دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
تاثیر کارواش بر رنگ خودرو

تاثیر کارواش بر رنگ خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 9:30 3 هفته قبل بازدید: 24

در این راهنما به موضوع تاثیر کارواش بر رنگ خودرو می پردازیم. رانندگی با یک ماشین تمیز حس خوبی به فرد القا می کند. اگر بدنه خودرو بسیار کثیف باشد و مملو از آلودگی ها مانند ریزگردها و … باشد، بدنه ماشین را کدر نشان می دهد. از این رو مراجعه به کارواش ها برای شستشوی ماشین به یک نیاز اساسی تبدل شده است. اما کاربران در مورد اینکه آیا کارواش بر رنگ خودرو تاثیر دارد یا خیر سوالات زیادی از کارشناسان تیم دلفد می پرسند. در این راهنما قرار است به این سوال رایج پاسخ دهیم.

آیا کارواش تاثیری در از بین رفتن رنگ خودرو دارد؟

با توجه به اینکه برخی از افراد ترجیح می دهند که ماشین خود را به کارواش بسپارند تا توسط افراد آموزش دیده ماشین تمیز شود، اما افرادی نیز هستند که در خانه ماشین خود را تمیز می کنند. نکته ای که در این جا حائز اهمیت است این است که هنگام تمیز کردن ماشین در خانه انتخاب درست اسفنج و مایع های شوینده باید مهم است تا به رنگ و بدنه خودرو آسیب نرساند. برای مثال افرادی که در خانه با کمک یک حوله بدنه ماشین را تمیز می کنند باید به جنس حوله دقت کنند تا جنس حوله به رنگ ماشین آسیب وارد نکند.

باور عمومی که وجود دارد این است که کارواش بردن ماشین سبب خرابی رنگ آن می شود. براساس نظر کارشناسان اگر تکنسین های کارواش آموزش دیده باشند می توانند بدون هیچ آسیبی به ماشین به شستشوی آن بپردازند و خراشیدگی را به حداقل ممکن برسانند. اما اگر خودرو در کارواش های غیر استاندارد و تحت شرایط نامناسب شسته شود، احتمال اینکه بدنه ماشین و رنگ آن آسیب ببیند زیاد است.

عوامل آسیب دیدن رنگ خودرو در کارواش

چه عواملی در کارواش باعث آسیب دیدن رنگ خودرو می شود؟

1. شوک گرمایی و سرمایی شدید از دلایل آسیب دیدن رنگ خودرو
2. تو رفتگی بدنه خودرو
3. استفاده از برس های ساینده
4. استفاده از پارچه های زبر
5. استفاده از خز یا پارچه های آلوده
6. استفاده از اسپری یا شوینده های نامناسب
7. تکنسین های بی تجربه

شوک گرمایی و سرمایی شدید

اگر در کارواش ها، با فاصله زمانی بسیار کم از آب سرد و گرم استفاده شود، احتمال آسیب دیدن به رنگ خودرو افزایش می یابد. همان طور که می دانید در کارواش آب با فشار زیاد روی بدنه پاشش می شود. در صورتی که در یک زمان آب بسیار داغ روی بدنه ریخته شود و در کسری از ثانیه آب بسیار سرد روی بدنه پاشش شود، بدنه ماشین دچار انبساط و انقباض می شود. از جمله قطعاتی که دچار شوک سرمایی و گرمایی شدید می شوند، سنسور، آینه برقی و شیشه ماشین است.
همچنین در نظر داشته باشید که اگر آب به صورت نادرست روی بدنه ماشین پاشش شود به گونه ای که لنت ترمز با آب در تماس باشد، احتمال تاب برداشتن دیسک ترمز افزایش می یابد.

تورفتگی بدنه خودرو

از دیگر دلایلی که سبب از بین رفتن رنگ خودرو و یا خراشیدگی بدنه خودرو می شود، فشار آب بیش از حد است. همان طور که می دانید نیرومند ترین نیروی طبیعت آب است. اگر آب با فشار زیاد به سمت ماشین پاشش شود، احتمال تو رفتگی بدنه خودرو و آسیب به رنگ بدنه افزایش می یابد.
استفاده از برس های ساینده نامناسب دلیل دیگر از بین رفتن رنگ خودرو در کارواش

اگر از برس های ساینده غیر استاندارد برای شسشتوی ماشین در کارواش استفاده شود، احتمال آسیب دیدن آن افزایش می یابد. در نظر داشته باشید که روی رنگ بدنه خودروها از یک لایه نازک برای جلا و درخشش رنگ خودرو استفاده می شود. برس های ساینده می تواند این رنگ را از بین ببرد و در نتیجه سبب آسیب رساندن به رنگ خودرو شود.

دلایل آسیب دیدن رنگ خودرو در کارواش

عدم استفاده از پارچه های مناسب

از دیگر مواردی که سبب آسیب دیدن رنگ خودرو در کارواش می شود، این است که از پارچه های پرزدار کم تراکم استفاده شود. اگر سطح پارچه زبر باشد و به عبارتی سطح سختی داشته باشد سبب آسیب دیدن رنگ خودرو می شود. همچنین کشیده شدن پارچه روی سطح بدنه خودرو موجب خراش برداشتن می شود.

استفاده از دستمال یا خزهای آلوده

نکته ای که باید دقت شود این است که تکنسین ها باید برای هر بخش از خودرو از یک دستمال مخصوص استفاده کنند. برای مثال دستمالی که برای بدنه خودرو به کار می رود با دستمالی که برای شستن ماشین استفاده می شود، باید با هم متفاوت باشد. اگر از خزها یا پارچه های آلوده برای شستشن ماشین استفاده شود، احتمال خراش برداشتن رنگ بدنه افزایش می یابد.

استفاده از اسپری و شوینده های غیر مجاز

از دیگر مواردی که سبب می شود رنگ خودرو در کارواش آسیب بببیند، استفاده از اسپری یا شوینده های غیر مجاز است. به خاطر داشته باشید که رنگ خودرو یک ماده شیمایی است و در برابر مواد شیمایی دیگر واکنش نشان می دهد. از این رو باید از شوینده هایی استفاده شود که با رنگ خودرو سازگاری دارند و به رنگ بدنه خودرو آسیب نمی زنند.

علت آسیب دیدن رنگ خودرو در کارواش

تکنسین های بی تجربه

از دیگر دلایلی که رنگ خودرو آسیب می بیند این است که تکنسین بی تجربه مشغول به شستن ماشین شود. میزان فشار و زمانی که آب سرد و گرم به ماشین برخورد می کند و استفاده از برس های نامناسب و …. همگی می تواند روی رنگ خودرو تاثیر منفی بگذارد. اگر تکنسین کارواش حرفه ای باشد و با رنگ خودرو و مواد شیمایی به کار رفته در رنگ خودرو آشنایی داشته باشد احتمال آسیب به رنگ بدنه کاهش می یابد.
دقت داشته باشید که تکنسین با تجربه می داند که دمای بخار باید در چه درجه ای باشد تا به رنگ ماشین آسیب وارد نکند. دمای قابل تحمل بدنه ماشین تا 380 درجه است. دمای خروجی دستگاه بخار کارواش باید روی دمای 140-150 تنظیم باشد تا آسیب به بدنه خوردو وارد نشود.

نتیجه گیری از تاثیر کارواش بر رنگ خودرو

در این راهنما از سایت دلفد با یکدیگر به این سوال رایج که آیا کارواش بر رنگ خودرو تاثیر دارد یا خیر نکاتی مهم را بیان کردیم. صدمه دیدن رنگ و روکش رنگ روی بدنه خودرو ممکن است به دلیل برخی از عواملی که در بالا ذکر کردیم ایجاد شود. اگر وسواس زیادی برای شسشتوی ماشین دارید سعی کنید تا به یک کارواش معتبر مراجعه کنید. همچنین برای استفاده از مواد شوینده روی بدنه ماشین دقت زیادی به خرج دهید. دلایل زیر ممکن است هنگام بردن ماشین در کارواش سبب آسیب به رنگ بدنه شود:

1. شوک گرمایی و سرمایی شدید از دلایل آسیب دیدن رنگ خودرو
2. تو رفتگی بدنه خودرو
3. استفاده از برس های ساینده
4. استفاده از پارچه های زبر
5. استفاده از خز یا پارچه های آلوده
6. استفاده از اسپری یا شوینده های نامناسب
7. تکنسین های بی تجربه

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *