دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
تعویض دنده بدون کلاچ

تعویض دنده بدون کلاچ

delfed مطالعه: 13:30 1 سال قبل بازدید: 280

در این راهنما از سایت دلفد به این مسئله که آیا می توان بدون کلاچ گرفتن دنده را تعویض کرد یا خیر، می پردازیم. این سوال از رایج ترین سوالاتی است که کاربران از کارشناسان تیم دلفد می پرسند. کلاچ در خودروهای دستی نقش مهمی داشته و با قطع کردن نیروی موتور به گیربکس امکان تعویض دنده را فراهم می کند. اما در برخی مواقع اضطراری که کلاچ از کار افتاده باشد، می توان بدون کلاچ گرفتن دنده را تعویض کرد. در این موارد باید دور موتور را به دنده مورد نظر هماهنگ کرد و با سرعت عمل بالا و مهارت کافی اقدام به تعویض دنده کرد. برای اینکه بتوانید به راحتی و بدون آسیب رساندن به گیربکس این امر را انجام دهید مطلب زیر را بخوانید.

با ما همراه باشید.

چگونه بدون کلاچ گرفتن دنده عوض کرد؟

در خودروهای دنده دستی که اکثرا در ایران از این نوع هستند، با گرفتن کلاچ باید اقدام به تعویض دنده کرد. کلاچ سبب شده تا ارتباط بین گیربکس و موتور قطع شود و نیرویی از موتور به گیربکس نرسد در نتیجه می توان به راحتی دنده را تعویض کرد.

رانندگی در یک خودرو دستی بدون استفاده از کلاچ کار سختی است و مشکلات جدی به سیستم گیربکس شما وارد می کند. اما در برخی مواقع که پدال کلاچ از کار افتاده است یا صفحه فشاری کلاچ تاب برداشته است باید بدون استفاده از کلاچ اقدام به تعویض دنده کرد. تا زمانی که خودرو توقف نکند می توان دنده ها را بالا برد یا معکوس کرد. به خاطر داشته باشید که رانندگی بدون کلاچ کاری سخت است و نیاز به سرعت عمل و مهارت بالایی دارد. بنابراین بهتر است در مواقع اضطراری که کلاچ از کار افتاده است این کار را انجام دهید در غیر این صورت به گیربکس خودرو آسیب وارد می شود.

چگونه بدون کلاچ گرفتن دنده عوض کرد؟

نحوه تعویض دنده بالا یا دنده سبک بدون کلاچ

برای اینکه بدون کلاچ بتوانید دنده را تعویض کنید باید دور موتور را به اندازه دنده بعدی برسانید. می دانید که هر دنده را باید در سرعت متناسب با خود تعویض کرد.

همان طور که می دانید، پس از انتخاب دنده سبک تر ، دور موتور کاهش می یابد و برعکس پس از تعویض دنده به دنده سنگین تر دور موتور افزایش می یابد.

قدم اول از آموزش تعویض دنده خودرو بدون کلاچ گرفتن

 • برای رفتن به دنده های بالاتر یا به اصطلاح سبک تر باید:
 • برای اینکه دور موتور به 3000 هزار دور در دقیقه برسد باید گاز بدهید.
 • زمانی که دور موتور به اندازه ای مطلوب رسید، پای خود را از روی گاز بردارید و در همین لحظه دنده را در حالت خلاص قرار دهید.
 • این فرایند نباید زیاد طول بکشد، در غیر این صورت باید مجددا پای خود را روی پدال گاز قرار دهید تا بتوانید دنده را روی خلاص بگذارید.

قدم دوم از روش های تعویض دنده بدون کلاچ ماشین

 • زمانی که دنده را در حالت خلاص قرار می دهید، دور موتور کاهش پیدا می کند و به 2000 دور می رسد.
 • در همین لحظه باید فشار کمی به دسته دنده وارد کنید تا زمانی که دور موتور به حد مطلوب دنده بعدی برسد و بتوانید دنده را تعویض کنید.

در نظر داشته باشید که دسته دنده را نباید خیلی محکم فشار دهید زیرا صدای بدی از گیربکس می شنوید. همچنین اگر دسته دنده را کم فشار دهید قادر به تعویض دنده نخواهید شد.

قدم سوم از سری اموزش های عوض کردن دنده ماشین بدون کلاچ گرفتن

دوباره پدال گاز را بفشارید تا خودرو شتاب بگیرد.

مثال: برای مثال شما در حال رانندگی با دنده 2 هستید و دور موتور به 3000 رسیده است و موقع تعویض دنده است. پا را از روی پدال گاز بدارید و دنده را خلاص کنید زمانی که دور موتور به 2000 رسید، دنده را با فشاری کم به سمت دنده 3 ببرید. این عمل باید بدون صدا و تکان محسوس در ماشین باشد در غیر این صورت چرخ دنده ها خراب می شوند.

نکته: مهمترین اصل برای تعویض دنده بدون استفاده از کلاچ این است که دور موتور مناسب را برای تعویض دنده به دست آورید.

نحوه تعویض دنده پایین یا سنگین بدون استفاده از کلاچ

برای تعوض دنده به دنده سنگین تر نیز باید از روش بالا استفاده شود اما با این تفاوت که بعد از خلاص کردن دنده، باید کمی گاز بدهید تا دور موتور متناسب با دنده افزایش یابد.

نحوه تعویض دنده پایین یا سنگین بدون استفاده از کلاچ

قدم اول تعویض دنده حرفه ای بدون کلاچ

با برداشتن پا از روی پدال گاز، سرعت خودرو را کاهش دهید تا دور موتور کم شود و به 1200 تا 1500 برسد.

قدم دوم رانندگی بدون کلاچ

 • زمانی که دور موتور بین 1200 -1500 بود دسته دنده را در موقعیت خلاص قرار دهید.
 • در این زمان برای اینکه بتوانید دسته دنده را از موقعیت خود خارج کنید و در حالت خلاص قرار دهید نیاز است که حدود 1 ثانیه پدال گاز را به آرامی فشار دهید تا دور موتور به 3000 برسد.

قدم سوم از اموزش تعویض دنده بدون کلاچ برای مبتدیان

زمانی که دور موتور تا حدود 3000 دور در دقیقه افزایش یافت با یک فشار آرام و سرعت بالا دسته دنده را به موقعیت معکوس یا دنده کوچکتر ببرید.

براساس قانون سرعت و قدرت انتقال، قدرت دور موتور در دنده های سنگین تر بیشتر از دنده های سبک تر است(قدرت دور موتور در دنده های 1 و 2 بیشتر از قدرت دور موتور در دنده های 3 به بالا است، اما سرعت در دنده های 1 و 2 کمتر از سرعت در دنده های 3 به بالا می باشد.)

قدم سوم از اموزش تعویض دنده بدون کلاچ برای مبتدیان

نکته در خصوص علت جا افتادن دنده بدون کلاچ

معکوس دادن دنده بدون استفاده از کلاچ نسبت به بالا بردن دنده سخت تر بوده و به مهارت بیشتری نیاز دارد.

مثال در خصوص عوارض تعویض دنده بدون کلاچ

برای مثال شما قصد دارید دنده را از 4 به 3 بیاورید، باید در دور موتور 2000 ابتدا پا را از روی گاز بردارید و دنده را خلاص کنید. سپس کمی گاز داده تا دور موتور به 3000 برسد و دنده را با سرعت بالا و فشار کم به دنده 3 انتقال دهید. این امر نیز باید بدون صدا و تکان باشد.

روشن کردن خودرو بدون کلاچ

اگر خودرو شما دستی است و پدال کلاچ خراب شده است و قصد روشن کردن خودرو بدون استفاده از کلاچ را دارید، باید مراحل زیر را اجرا کنید:

قدم اول:

اطمینان حاصل کنید که مانعی بر سر راه شما وجود ندارد.

قدم دوم:

در دنده 1 استارت بزنید. برخی از خودروهای دستی قفل سوئیچ مجهز هستند که از روشن شدن خودرو زمانی که گیربکس در حالت خلاص نیست، خودداری می کنند. برای اینکه این قفل را غیرفعال کرد، باید پدال کلاچ را حتی اگر به درستی کار نمی کند را فشار داده تا قفل سوئیچ غیرفعال شود. اگر خودرو به قفل سوئیچ مجهز نباشد با چرخاندن سوئیچ به سمت جلو پرتاب می شود.

قدم سوم:

تا زمان روشن شدن خودرو، سوئیچ را در حالت استارت قرار دهید. به خاطر داشته باشید که بیشتر از 5 ثانیه استارت نزنید در غیر این صورت به استارت ماشین آسیب وارد نمی شود و فیوز سوئیچ می سوزد. با روشن شدن موتور بلافاصله پدال گاز را فشار داده و شروع به رانندگی کنید.

قدم چهارم:

اگر موفق به روشن کردن خودرو در حالت دنده نشدید، خودرو را در دنده خلاص قرار دهید. زمانی که استارت زدید و خودرو روشن شد و در حالت درجا کار کرد، باید فشار سنگینی به دسته دنده وارد کنید و به زور دنده را 1 بزنید!

زمانی که دنده از خلاص به دنده 1 برود خودرو شروع به حرکت می کند. با جا رفتن دنده در دنده 1 پا را روی پدال گاز قرار داده و شروع به رانندگی کنید.

4

نکات مهم در هنگام تعویض دنده بدون استفاده از کلاچ

در این بخش برخی از نکاتی که بایددر هنگام تعویض دنده بدون استفاده از کلاچ را بدانید ذکر کرده ایم:

تعویض دنده بدون کلاچ نیاز به مهارت و سرعت عمل بالایی دارد اگر بدون تمرین کردن از این امر به طور مکرر استفاده کنید، چرخ دنده یا گیربکس مستهلک می شود.

تکنیک تعویض دنده بدون کلاچ فقط زمانی کاربرد دارد که خودرو در حال حرکت است. برای خودرویی که متوقف است و قصد راه اندازی آن را دارید، نمی توانید از این تکنیک استفاده کنید و باید به نحو دیگری ماشین را به حرکت وا داشت.

تعویض دنده بدون کلاچ کار ریسکی است و بهتر است تنها در مواقع اضطراری از آن استفاده کنید.

برای تعویض دنده به دنده بالاتر یا دنده پایین تر باید ابتدا دنده را خلاص کرده و سپس دنده مورد نظر را متناسب با دور موتور انتخاب کنید. اگر در یک مرحله به طور مثال از دنده 2 به دنده 3 بروید، به گیربکس آسیب وارد می شود.

به صورت دوره ای بهتر است تا سیستم کلاچ توسط مکانیک ماهر مورد بررسی قرار گیرد تا دچار دردسر تعویض دنده بدون استفاده از کلاچ نشوید.

روش کار کلاچ چگونه است؟

کلاچ قسمتی از سیستم انتقال نیرو است که نیروی تولید شده موتور را به گیربکس رسانده و در گیربکس بهترین چرخ دنده متناسب با سرعت و قدرت درگیر شده و سپس این نیرو به چرخ های ماشین رسیده و ماشین حرکت می کند.

اما کار کلاچ چیست؟

کلاچ وظیفه قطع و وصل کردن ارتباط بین گیربکس و موتور را برعهده دارد.

کلاچ مانند دو دیسک چرخان است که یکی به موتور و دیگری به گیربکس وصل می باشد. این دو دیسک چرخان توسط فنر به هم فشرده می شوند و به همین علت در حالت عادی که پا روی پدال کلاچ قرار ندارد، ارتباط بین موتور و گیربکس برقرار می شود. اما زمانی که پا را روی پدال کلاچ فشار می دهید، در واقع نیرویی خلاف جهت فنر وارد شده و دو دیسک را از هم جدا می کنید که در نتیجه ارتباط بین موتور و گیربکس قطع می شود.

اما کار کلاچ چیست؟

دو سطح دیسکی که به طور مداوم با یکدیگر فشرده شده و جدا می شوند به دلیل اصطکاک نیاز به تعویض دارند اما برای اینکه از این کار خودداری شود قطعه ای به نام لنت بین دو دیسک قرار می گیرد تا فقط این لنت را تعویض کرد.

زمانی که میل لنگ خودرو در حال دوران است این دوران از طریق فلایویل که چرخ طیار نیز نامیده می شود به شافت می رسد، شافت (میله چرخان است) زمانی که دو دیسک کلاچ به هم وصل می شوند، شافت ورودی کلاچ با شافت خروجی کلاچ ارتباط برقرار کرده و در نتیجه نیرو از موتور به گیربکس می رسد. زمانی که راننده پدال کلاچ را فشار می دهد، دو دیسک از هم جدا شده و ارتباط شافت ها با هم قطع می شود در نتیجه نیروی میل لنگ به گیربکس نمی رسد.

کلاچ چگونه ارتباط بین گیربکس و موتور را قطع می کند؟

برای انتقال قدرت میل لنگ که کمترین سرعت آن در حالت درجا 1000 دور در دقیقه است باید روشی باشد تا ارتباط بین موتور و چرخ ها را قطع و وصل کرد، این وظیفه را کلاچ انجام می دهد. کلاچ مورد استفاده در سیستم خودرو نه تنها ارتباط بین دو میله چرخان (شافت) را قطع و وصل می کند بلکه مقدار این ارتباط را نیز کنترل می کند برای مثال 3 حالت وجود دارد:

 1. زمانی که پدال کلاچ کاملا فشرده است: ارتباط بین دو شافت کاملا قطع شده است.
 2. زمانی که پدال کلاچ کاملا رها شده ست: ارتباط بیت دو شافت کاملا برقرار است.
 3. زمانی که نیم کلاچ گرفته شده است: حدودا 20 تا 30 درصد نیروی موتور از طریق شافت ها به گیربکس می رسد.

نتیجه گیری از دنده عوض کردن بدون کلاچ گرفتن

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نحوه تعوض دنده بدون استفاده از کلاچ مطالبی آموختید. اتومبیل یکی از نیازهای اساسی زندگی هر فردی است و اکثر جامعه ساعتی از روز را به رانندگی مشغول هستند، اگر کلاچ خودرو در حین رانندگی دچار مشکل شد، باید بتوانید خودرو را کنترل کرده و تا نزدیک ترین تعمیرگاه برسانید. برای تعویض دنده بدون کلاچ مهم ترین اصل هماهنگی دور موتور با دنده مورد نظر است.

در این مطلب به بحث های زیر پرداختیم:

 1. روشن کردن خودرو بدون کلاچ
 2. تعویض دنده به بالا یا سبک بدون استفاده از کلاچ
 3. تعویض دنده به پایین یا سنگین بدون استفاده از کلاچ

برای تعویض دنده به دنده های بالاتر:

ابتدا دور موتور را افزایش داده و سپس با برداشتن پا از روی گاز و خلاص کردن دنده دوباره دور موتور کاهش می یابد که در این زمان باید دنده را به دنده بالاتر جابه جا کرد.

برای تعویض دنده به دنده های پایین تر:

ابتدا پای را از روی گاز برداشته تا دور موتور کاهش یابد و سپس دنده را روی خلاص قرار داده و با فشردن پدال گاز و رسیدن به دور مطلوب، دنده را به دنده پایین تر جابه جا کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *