.

خراب شدن سر پلوس علت اصلی خرابی پلوس

یکی دیگر از مواردی که منجر به خرابی پلوس می شود، خرابی سر پلوس یا مفصل CV است. سر پلوس با انعطاف پذیری بالایی که دارد، اجازه می دهد تا Axle shaft مطابق با شرایط جاده خم شود. سر پلوس روغن کاری می شود و توسط گردگیر پوشانده شده است. از آن جایی که سر پلوس پیوند مستقیمی با چرخ ها دارد لذا با گذشت زمان تحت تنش زیادی قرار می گیرد و در نهایت فرسوده شده و نیاز به تعویض دارد. زمانی که سر پلوس دچار فرسایش شود، علائمی ایجاد می کند که باید آن را تعویض کرد.

 • صدای بلند هنگام چرخش چرخ ها علت دیگر خرابی سر پلوس است. زمانی که صدای کلیک یا تق تق هنگام دور زدن خودرو شنیده شود و در دورهای سریع تر، صدا بلند تر شود، پس مشکل از سفت بودن یا خرابی سر پلوس است.
 • چرب شدن لبه داخلی تایر و یا زیر خودرو به دلیل نشتی روغن از سر پلوس است. اگر گردگیر پاره شود، این روغن هنگام چرخش سر پلوس به اطراف پرت می شود.
 • لرزش بیش از حد هنگام رانندگی یکی دیگر از دلایل خرابی سر پلوس است. اگر سر پلوس به هر دلیلی آسیب ببیند، تعادل چرخ ها مختل می شود و سبب لرزش بیش از حد شافت اکسل می شود.

محکم بستن پیچ های سر پلوس

یکی دیگر از مواردی که سبب خرابی سر پلوس می شود، سفت بسته شدن آن است. زیرا سر پلوس نمی تواند به راحتی حرکت کند و از این رو فشار زیادی به سیستم جلو بندی وارد می شود.

پلوس

حمل بار سنگین دلیل

حمل بار سنگین دلیل دیگر خرابی پلوس است. اگر ظرفیت بار بیشتر از ظرفیت ماشین باشد، فشاری زیادی به چرخ ها وارد می شود. پلوس باید فشار زیادی برای انتقال نیرو به چرخ ها متحمل شود و از این رو می تواند سبب پارگی گردگیر یا خراب شدن خارهای سه شاخه شود.

جابه جایی نادرست دنده

در صورتی که دنده به درستی جابه‌جا نشود و یا با دنده نامناسب رانندگی شود، فشاری زیادی به کلاچ، دیفرانسیل و پلوس وارد می شود که حاصل آن چیزی جز خرابی پلوس خودرو نیست.

رها کردن یک باره کلاچ

یکی دیگر از مواردی که ممکن است به پلوس آسیب بزند، رها کردن یک باره کلاچ است. رها کردن یک باره کلاچ سبب آزاد شدن نیرو به یک باره شده و این نیرو به دیفرانسیل و از آن جا به پلوس می رسد، از این رو می تواند به مرور سبب خرابی پلوس شود.

ترمز های ناگهانی

گرفتن ترمزهای ناگهانی و یا استفاده نادرست از ترمز دستی، سبب فرسایش پلوس می شود.

بکسل کردن

بکسل کردن یا کشیدن خودرو سنگین تر فشار زیادی به بدنه خودرو شما وارد می شود. در واقع پلوس باید هم چرخ های ماشین را حرکت دهد و هم نیروی لازم برای حرکت دادن ماشین پشت سری را به چرخ وارد کند تا آن را بکشد. لذا خطر پاره شدن گردگیر یا خراب شدن مفصل و شل شدن پیچ های پلوس وجود دارد.

روشن کردن خودرو با هل دادن آن

در صورتی که ماشین روشن باشد و آن را هل داد تا به حرکت بیفتد، فشار زیادی به پلوس وارد می شود. از این رو پارگی گردگیر یا در رفتگی مفصل پلوس افزایش می یابد.

خطرات خرابی پلوس

خراب شدن پلوس ها خطرات بالقوه ای به ماشین و سرنشینان وارد می کند.

 • شکسته شدن ساچمه ها یا خارهای سه شاخ اولین خطر جدی برای پلوس به شمار می رود که می تواند انتقال قدرت به چرخ ها را با مشکل مواجه کند و سبب قفل شدن فرمان شود که در نتیجه کنترل خودرو از دست می رود.
 • خرابی پلوس سبب آسیب دیدن جعبه دنده و دیفرانسیل می شود. خراب شدن سیستم انتقال قدرت سبب خرابی سایر قطعات ماشین می شود.
 • خراب شدن پلوس سبب از بین رفتن تعادل چرخ ها و در نتیجه واژگونی خوردو یا چپ کردن می شود. بنابراین چک کردن دوره ای پلوس اهمیت ویژه ای دارد.

سوالات متداول کاربران در مورد خرابی پلوس

با توجه به سوالات مکرر کاربران از کارشناسان تیم دلفد در مورد قطعات پلوس در این بخش به برخی از مهمترین سوالات می پردازیم.

از کجا بدانیم، پلوس خراب شده است؟

 1. صدای کلیک مانند هنگام دور زدن ماشین
 2. صدای ضربه مانند یا کوبنده در چرخ ها
 3. چرب بدون داخل یا لبه لاستیک ها
 4. لرزش هنگام رانندگی

پلوس تا چه مدت دوام می آورد؟

خبر خوب این است که پلوس و مفصل آن معمولاً 5 سال یا 960000 کیلومتر است. در بسیاری از اتومبیل ها ، اگر ساچمه های مفصل شکسته نشوند یا گردگیر دچار پارگی نشود، پلوس ها می توانند تا آخر عمر ماشین دوام داشته باشند.

چگونه پلوس هنگام برخورد با چاله می شکند؟

اگر ضربه گیر اتومبیل فرسوده باشد، برخورد با هر دست انداز یا گودالی در جاده می تواند به محورهای ماشین و پلوس آسیب برساند. از آنجا که محور شافت (پلوس) به طور مداوم در حال چرخش است از این رو می تواند فرسوده شود و از کار بیفتد، در نتیجه امکان شکستگی آن زیاد است.

علت خرابی و شکستن پلوس

آیا برخورد با جدول سبب شکسته شدن پلوس می شود؟

ممکن است فکر کنید که این امکان وجود ندارد، اما ضربه ای که به جدول وارد شود ممکن است به گیربکس آسیب برساند و باعث ایجاد مشکلات محسوسی در نحوه تغییر حالت شود. زیرا برخورد محکم به یک جدول می تواند توسط محور شافت (پلوس) چرخ به جعبه دنده انتقال پیدا کند. حتی یک لرزش جزئی به پرونده می تواند آسیب برساند.

چه مدت می توان با پلوس معیوب رانندگی کرد؟

ممکن است هفته ها ، ماه ها یا سالها طول بکشد. اما طول عمر یک پلوس معیوب حدود پنج تا شش ماه است.

پلوس شکسته چه صدایی دارد؟

اگر پلوس آسیب دیده باشد، به وسیله نقلیه برای حرکت فشار وارد می شود. هنگامی که ماشین دنده عوض می کند، ممکن است در حالی که ماشین برای انتقال نیرو به چرخ ها تلاش می کند، ناگهان صدای پرت شدن یا ضربه زدن را بشنوید. به کلی وقتی سروصدا از یک نقطه خاص در ماشین ایجاد می شود، می تواند محل مشکل را نشان دهد.

آیا می توان با یک پلوس شکسته رانندگی کرد؟

اگر یکی از محورهای شما مانند پلوس خراب است، نباید رانندگی کرد؛ زیرا ایمن نیست. اگر هنگام دور زدن متوجه صدای نویز، کلیک یا سنگ زنی شدید، محور یا پلوس هنوز نشکسته است. اما وقتی پلوس از کار بیفتد، ممکن است کنترل ماشین را از دست بدهید و باعث تصادف شود.

نتیجه گیری از علت اصلی خراب شدن پلوس

در این راهنما از سایت دلفد در مورد دلایل خراب شدن پلوس، نکاتی را ارائه دادیم. آسیب وارده به یکی از اجزای پلوس سبب صدای اضافی از ناحیه چرخ ها شده و بیشترین خرابی مربوط به گردگیر آن است. در صورتی که پلوس آسیب ببیند یا بریده شود، خطرات زیادی را در هنگام رانندگی ایجاد می کند. لذا باید به صورت دوره ای اقدام به بازرسی پلوس نمایید تا از صدمات جدی به جلو بندی و سیستم انتقال قدرت خودداری شود. با آشنا شدن با این موارد، می توانید به راحتی علت خراب شدن پلوس را تشخیص دهید و از صدمات جبران ناپذیر به ماشین خودداری کنید.

در انتها عواملی که سبب خرابی پلوس می شوند را به صورت خلاصه ارائه می دهیم:

 1. پاره شدن گردگیر پلوس
 2. خراب شدن سر پلوس
 3. محکم بستن پیچ های سر پلوس
 4. حمل بار سنگین
 5. جابه جایی نادرست دنده
 6. رها کردن یک باره کلاچ
 7. استفاده نادرست از ترمز
 8. بکسل کردن
 9. روشن کردن خودرو
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.