دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
هر آنچه که باید درباره تیک آف خودرو بدانید

هر آنچه که باید درباره تیک آف خودرو بدانید

delfed مطالعه: 12 ماه قبل بازدید: 205

تیک آف خودرو

زیبایی، جذابیت، مهارت، قدرت موتور، هنر رانندگی، جسارت و اعتماد به نفس کلماتی هستند که پرده نمایش تیک آف را تعریف می کنند. Take Off دستاوردی است که قدرت خودرو و مهارت راننده را با هم به نمایش می گذارد. احتمالا دربار این هنر رانندگی حرف ها و موارد بسیار زیادی شنیده اید. در گذشته ها سازندگان بهترین برندهای خودرو در جهان، رانندگان ماهری را استخدام می کردند تا برای نمایش قدرت اتومبیل های تولیدی خود با آنها تیک آف بکشند. از آن زمان این مهارت رانندگی تبدیل به یک هنر شده است که هر کسی آن را ندارد. البته اجرای تیک آف خودرو در خیابان های شهر می تواند خطرات خاص خود را داشته باشد.

در این مقاله از دلفد با شما همراه هستیم تا زوایای پنهان تیک آف خودرو را مورد بررسی قرار دهیم. هر چند کلمات برای بیان این هنر رانندگی کمی ضعیف هستند، اما واقعیت های آن را از نظر فنی مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.

تیک آف کردن خودرو

تیک آف کردن خودرو چیست؟

تیک آف یا Take Off اصطلاحی است که بیشتر برای زمان بلند شدن هواپیما از روی زمین استفاده می شود. این اصلاح در بین رانندگان اتومبیل و افراد حرفه ای در رانندگی با خودرو نیز معنایی مشابه دارد. زمانی که خودرو در حال بال درآوردن برای یک پرواز عالی است، اصطلاحا با همین عنوان لقب داده شده است. خودروهای پر شتاب در شروع حرکت با چند ترفند می توانند صدای بسیار زیادی از خود در آورده و در عین حال با سرعت بسیار بالا شروع به حرکت کنند. این نمایش عالی در بین افراد علاقمند به سرعت و اتومبیل رانی اصطلاحا با عنوان تیک آف نامیده می شود.

تیک آف در خودروها چگونه است؟

در گذشته که هنوز صنعت خودروسازی مانند امروز قدرتمند و درجه یک نبود و کمتر کمپانی می توانست خودروهایی با قدرت پیشرانه بالا تولید نماید، اصطلاح Take Off نیز تنها مختص همان اتومبیل های قدرتمند بود. اما امروزه این اصطلاح را می توان برای بسیاری از خودروها به کار برد. در زمان تیک آف راننده با ترمز مانع از حرکت لاستیک های جلو شده و برای چند لحظه کوتاه قدرت بسیار زیادی به لاستیک های عقب وارد می کردند که باعث به حالت پرواز در آمدن آنها میشد. تیک آف در درجه اول نیاز به قدرت پیشرانه بسیار بالایی در بخش فنی و موتور خودرو داشت و از طرف دیگر باعث می شود تا در همان لحظه نخست، لاستیک ها و موتور گرم شده و آماده حرکت سریع باشند.

تیک آف بیشتر برای خودروهای مسابقات اتومبیل رانی و مخصوصا در شروع حرکت و قبل از به صدا درآمد سوت آغاز مسابقه استفاده میشد. راننده های حرفه ای برای اینکه در همان لحظه اول شتاب خوبی به خودرو داده و از بقیه سبقت بگیرند، از این تکنیک استفاده می کردند.

تیک آف با خودرو

نحوه تیک آف با خودرو

در گذشته بیشتر خودروها به صورت دنده ای تولید می شدند بنابراین برای تیک آف کردن با آنها روند متفاوتی نسبت به خودروهای اتوماتیک امروزی به کار گرفت که به شرح زیر بود:

 • ابتدا راننده کلاج را تا آخر پایین می آورد.
 • سپس ماشین را در حالت دنده قرار می داد.
 • در قدم بعدی راننده شروع به گاز دادن می کرد تا صدای موتور کاملا بیرون آید و حتی دو از اگزوزها بلند می شد.
 • سپس کلاج را به طور ناگهانی رها کرده و همزمان فشار بیشتری به پدال گاز می آورد.

این حرکت برای خودروهای اتوماتیک نیز خیلی تفاوت زیادی ندارد و تنها کافی است راننده ابتدا دنده را در حالت N و سپس به صورت ناگهانی در حالت D قرار دهد.

البته این بند قرار نیست یک بند آموزشی برای تیک آف خودرو باشد. اینکار در صورت نداشتن مهارت لازم می تواند بسیار خطرناک باشد. حتی اگر خود راننده آسیبی نبیند، به مرور موتور و اجزای مختلف خودرو نیز با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد بنابراین به فکر امتحان کردن این مراحل نباشید؛ مگر اینکه شما یکی از اتومبیل رانان رالی جهانی هستید.

عوامل موثر بر Take Off خودرو

اما چه عواملی بر فرایند تیک آف خودرو تاثیر دارند؟ به صورت کلی اگر نحوه اجرای این حرکت را درک کرده باشید، می توانید با عوامل موثر بر آن نیز آشنا شوید. وقتی فشار گاز زیادی از سوی پیشرانه به چرخ ها وارد می شود، برای چند ثانیه چرخ ها گشتاور بسیار زیادی را تحمل می نمایند. گشتاور حتی از میزان قدرتی که لاستیک ها می توانند به آسفالت برای حرکت انتقال دهند نیز بیشتر است به همین دلیل برای چند ثانیه شاهد این پدیده در شروع رانندگی هستیم.

به محض اینکه سرعت حرمت چرخ ها و گشتاور با میزان نیروی وارد شده به آسفالت به تعادل می رسد، تیک آف تبدیل به حرکت شده و اتومبیل با شتاب بالایی شروع به حرکت می نماید. با توجه به این تعریف عوامل زیر می توانند روی روند تیک آف خودرو تاثیر داشته باشند:

 • قدرت پیشرانه خودرو
 • گشتاور تولید شده توسط پیشرانه خودرو
 • عرض لاستیک ها
 • شرایط آسفالت اعم از جنس و شرایط آب و هوایی
 • مهارت راننده در اجرای دقیق مراحل
 • وزن خودرو و وزن وارد شده روی لاستیک های آن

آسیب تیک آف به خودرو

بهترین خودروها برای تیک آف

در حال حاضر با توجه به پیشرفت های زیادی که در صنعت خودروسازی حاصل شده، تقریباً با تمامی خودروها می توان این عمل را انجام داد. برخلاف گذشته که تنها برای خودروهای محدودی امکان پذیر بود. البته روند انجام مراحل آن ممکن است از خودرویی به خودرو دیگر کمی متفاوت باشد. اما با این حال باید بدانید که تیک آف در خودروهایی با امکان تقسیم نیرو بین 4 چرخ و به اصطلاح دو دیفرانسیل بهتر  و راحت تر خواهد بود.

صدمات ناشی از Take Off در خودروها

تیک آف می تواند صدمات بسیار زیادی نیز برای خودروها به دنبال داشته باشد بنابراین ما اجرای آن را اصلا توصیه نمی کنیم. از جمله صدمات تیک آف خودرو می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • خراب شدن خیلی سریع کلاج و جعبه دنده
 • آسیب دیدن پلوس
 • کاهش شدید طول عمر لاستیک ها
 • آسیب دیدن پیشرانه و دیفرانسیل
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *