دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
جعبه فرمان خودرو چه کاربردی دارد؟

جعبه فرمان خودرو چه کاربردی دارد؟

delfed مطالعه: 10 ماه قبل بازدید: 306

جعبه فرمان خودرو

جعبه فرمان خودرو یکی از قطعات بسیار مهم و حیاتی است که وظایف مختلفی داشته و حفظ کیفیت آن می تواند برای هر خودرویی اهمیت زیادی دارد. در این مقاله از سایت دلفد با شما همراه هستیم تا به صورت کامل و جامع نکات مربوط به جعبه فرمان خودرو را بررسی کرده و به صورت کامل این قطعه را برای شما تشریح کنیم. با ما همراه باشید.

جعبه فرمان خودرو چیست؟

یکی از مهم ترین بخش ها در خودروهای امروزی سیستم فرمان است. این سیستم برای انتقال نیروی ناشی از به حرکت درآوردن فرمان توسط دست راننده به سایر اجزا، نیازمند قطعات مختلفی است. قطعاتی مانند غربیلک، ستون و جعبه فرمان در اینباره نقش دارند. جعبه فرمان خودرو را در واقع می توان اصلی ترین جزء این سیستم معرفی کرد که مهم ترین نقش را ایفا می کند.

جعبه فرمان خودرو در واقع با دریافت نیروی حاصل از به حرکت در آمدن فرمان توسط  راننده آن را به حرکت خطی تبدیل نموده و به چرخ ها و سایر اجزای خودرو می رساند. افزایش گشتاور و تبدیل حرکت دورانی به حرکت خطی را می توان از مهم ترین وظایف و کاربردهای این قطعه در نظر گرفت که در ادامه بیشتر به تشریح آن خواهیم پرداخت.

جعبه فرمان خودرو چیست

وظیفه جعبه فرمان خودرو

همان طور که اشاره کردیم، جعبه فرمان اصلی ترین بخش و جزئی از سیستم فرمان است. وظیفه اصلی سیستم فرمان نیز دریافت و انتقال نیروی دست راننده به سیستم چرخ ها است تا خودرو در جهت مشخص به حرکت خود ادامه دهد. جعبه فرمان بر روی اتاق خودرو سوار شده و وظایف اصلی زیر را در آن به عهده دارد:

اولین و اصلی ترین وظیفه جعبه فرمان خودرو تبدیل نیروی گشتاور از حرکت دست راننده در فرمان به نیروی خطی است. نیروی گشتاور ناشی از حرکت دست راننده به غربیلک فرمان انتقال پیدا کرده و حرکت دورانی غربیلک به جعبه فرمان می رسد. جعبه فرمان این نیروی دورانی را به نیروی خطی تبدیل می نماید.

دومین وظیفه ای که جعبه فرمان به عهده دارد، افزایش گشتاور خودرو است. در واقع این قطعه می تواند نیروی گشتاور که از دست راننده به غربیلک فرمان میرسد را افزایش دهد.

هم چنین جعبه فرمان های امروزی برای کاهش حرکت دست راننده و جابجایی دورانی دست وی نیز نقش دارند. برای مثال در موقع برگشت خودرو از حالت پیچ به مستقیم این حرکت به صورت اتوماتیک توسط جعبه فرمان هدایت می شود.

تغییر صفحه دورانی غربیلک به صفحه مکانیکی فرمان را نیز می توان یکی دیگر از وظایف این قطعه در نظر گرفت.

انواع جعبه فرمان خودرو

جعبه فرمان در خودروهای مختلف شرایط متفاوتی دارند. هر چند در یک دسته بندی کلی می توان آن را به دو دسته اصلی تقسیم کرد، اما هر برند خودروسازی در جهان با توجه به علم و شرایط در دسترس فرایند خاصی را برای تولید این قطعه در نظر می گیرد. از این رو ممکن است کیفیت آن در خودروهایی با برندهای مختلف با هم متفاوت باشد. این گونه نیست که حتی یک مدل از جعبه فرمان ها در خودروهایی با برندهای مختلف شرایط یکسانی از نظر کیفیت و عملکرد داشته باشند. اما با این حال جعبه فرمان خودرو را می توان در دو دسته اصلی زیر تقسیم بندی نمود:

انواع جعبه فرمان خودرو

مدل مکانیکی

این نوع یک قطعه مکانیکی است که به نوعی در سیستم فرمان تعبیه شده تا حرکت دورانی فرمان را به حرکت خطی تبدیل و آن را به سیستم چرخ ها انتقال دهد.

مدل هیدرولیکی

در این مدل علاوه بر قطعه مکانیکی قبلی قطعه های الکترونیکی نیز وجود دارند. مدل های هیدرولیکی علاوه بر دریافت و تبدیل حرکت دورانی فرمان به حرکت خطی از ابزارهای الکترونیکی و هیدرولیکی برای افزایش گشتاور خودرو نیز استفاده می نمایند. کار کردن با این مدل به مراتب ساده و راحت تر از جعبه فرمان خودرو مکانیکی است.

خودروهای قدیمی معمولا دارای جعبه مکانیکی هستند، اما در مدل های جدید حتی در خودروهای داخلی نیز از جعبه الکترونیکی و یا هیدرولیکی استفاده می شود. البته هر یک از آن ها خود نیز به دسته های دیگری تقسیم می شوند که در ادامه آنها را نیز تشریح خواهیم نمود.

جعبه مکانیکی حلزونی انگشتی

یکی از ساده ترین انواع جعبه های مکانیکی است که شکلی شبیه به حلزون انگشتی دارد. البته استفاده از این نوع در حال حاضر منسوخ شده و دیگر استفاده نمی شود.

کاربرد جعبه فرمان خودرو

جعبه حلزونی با دنده تاج خروسی

شباهت قطعه دندانه دار این جعبه به تاج خروس باعث شده تا به این نام مشهور شود. این مدل نیز از محصولات قدیمی بوده و دیگر از آن استفاده نمی شود.

جعبه حلزونی غلتکی

نوع دیگری از جعبه مکانیکی خودرو است که این بار یک قطعه غلتکی به جای تاج خروس در جعبه تاج خروسی قرار گرفته است. معایب زیاد این محصول نیز باعث شده تا از رده خارج شود.

جعبه ساچمه ای با دنده تاج خروسی

نوع جدید از جعبه تاج خروسی است که بیشتر در خودروهای سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های اصلی آن می توان به وزن بسیار زیاد و البته ایمنی بالای آن اشاره نمود.

جعبه چرخ دنده شانه ای

محبوب ترین نوع جعبه مکانیکی است که کاربرد بسیار زیادی دارد. قیمت مقرون به صرفه، هزینه کم نگهداری و استهلاک پایین از اصلی ترین مشخصات و ویژگی های این نوع جعبه فرمان خودرو محسوب می شوند. هم چنین وزن کم و اصطکاک پایین آن باعث شده تا از جمله قطعات مناسب برای خودروهای امروزی باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *