دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
تفاوت گاز CNG با LPG چیست؟

تفاوت گاز CNG با LPG چیست؟

مهسا حاتمیان مطالعه: 14:50 1 سال قبل بازدید: 119

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره تفاوت گاز CNG با LPG بیان می کنیم. با توجه به افزایش قیمت بنزین بسیاری از افراد به دنبال گاز سوز کردن خودرو خود هستند اما سوالی که پیش می آید این است کدام یک از گازهای CNG و LPG راندمان بالا و ایمنی بیشتری دارد، در ادامه به صورت کامل به پاسخ این سوال می پردازیم، همراه ما باشید.

CNG یا LPG ؟

با بالا رفتن قیمت بنزین از آبان 98، بسیاری از افراد به دنبال دوگانه سوز کردن خودرو خود هستند، خودروهای دوگانه از نظر هزینه سوخت نسبت به خودروهایی که تک گانه، بسیار مقرون به صرفه تر می باشند اما چه گازی را می توان جایگزین بنزین کرد که هم راندمان بالایی داشته و هم آسیب کمتری به موتور وارد کند؟ از دوگاز CNG و LPG برای سوخت خودروهای دوگانه استفاده می شود که هر کدام از آن ها مزایا و معایب خود را دارند.

گاز LPG و CNG چیست؟

گاز CNG (Compressed natural gas) که گاز طبیعی فشرده نیز نامیده می شود، از متان تشکیل شده است که در فشار بالا و در دمای 200 تا 248 درجه سانتی گراد نگه داری شده و به جای بنزین در موتور ماشین به کار می رود. گاز طبیعی یا متان سبک ترین هیدروکربن موجود در اتمسفر زمین با فرمول شیمیایی CH4 می باشد، در هر مولکول متان 1 اتم کربن و 4 اتم هیدروژن به کار رفته است.
گاز LPG (Liquefied Petroleum Gas) که به آن گاز مایع نیز می گویند، عمدتا از دو ترکیب هیدروکربنی پروپان و بوتان تشکیل شده است. فرمول شیمیایی پروپان C3H8 فرمول شیمایی بوتان C4H10 می باشد.

فرق بین گاز CNG و LPG چیست؟

تفاوت گاز CNG با LPG در ترکیبات شیمیایی

بخش عمده ترکیبات شیمیایی CNG از گاز متان و بخش عمده ترکیبات شیمیایی LPG از پروپان، بوتان و اندکی ترکیبات هیدروکربن (اتان، پروپلین) می باشد.

نحوه به دست آمدن ترکیبات CNG و LPG

CNG از متراکم کردن گاز متان در فشار حدود 3600 پاسکال و LPG از تقطیر و پالایش نفت خام در پالایشگاه ها به دست می آید.

تفاوت گاز CNG با LPG در حالت ماده

گاز متان به کار رفته در CNG علی رغم اینکه در فشار 3600 پاسکال قرار دارد باز هم به صورت گاز باقی می ماند.
گازهای پروپان و بوتان به کار رفته در LPG در دمای اتاق در حالت گاز قرار دارند اما می توان آن ها را با تراکم متوسط به مایع تبدیل کرد. جهت مایع کردن، این گاز در فشار 8 تا 10 اتمسفر در مخازن فلزی با استحکام مناسب ذخیره شده و مخازن دارای شیر قطع جریان در صورت نشت از خطوط انتقال سوخت هستند بنابراین ایمنی آن ها از بنزین بیشتر می باشد.

وزن مخزن های CNG و LPG

وزن مخزن CNG حدوداً 60 کیلوگرم است و حجم زیادی را اشغال می کند اما وزن مخزن LPG حدوداً 12 کیلوگرم یعنی یک پنجم وزن CNG بوده و حجم کمی را اشغال می کند.

تفاوت گاز CNG با LPG در مسافت پیمایش

خودروهای CNG حدود 150 کیلومتر را طی کرده اما خودروهای LPG با یک باک پر، بیشتر از 400 کیلومتر مسافت مسافت طی می کنند.

شتاب و قدرت CNG و LPG

 • خودروهای LPG شتاب و قدرت نسبتا بالاتری نسبت به CNG دارند.
 • CNG به صورت گاز می باشد و به همین دلیل تعداد مولکول های کمتری وارد سیلندر شده و سبب کاهش شتاب و قدرت ماشین می شود.
 • LPG شباهت بیشتری با بنزین داشته و از آن جایی که به صورت مایع است حجم زیادی از آن وارد سیلندر شده و در محفظه احتراق می سوزد، بنابراین شتاب قابل توجهی نسبت به CNG دارد.
 • عدد اکتان LPG در حدود 105 می باشد و قدرت موتور یا بازدهی سوخت را بدون افزایش ضربه در موتور و با افزایش تراکم بالا می برد.
 • در مسیرهای سربالایی و شیب دار و همچنین در صورتی که ظرفیت ماشین تکمیل باشد، خودروهای CNG ضعیف تر عمل کرده و موتور برای کاهش جبران نیاز به استفاده از بنزین دارد.
 • اما خودروهای LPG قدرت و شتاب کافی برای بالا رفتن از سربالایی ها را داشته و کمتر پیش می آید که خودرو در شرایط سربالایی از سوخت بنزین استفاده کند.

تفاوت گاز CNG و LPG

فشار داخل مخزن سوخت CNG و LPG

 • شاید شما هم شنیده باشید که احتمال انفجار در خودروهای گاز سوز وجود دارد.
 • احتمال منفجر شدن مخزن گاز CNG نسبت به مخزن LPG بسیار بیشتر می باشد.
 • مخزن گاز CNG در فشاری بین 150 تا 220 اتمسفر نگه داری می شود، اما فشار مخزن LPG حدود 10 اتمسفر است.
 • مخزن گاز CNG و LPG به قدری محکم هستند که به همین راحتی منفجر نشوند، حوادثی که در حین سوخت گیری برای خودروهای گاز سوز رخ داده است به دلیل ایراد در سیستم گاز سوز خودرو بوده و ارتباطی با مخزن ندارد.
 • با توجه به اینکه گاز CNG در فشار بالاتری نسبت به LPG نگه داری می شود، بعد از گذشت مدت زمانی از تاریخ انقضای آن می تواند خطر ساز باشد.

تفاوت گاز CNG با LPG در امنیت سوخت گیری

گاز طبیعی چگالی کمتری نسبت به هوا دارد و بعد از خروج از منبع به سمت بالا حرکت می کند اما LPG به دلیل داشتن پروپان نسبت به هوا سنگین تر بوده و روی زمین پخش می شود به همین دلیل امکان شعله ور شدن آن روی زمین می باشد، البته توجه داشته باشید که سوخت بنزین و گازوئیل از نظر اشتعال پذیری تقریبا مشابه با LPG عمل کرده و قابلیت اشتعال تقریبا یکسانی دارند.

در کشورهای توسعه یافته فروش گاز LPG در کنار جایگاه های بنزین و گازوئیل صورت می گیرد و در نتیجه هزینه تامین ایمنی در جایگاه های بنزینی و LPG تفاوت چندانی با هم ندارد. از آن جایی که تعداد جایگاه های سوخت گیری ماشین های LPG در ایران کم بوده و سوخت گیری به صورت اصولی انجام نمی شود، سوخت گیری غیر استاندارد LPG ممکن است خطر ساز باشد.

قابلیت دسترسی CNG و LPG

با توجه به اینکه CNG همان گاز طبیعی فشرده شده است، فرایند متراکم کردن و انتقال آن به جایگاه های سوخت گیری در کشور ایران آسان تر و کم هزینه تر است اما LPG براساس فرایند تقطیر در پالایشگاه ها به دست آمده و نسبت به CNG کمتر در دسترس می باشد، دولت بیشتر تمایل به صادرات گاز LPG دارد به همین دلیل قابلیت دسترسی CNG نسبت به ال پی جی بیشتر می باشد.

معاینه فنی گاز CNG و LPG

خودروهای CNG می توانند معاینه فنی بگیرند اما اجازه معاینه فنی به خودروهای LPG داده نمی شود. توجه داشته باشید که اشتعال پذیری LPG تقریبا مانند بنزین است اما به دلیل نداشتن تجهیزات کافی در ایران از ارائه معاینه فنی به این خودروها خودداری می شود.

تفاوت گاز CNG و LPG در هزینه راه اندازی اولیه

هزینه گاز سوز کردن LPG نسبت به CNG کمتر است زیرا موتور خودرو به تغییرات جزئی نیاز داشته و تمام تجهیزات آن در داخل تولید می شود اما هزینه گاز سوز کردن CNG سه برابر LPG بوده و به تجهیزات خاصی نیاز دارد که بیشتر قطعات آن خصوصا مخزن گاز وارداتی است.

عمر موتور در CNG و LPG

خوردگی و آسیب موتور در خودروهای CNG بسیار بیشتر است زیرا این گاز خشک تر بوده و در نتیجه فشار زیادی به پیستون و سوپاپ های موتور وارد می کند بنابراین عمر موتور در CNG نسبت به LPG کمتر می باشد.

تفاوت گاز CNG با LPG در هزینه تعمیرات

هزینه تعمیرات و آسیب های وارده به موتور در LPG به مراتب کمتر از CNG می باشد بنابراین خوردگی یا آسیب در پیستون و سیلندر خودروهای CNG هزینه های سنگین تری را برای رانندگان به همراه خواهد داشت.

روشن کردن خودرو CNG و LPG

جهت روشن کردن خودروهای CNG باید ابتدا ماشین در حالت بنزینی قرار گرفته و بعد از روشن شدن می توانید آن را روی CNG قرار دهید. برای روشن کردن خودروهای LPG نیازی به قرار گرفتن خودرو در حالت بنزین نبوده و می توان خودرو را با همان گاز LPG راه اندازی کرد اما ممکن است در فصل های سرد برای خودروهای LPG نیاز به حالت بنزین فعال باشد. (در صورتی که LPG به درستی نصب شده باشد در فصول سرد نیز برای راه اندازی جوابگو است.)

CNG بهتر است یا LPG

تفاوت گاز CNG با LPG در قیمت

با توجه به اینکه تعداد جایگاه های گاز LPG در ایران نسبت به CNG کمتر است و سوخت گیری بیشتر توسط فروشندگان متفرقه انجام می شود، نرخ ثابت نداشته و نوسانات قیمتی دارد. قیمت هر لیتر گاز CNG نسبت به LPG کمتر می باشد اما همان طور که در بالا بیان شد، مسافت های قابل پیمایش با هر یک لیتر گاز LPG حدوداً 4 برابر بیشتر از CNG است و در مجموع قیمت LPG نسبت به CNG ارزان تر در می آید.

آلایندگی های CNG و LPG

با توجه به تحقیقات انجام شده، استفاده از گاز CNG سبب تولید گاز سمی مونوکسید کربن شده و با احتراق ناقص آزاد می شود. موتور خودروهایی که به صورت استاندارد و اصولی دوگانه سوز نشده اند قادر به مصرف کامل CNG نبوده و به همین دلیل تولید گاز CO نسبت به خودروهای بنزینی و گازوئیلی در آن ها بیشتر می باشد.
انتشار گاز مونوکسید کربن در LPG نسبت به بنزین حدود 40 تا 60 درصد کمتر است و همچنین انتشار ذرات آلاینده LPG نسبت به بنزین بین 41 تا 52 کاهش می یابد به همین دلیل به عنوان سوخت پاک شناخته شده و کشورهای پیشرفته از آن بیشتر از CNG استفاده می کنند.

CNG یا LPG کدام بهتر است؟

در بالا تفاوت گاز CNG با LPG را بیان کریدم، حال می خواهیم که کدام یک از آن ها بهتر است؟

مزایای گاز LPG

 • این گاز از بنزین ارزان تر بوده و هزینه سوخت را کاهش می دهد.
 • با هر باک پر LPG می توان مسافت طولانی و 4 برابر بیشتر از CNG را طی کرد.
 • نیاز به تعداد سوخت گیری کمتری دارد.
 • به فضای کمی برای نگه داری در صندوق عقب ماشین نیاز دارد.
 • برای راه اندازی خودرو نیاز به شروع کار با بنزین نیست
 • خطر انفجار کمتری دارد.
 • آلاینده های کمتری ایجاد می کند.

معایب گاز LPG

 • قابلیت اشتعال پذیری بالایی دارد.
 • تعداد جایگاه سوخت بسیار کمی داشته که در حال حاضر حدوداً 100 عدد است.
 • به دلیل کم بودن جایگاه های سوخت، رانندگان از کپسول و شلنگ برای پر کردن مخزن استفاده می کنند که روشی بسیار خطرناکی می باشد.

مزایای گاز CNG

 • این گاز از بنزین ارزان تر می باشد.
 • اشتعال پذیری کمتری داشته و ایمنی آن از این نظر بیشتر است.
 • تعداد جایگاه های سوخت بسیار بیشتر داشته که در هر حال حاضر حدود 2700 عدد می باشد.

معایب گاز CNG

 • خطر انفجار CNG به دلیل فشار بیشتر نسبت به LPG بسیار بالاتر است.
 • فضای زیادی در صندوق عقب به خود اختصاص می دهد.
 • وزن خودرو را سنگین می کند.
 • هزینه نصب و راه اندازی اولیه آن زیاد می باشد.
 • هزینه سرویس و نگه داری موتور خودرو را افزایش می دهد.
 • برای راه اندازی خودرو باید از بنزین استفاده کند.
 • تعداد دفعات سوخت گیری زیادی دارد زیرا مسافت کمی را با هر باک پر طی می کنند.
 • برای مسافت های طولانی استفاده از گاز CNG به صرفه نیست زیرا با اختلاف زیادی نسبت به LPG نیاز به سوخت گیری دارد.
 • قدرت و شتاب ماشین را کاهش می دهد.
 • به دلیل احتراق ناقص، گازهای سمی مانند مونوکسید کربن انتشار می دهد.

سوالات رایج در مورد گاز  CNG و LPG

معایب CNG و LPG کدوم قابل رفع است؟

گاز LPG به دلیل فشار کم و نیاز به شارژ سریع نسبت به CNG بهتر است در صورتی که LPG به درستی سوخت گیری شده و تنظیم آن اصولی انجام شود، امنیت بیشتری نسبت به CNG دارد و به عبارتی معایب LPG قابل رفع است. همان طور که برخی از کاربران اذعان می دارند، در صورت انفجار CNG ماشین نابود می شود اما در صورتی که LPG به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی آتش بگیرد، فرصت خاموش کردن یا فرار کردن وجود دارد.

فرق بین گاز CNG و LPG

علت بیشتر بودن جایگاه های سوخت CNG نسبت به LPG چیست؟

با توجه به اینکه فرایند متراکم کردن گازهای طبیعی راحت تر بوده و در کشور ایران مخازن گازهای طبیعی زیادی وجود دارد، لذا استفاده از CNG بیشتر است اما فرایند استحصال گاز LPG نسبت به CNG گران تر می بوده و به همین دلیل جایگاه های کمتری دارد. به دلیل پشتیبانی خیلی کم استفاده از گازهای LPG نسبت به CNG، سوخت گیری و تنظیم کردن آن زمان بر است.

مزایای LPG نسبت به CNG بیشتر است اما در ایران بیشتر از CNG استفاده می شود، شاید به صورت موقتی استفاده از سی ان جی صنعت خودرو سازی را به پیش براند اما در بلند مدت معایبی برای مصرف کنندگان خواهد داشت. فشار بالای CNG در قیاس با LPG حدود 20 برابر بیشتر بوده و عمر مفید مخازن CNG نزدیک به 5 تا 10 سال است بنابراین پس از تمام شدن تاریخ انقضای آن از نظر ایمنی بسیار خطرناک می باشد و هزینه های سرویس و نگه داری موتور نیز مقرون به صرفه نیست.

چرا پشتیبانی LPG نسبت به CNG کمتر است؟

ایران در رتبه های برتر تولید کنندگان گاز طبیعی در جهان است و به دست آوردن گاز طبیعی CNG به مراتب نسبت به گاز LPG کم هزینه تر و آسان تر می باشد. همچنین اینکه صادرات گاز LPG سود آور و آسان بوده و از طریق آب های آزاد انجام می پذیرد بنابراین جایگاه های کمی از آن را مشاهده می کنید.

مصرف گاز CNG یا LPG در کشورهای توسعه یافته بیشتر است؟

اکثر کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا، آلمان، ژاپن، کره جنوبی، ایتالیا، اتریش، مکزیک، لهستان و روسیه بزرگترین مصرف کنندگان LPG در جهان می باشند و حمل و نقل این گاز به صورت ریلی و با تانکرهای جاده ای انجام می شود. کشور ترکیه با وجود اینکه قابلیت استخراج نفت و گاز را دارد، اما رتبه دوم در مصرف سوخت LPG را به نام خود ثبت کرده است. خودرو سازان معروف دنیا مانند هیوندا، رنو، سیتروئن، فولکس واگن، ولوو نیز برای دوگانه سوز کردن خودروها از LPG استفاده کرده و تعداد کمی از خوردوسازان پیشرانه هایی با قابلیت CNG به بازار عرضه می کنند. کشورهای توسعه یافته از LPG به دلایل مختلفی مانند عملکرد بهتر آن از نظر قدرت، شتاب و ایمنی و سایر فاکتورهای مهم دیگر نسبت به CNG، استفاده می کنند.

سوال مهم: توان CNG بیشتر است یا LPG ؟

سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که اگر توان CNG در نمودارها و تحقیقات بر حسب کیلوگرم بیشتر است چرا می توان با LPG مسافت بیشتری را طی کرد؟

در نظر داشته باشید که توان CNG در نمودارها براساس کیلوگرم سنجیده شده اما توان موتور براساس لیتر سنجیده می شود به طوری که برای تولید 37 کیلووات توان به 0.5 لیتر بنزین یا 0.57 لیتر LPG اما برای تولید همین مقدار یعنی 37 کیلو وات توان به 2.14 لیتر CNG نیاز است.

LPG مانند بنزین عمل کرده و مسافت 4 برابری نسبت به CNG طی می کند، به عبارتی در وزن یکسان، مصرف سوخت CNG بیشتر است.

نتیجه گیری از تفاوت گاز CNG با LPG

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره تفاوت گاز CNG با LPG بیان کردیم، همچنین به توضیح مزایا و معایب هر یک از آن ها پرداختیم. به طور کلی  LPG به دلایل زیر نسبت به CNG انتخاب بهتری بوده و مزایای بیشتری دارد.

 • شباهت بیشتر به بنزین و تطبیق بیشتر آن با موتورهای بنزینی
 • قدرت و شتاب متناسب موتور
 • میزان پیمایش با باک پر
 • هزینه راه اندازی و هزینه تعمیرات کم و …

اما به دلیل کم بودن جایگاه های سوخت گیری و پشتیبانی کم در ایران نسبت به CNG دارای ضعف است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *