دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
توان خروجی موتور خودرو

توان خروجی موتور خودرو

delfed مطالعه: 11 ماه قبل بازدید: 178

توان خروجی موتور چیست؟

توان خروجی موتور یکی از پارامترهای مهم در خودرو است که کاربران زمان خرید توجه زیادی به آن داشته و سعی می کنند دست روی خودروهایی بگذارند که توان خروجی بیشتری دارد. این پارامتر که معمولا در واحد اسب بخار برای موتور خودرو تعریف می شود، معیاری برای مقایسه قدرت موتور خودروهای مختلف می باشد.

البته بسیاری از کاربران درک صحیحی نسبت به توان خروجی موتور نداشته و هنوز نمی دانند که عدد درج شده در خودروهای مختلف در حقیقت چه چیزی را نشان می دهد. در این مقاله از سایت دلفد با شما همراه هستیم تا به صورت کامل این موضوع را بررسی کرده و نکات مهمی را نیز درباره آن به شما ارائه کنیم، با ما همراه باشید.

واحد اندازه گیری توان خروجی موتور

واحد اندازه گیری توان موتور

توان در هر وسیله ای مانند موتور، در واقع تعیین کننده قدرت آن است. در علم فیزیک برای به دست آوردن توان باید انرژی را به زمان تقسیم کنیم، در واقع میزان انرژی مصرف شده در واحد زمان تعریف علمی توان است. برای موتور نیز دقیقا همین تعریف را می توان به عنوان معیار قرار داده و قدرت موتور را ارزیابی نماییم.

توان موتور خودرو با واحدی به عنوان اسب بخار اندازه گیری می شود. اسب بخار که برای اولین بار توسط جیمز وات در یک معدن ذغال سنگ کشف شد، نیروی تولید شده توسط یک اسب قدرتمند در زمان حمل یک بار با وزن 230 کیلوگرم در فاصله زمانی 1 ثانیه است.

جیمز وات با آزمایش های بسیار زیاد، اسب بخار را تبدیل به یک واحد کمی برای تعیین توان خودروها نمود. پس وقتی عنوان می شود که توان خروجی موتور 1 اسب بخار است، در واقع موتور خودرو مورد نظر می تواند همان مقدار نیروی اسب را در زمان تحمل بار 230 کیلوگرمی در 1 ثانیه ایجاد نماید.

البته در واحد متریک از واحد وات برای بیان کردن توان خروجی موتور استفاده می شود. وات به افتخار خود آقای جیمز به این نام گذاشته شده است. هر 1 اسب بخار توان خروجی موتور برابر با 735 وات است. در واقع شما با داشتن توان موتور خودرو خود به اسب بخار می توانید با ضرب کردن در 735 آن را به وات تبدیل کنید و یا برای تبدیل از واحد وات به اسب بخار آن را بر 735 تقسیم نمایید.

توان خروجی موتور چیست

اما چرا توان خروجی موتور؟

خیلی منطقی بود که قدرت موتور خودرو را به عنوان توان آن می شناسیم اما چرا قدرت موتور را با توان خروجی موتور در نظر می گیرند؟ این موضوع اهمیت بسیار زیادی برای شرکت های خودرو سازی دارد.

دقت داشته باشید که یک موتور در حالت طبیعی و قبل از اینکه روی خودرو سوار شود، ممکن است قدرت زیادی داشته باشد. دستگاه هایی برای اندازه گیری توان موتور وجود دارد که معمولا شرکت های خودروسازی از آنها برای تعریف توان استفاده می نمایند اما توان خروجی موتور معمولا عدد متفاوتی است.

وقتی موتور بر روی خودرو سوار می شود، همزمان باید توان خودرو را با وزن خودرو و شرایط لاستیک ها نشان دهد بنابراین ممکن است این توان با توان اولیه آن متفاوت باشد به همین دلیل توانی که معمولا توسط برخی از شرکت های خودروسازی به عنوان توان خروجی موتور اعلام می شود، با عدد واقعی توان ماشین تفاوت زیادی دارد.

برای سنجش توان واقعی موتور خودرو معمولا از یک دستگاه پیشرفته استفاده می کنند که به دروغ سنج معروف است. این دستگاه می تواند دروغ شرکت های خودروسازی درباره عدد توان خروجی موتور را برملا نماید. فرایند کار آن به گونه ای است که قدرت موتور را در یک عملکرد یکپارچه با وزن خودرو و ارتباط آن با سیستم چرخ ها نشان می دهد.

حداکثر توان خروجی موتور چیست؟

اگر دقت کرده باشید، در مشخصات خودروها معمولا از عبارت حداکثر توان خروجی موتور استفاده می شود. هر موتوری در شرایط مختلف ممکن است قدرت متفاوتی داشته باشد، در سراشیبی و سربالایی، در جاده های بد، آب و هوای نامناسب، تایرهای ضعیف، بار زیاد و یا … توان هر موتوری تغییر می نماید. حداکثر توان خروجی موتور به حداکثر قدرتی گفته می شود که موتور در بهترین شرایط ممکن ایجاد می نماید.

تفاوت توان خروجی و گشتاور

تفاوت توان با گشتاور چیست؟

اصطلاح دیگری به عنوان گشتاور در مشخصات موتور استفاده می شود. خیلی از کاربران ممکن است این دو را با هم یکی بدانند، اما ماهیت توان با گشتاور با هم متفاوت است. گشتاور نیروی است که یک جسم در حال دوران به دور جسم دیگری از خود نشان می دهد، با تقسیم نیروی اعمال شده بر مسافت طی شده و در شرایط گردش به دست می آید.

ماهیت و جنس دو شاخص توان و گشتاور کاملا با هم متفاوت هستند. حداکثر توان خودرو معمولا وقتی شاهد هستیم که دور موتور به بیشتری مقدار خود رسیده و خودرو با نهایت سرعت در حال حرکت است، در حالی که نهایت گشتاور خودرو در مواقعی خود را نشان می دهد که دور موتور در قسمت های میانی و متوسط خود قرار دارد.

بنابراین دقت داشته باشید که برای تعیین حداکثر گشتاور موتور خودرو نباید آن را در بیشتری میزان دور موتور جستجو کرد. در هر خودرویی بنا به شرایط تولید در دور موتور خاصی می تواند حداکثر گشتاور خروجی آن را شاهد باشید. اما حداکثر توان خروجی موتور در دور انتهایی موتور خود را نشان خواهد داد.

جمع بندی از قدرت موتور

به بررسی توان و شرایط رسیدن به حداکثر آن در موتور خودروها پرداختیم. دقت داشته باشید که توان یکی از مشخصات اصلی در خودروهای امروزی است و هر چقدر بیشتر باشد، نشان از قدرتمند بودن موتور خودرو مورد نظر خواهد داشت.

درباره گشتاور شرایط فرق می کند. هر چقدر حداکثر گشتاور موتور در دور موتور کمتری اتفاق بیفتد، نشان از با کیفیت بودن موتور مورد نظر است. با این تعریف حالا بهتر می توانید درباره قدرت موتور خودرو خود تصمیم گرفته و آن را با قدرت موتور سایر خودروها مقایسه نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *