دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
تاثیر نور خورشید بر خرابی خودرو

تاثیر نور خورشید بر خرابی خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 11:40 8 ماه قبل بازدید: 77

آیا نور خورشید بر خرابی خودرو تاثیر دارد؟

نور مستقیم آفتاب در ماه های داغ تابستان، سبب آسیب هایی به بدنه و همچنین قطعات ماشین می شود. پوسته فلزی ماشین سبب جذب گرما شده و داخل اتاقک ماشین را بسیار گرم می کند و ممکن است روکش صندلی ها و داشبورد و همچنین موتور، لاستیک ها و… آسیب ببیند. در این راهنما از سایت دلفد در مورد تاثیر نور خورشید بر خرابی خودرو نکاتی را بیان کرده ایم، آگاهی از این نکات به شما کمک می کند تا ظاهر خودرو خود را همیشه نو نگه دارید.

تاثیر نور آفتاب بر خرابی بدنه خودرو

رنگ ماشین ترکیبی از مواد شیمایی است. رنگ بدنه خودرو تحت تاثیر اشعه های ماورا بنفش خورشید قرار گرفته و سبب شکسته شدن مولکول ها شده و در نتیجه رنگ ماشین از بین می رود. بدنه ماشین از چندین روکش و یا پوشش ساخته شده است که هر یک نقش مهمی در حفاظت از رنگ بدنه دارند، در ادامه به آن می پردازیم.

تاثیر آفتاب بر کاور بدنه خودرو

کاور بدنه خودرو یک پوشش نازک از جنس اورتان است، این کاور روی رنگ بدنه خودرو اعمال می شود و در برابر رنگ پریدگی، آسیب های ناشی از آلاینده های اسیدی و بازی و اشعه های مضر خورشید از رنگ خودرو محافظت می کند.

تاثیر نور خورشید بر روکش سرامیکی ماشین

پوشش سرامیکی محافظ اضافی برای رنگ بدنه است و سبب براق نشان دادن رنگ بدنه خودرو می شود. پوشش سرامیکی از بدنه ماشین در مقابل اکسید شدن و مواد شیمایی بازی و اسیدی محافظت می کند. در صورتی که خودرو به مدت طولانی در زیر نور آفتاب بماند، پوشش سرامیکی ضعیف شده و دیگر قادر به محافظت از رنگ بدنه خودرو نیست.

تاثیر نور خورشید بر خرابی خودرو

تاثیر نور خورشید بر پوشش نانو سرامیکی

پوشش نانو سرامیکی مانند کاور روی بدنه خودرو کشیده می شود و لایه ای آب گریز ایجاد می کند به همین دلیل هنگام شستشو ماشین، آب روی خودرو می لغزد. این پوشش به صورت چند لایه روی بدنه خودرو اعمال شده و در برابر خط و خش و آفتاب سوختگی و همچنین مواد بازی و اسیدی از بدنه ماشین محافظت می کند. در صورتی که ماشین در مدت طولانی در معرض نور خورشید باشد، براقیت ماشین از بین می رود و لکه های آفتاب سوختگی روی بدنه آن باقی می ماند.

راه حل محافظت از بدنه ماشین در برابر خورشید

رعایت برخی از نکات سبب می شود تا بدنه ماشین در برابر اشعه آفتاب آسیب نبیند. در ادامه به صورت موردی برخی نکات را ذکر کرده ایم:

1. شستن ماشین به صورت دوره ای برای پیشگیری از تاثیر نور خورشید بر خرابی خودرو

زمانی که خورشید به صورت مستقیم به بدنه خودرو بتابد، شستن ماشین سبب خنک شدن بدنه شده و از آفتاب سوختگی و ایجاد لک جلوگیری می کند.

2. استفاده از وکس های ماشین

استفاده از محافظ یا وکس برای بدنه ماشین به عنوان یک کاور عمل می کند و از رنگ بدنه خودرو محافظت می کند. یک لایه وکس بین ماشین و اشعه ماورا بنفش خورشید روشی عالی برای پیشگیری از تاثیر نور خورشید بر خرابی ماشین است همچنین وکس با ایجاد یک لایه از چسبیدن آلودگی و گردوغبار به بدنه خودرو پیشگیری می کند.

3. چادر پارچه ای یا برزنتی برای ماشین

یکی از راه های حفاظت از بدنه ماشین، استفاده از چادر است، پارچه های چادری مانع از داغ شدن بیش از حد بدنه خودرو می شود.

تاثیر آفتاب بر اجزای داخلی اتاقک ماشین

اشعه آفتاب نه تنها به ظاهر و بدنه خودرو آسیب می رساند، بلکه باعث صدمه دیدن اتاقک داخلی ماشین می شود. از آن جایی که اتاقک ماشین از چرم و پلاستیک ساخته شده است، اگر در برابر تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرد، پوسیده شده و خراب می شود. داشبورد ماشین و صندلی ها از اجزایی هستند که بیشتر در معرض آسیب دیدگی از نور خورشید قرار دارند.

تاثیر نور خورشید بر خرابی داشبورد

داشبورد ماشین نسبت به سایر اجزای داخلی اتاقک بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارد زیرا حرارت از سمت شیشه جلو و شیشه بغل به داشبورد خورده و به آن آسیب وارد می کند. موادی که در ساخت پلاستیک داشبورد ماشین به کار می رود در اثر حرارت بالا، واکنش نشان می دهند و ترک می خورند لذا داشبورد ماشین زیبایی و کیفیت خود را از دست می دهد.

تاثیر آفتاب بر صندلی و تو دوزی ها

نور خورشید سبب آسیب دیدن صندلی های اتاقک ماشین می شود. اگر روکش صندلی ها چرمی باشد در برابر نور آفتاب پوسته پوسته شده و زود کهنه می شود همچنین نور آفتاب باعث سفت و خشک شدن چرم شده و در نتیجه روکش ها ترک می خورند.

محافظت از خودرو در برابر آفتاب

راه حل های محافظت از اتاقک ماشین در برابر نور خورشید

از آن جایی که قطعات داخلی ماشین در برابر نور خورشید آسیب می بینند باید برای پیشگیری از این امر، نکات زیر را رعایت کنید:

1. پارک کردن در سایه:

با پارک کردن اتومبیل در سایه از صدمه دیدن داشبورد و روکش های چرمی خودداری کنید.

2. نصب پنل خورشیدی:

پنجره ماشین مانند ذره بین عمل کرده و نور آفتاب را تقویت می کند، نصب پنل روی قسمت داخلی پنجره ها به خنک شدن فضای داخلی اتومبیل کمک می کند.

3. خرید محافظ صندلی

محافظ صندلی از تابش مستقیم نور خورشید به صندلی حفاظت کرده و سبب خنک تر شدن قسمت نشیمن می شود.

4. استفاده از تهویه

برای در امان ماندن اتاقک از نور خورشید، تهویه ها و محافظ های گوناگونی وجود دارد که از تاثیر نور خورشید بر خرابی خودرو پیشگیری می کند.

تاثیر آفتاب بر قطعات داخلی مانند موتور و رادیاتور و لاستیک ها

نور خورشید نه تنها سبب آسیب دیدن بدنه خودرو و اتاقک می شود، بلکه موتور، رادیاتور و لاستیک ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

تاثیر نور خورشید بر سیستم خنک کننده ماشین

سیستم خنک کننده نقش خنک کنندگی موتور ماشین را برعهده دارد. مکانیسم کار سیستم خنک کننده از این قرار است که ابتدا آب از محفظه پایین رادیاتور وارد لوله انتقال شده و از آن جا به سمت پمپ حرکت می کند، واترپمپ آب را به سمت موتور پمپاژ می کند، آب در بین مجاری موتور به گردش در آمده و سپس به مرور دمای آب افزایش می یابد.

زمانی که دمای آب از یک حد معین بیشتر شد، ترموستات باز شده و آب به سمت رادیاتور جریان می یابد، آب از لوله انتقال به محفظه بالایی رادیاتور رفته و با کمک فن و صفحه مشبک رادیاتور دمای آن کاهش می یابد و دوباره وارد چرخه می شود، این سیکل تا زمان روشن بودن موتور ادامه می یابد.

زمانی که در روزهای گرم تابستان مشغول رانندگی هستید، دمای بالای محیط سبب می شود تا موتور و رادیاتور با شدت بیشتری کار کند بنابراین ممکن است در فواصل طولانی، سیستم خنک کننده پاسخ گوی دمای بالای محیط نباشد و ماشین جوش آورد، جوش آوردن ماشین به این معنی است که آب درون سیستم خنک کننده بیشتر از حد مجاز شده و فشار و حجم آب افزایش می یابد و به صورت بخار از رادیاتور خارج می شود.

راه حل محافظت از سیستم خنک کننده در برابر نور خورشید

برای اینکه از ماشین خود در برابر نور خورشید محافظت کنید باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه به آن پرداخته ایم:

1. از آن جایی که دمای بالای محیط سبب بخار شدن آب در سیستم خنک کننده می شود بنابراین باید به صورت دوره ای سطح مایع خنک کننده را بررسی کنید.
2. هر هفته درب رادیاتور را باز کرده و در صورت کم شدن مایع بیش از 2 تا 3 سانتی متر، به آن آب اضافه کنید.
3. استفاده از آب مقطر به جای آب معمولی سبب شده تا سیستم خنک کننده عملکرد بهتری داشته باشد.
4. استفاده از مایع ضد جوش در رادیاتور سبب شده تا آب دیرتر به نقطه جوش برسد.
5. همچنین استفاده از ضد یخ در تابستان نقطه جوش آب را بالا برده و آب دیرتر به نقطه جوش می رسد.

تاثیر نور خورشید بر عملکرد موتور

همان طور که در بالا توضیح دادیم، اگر در مسافت طولانی مشغول به رانندگی باشید و دمای محیط بالا باشد، فشار زیادی به موتور وارد می شود لذا امکان اختلال در سیستم خنک کننده و همچنین موتور وجود دارد. داغ شدن موتور سبب آسیب دیدن واشر سرسیلندر می شود، در صورتی که واشر سرسیلندر آسیب ببیند، روغن ریزی و نشت آب از واشر و پیچ و مهره های آن رخ می دهد. سوختن واشر سر سیلندر موجب مشکلات عدیده ای مانند مصرف بالای سوخت، خروج آب از اگزوز، روغن ریزی در رادیاتور و…. می شود.

راه حل محافظت از موتور ماشین در برابر نور خورشید

1. سعی کنید در روزهایی که دمای محیط بسیار بالا است، از رانندگی با مسافت طولانی خودداری کنید.
2. با چک کردن آب سیستم خنک کننده، از داغ شدن موتور پیشگیری کنید.
3. روغن موتور را در فصل تابستان چک کنید. در صورتی که روغن موتور بیش از حد داغ شده باشد، ممکن است بخار شود. بنابراین در صورت کم شدن روغن موتور، به مخزن روغن اضافه کنید.
4. پارک کردن ماشین در سایه مانع از داغ شدن موتور به دلیل تابش مستقیم می شود.

تاثیر آفتاب بر لاستیک ها

یکی از اجزایی که در برابر نور خورشید ممکن است آسیب ببیند، لاستیک های ماشین است. نور خورشید سبب کم باد شدن و کم فشار شدن لاستیک ها می شود به همبن دلیل باید به این نکته دقت کنید که لاستیک های تحت فشار به دلیل نور خورشید و اصطکاک جاده، بسیار داغ می شوند.

آسیب های آفتاب به خودرو

محافظت از لاستیک های ماشین در برابر آفتاب

لاستیک های ماشین باید تحت فشار و باد کافی باشند تا عملکرد سیستم تعلیق به خوبی انجام شود. از این رو باید در فصول گرم سال و در روزهای داغ تابستان میزان باد لاستیک ها را چک کنید. برای محافظت از لاستیک ها مانند موتور و سایر اجزا، باید ماشین را در سایه پارک کنید و همچنین از رانندگی در مسافت های طولانی در روزهای داغ خودداری کنید.

تاثیر نور خورشید بر رینگ و سپر و گلگیر و پوشش آینه ها

تابش بی وقفه نور خورشید بر سپر و گلگیر و همچنین پوشش آینه ها سبب از بین رفتن رنگ و فرسودگی زودرس می شود.

راه حل محافظت از رینگ و سپر و گلگیر و آینه ها در برابر نور خورشید

با چند روش ساده می توانید از آسیب رساندن نور خورشید به خودرو جلوگیری کنید.

1. پارک کردن در سایه
2. پوشاندن شیشه های جلو
3. جمع کردن آینه بغل
4. استفاده از چادر با لایه ی میانی پنبه ای

نکات مهم در مورد تاثیر نور خورشید بر خرابی خودرو

1. برخی از رنگ ها نسبت به سایر در معرض بیشتر آفتاب سوختگی است. برای مثال رنگ قرمز سریعتر دچار لک آفتاب سوختگی می شود.
2. رنگ های سفید، اگه دچار آفتاب سوختگی شود، رنگ آن کمتر مشخص می شود.

نتیجه گیری از تاثیر نور خورشید بر خرابی خودرو

در این راهنما از سایت دلفد در موارد تاثیر نور خورشید بر خرابی خودرو نکاتی را بیان کرده همچنین در مورد حفاظت از ماشین برای کم کردن آسیب ناشی از تابش مستقیم آفتاب نیز راه حل هایی ذکر کردیم. در این مقاله خواندید که نور خورشید سبب آسیب به قطعات زیر می شود:

1. رنگ رفتگی و آفتاب سوختگی بدنه ماشین
2. آسیب به صندلی ها و داشبورد ماشین
3. آسیب به لاستیک
4. آسیب به رینگ و گلگیر و آینه ها
5. آسیب به موتور و سیستم خنک کننده

با کمک نکات بیان شده می توانید از خودرو خود در برابر اشعه آفتاب محافظت کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *