دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
هر آنچه که باید درباره بوستر ترمز بدانید

هر آنچه که باید درباره بوستر ترمز بدانید

مهسا حاتمیان مطالعه: 12:25 1 سال قبل بازدید: 195

در این راهنما از سایت دلفد در مورد بوستر ترمز نکات مهمی را بیان می کنیم. بوستر (Booster) قوطی سیاه رنگی است که در پشت موتور خودرو نصب شده و سبب افزایش نیرو و قدرت فشار پدال هنگام ترمز گیری می شود. بوستر ترمز را با نام تقویت کننده ترمز نیز می شناسند که همانند سیستم هیدرولیک فرمان قطعه ای کمکی بوده و نقش کلیدی در رانندگی راحت و امنیت سرنشینان و دارد. این قطعه نیروی وارده از پدال را با کمک خلا و مکش چندین برابر کرده و براساس اختلاف فشار بین دیافراگم کار می کند. در بوستر با استفاده از اختلاف فشار در یک طرف دیافراگم، دیافراگم به سمتی که فشار کمتری دارد حرکت کرده و همین قانون ساده سبب تقویت نیروی پدال می شود. آشنایی با نحوه کار، اجزا و نشانه های خرابی بوستر ترمز از مواردی است که در این راهنما مرور می کنیم.

نحوه عملکرد بوستر ترمز

همانطور که اشاره کردیم بوستر ترمز قطعه ای مهم و کاربردی در سیستم ترمز است و بدون آن رانندگی خسته کننده و عذاب آور خواهد شد زیرا راننده باید نیروی زیادی به پدال وارد کند که همین امر با گذشت زمان پای راننده را خسته خواهد کرد. این قطعه سبب افزایش نیروی پدال به روغن ترمز می شود بنابراین برای ترمز گیری نیاز به نیروی زیاد نیست. با فشردن پدال توسط راننده، بوستر قدرت و نیروی ترمز را افزایش داده و کار راننده را آسان تر می کند.

سیستم ترمز چیست؟

وظیفه سیستم ترمز کاهش سرعت یا توقف خودرو می باشد که این کار را با جذب انرژی جنبشی چرخ ها و تبدیل آن به گرما انجام می دهد. این سیستک به دو نوع دیسکی و کاسه ای تقسیم می شود، امروزه بیشتر از ترمز دیسکی برای هر چهار چرخ استفاده می شود اما در برخی از خودروها از سیستم ترمز دیسکی برای چرخ های جلو و کاسه ای برای چرخ های عقب استفاده می کنند.

سیستم ترمز چگونه کار می کند؟

سیستم ترمز با کمک اجزایی مانند کالیپر، دیسک، لنت و… کاهش سرعت یا توقف ماشین می شود.
از آن جایی که برای متوقف کردن خودرو نیروی زیادی نیاز است لذا نیروی وارد شده به پدال توسط راننده قادر به متوقف کردن خودرو نیست بنابراین باید از تجهیزاتی مانند روغن ترمز و بوستر ترمز برای تقویت نیروی وارد شده به پدال بهره مند شد.

راننده با فشردن پدال، سبب حرکت روغن ترمز شده و روغن ترمز به سمت پیستون کالیپر ترمز می رود، روغن ترمز با فشردن پیستون کالیپر باعث می شود تا لنت های سر کالیپر ترمز به دیسک چرخ چسبیده و دیسک چرخ را از حرکت باز دارد، دیسک چرخ که به بلبرینگ متصل است با توقف چرخش خود سبب توقف چرخش بلبرینگ و در نهایت توقف چرخش تایر می گردد.

نحوه عملکرد بوستر ترمز

مکانیزم افزایش قدرت و نیروی ترمز

اولین مرحله تقویت نیروی ترمز، استفاده از نیروی گشتاور در پدال می باشد. راننده با فشار دادن پدال  نیرویی به پیستون وارد می کند، نیرو وارد شده به پدال به دلیل شکل و فاصله پیستون تا پدال 4 برابر می شود، این اولین نقطه از تقویت نیروی ترمز است.
دومین نقطه افزایش قدرت ترمز براساس قانون پاسکال مایعات می باشد. نیروی وارد شده از پیستون و سیلندر در نزدیک پدال توسط لوله ترمز به پیستون و سیلندر در نزدیک چرخ می رسد، چون قطر سیلندر و پیستون نزدیک پدال از قطر سیلندر و پیستون نزدیک چرخ کمتر است لذا نیروی وارد شده 4 برابر می گردد.
سومین نقطه افزایش قدرت ترمز استفاده از قانون پاسکال گازها می باشد، در این جا است که بوستر ترمز وارد عمل خواهد شد. روش کار این وسیله کمی پیچیده تر از سایر اجزای تقویت نیروی ترمز است که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

انواع بوستر ترمز

بوستر ترمز مستقیم

منظور از بوستر ترمز مستقیم این است که فشار پای راننده ابتدا به بوستر و بعد به پمپ ترمز انتقال می یابد، در این مدل بوستر بین پدال و مخزن ترمز یا پمپ ترمز قرار دارد.

بوستر ترمز غیر مستقیم

در این بوستر فشار پای راننده ابتدا به پمپ و سپس به وسیله روغن به بوستر انتقال می یابد.

بوستر ترمز چیست؟

بوستر ترمز یک قوطی فلزی با دیافراگم و سوپاپ هوشمند است. میله ای از مرکز قوطی می گذرد که از یک سو به پیستون و سیلندر اصلی و از سوی دیگر به پدال متصل است. یک بخش دیگر بوستر، سوپاپ یک طرفه است که فقط به هوا اجازه ورود به بوستر را می دهد، سوپاپ هوشمند نیز بین دو سمت دیافراگم قرار دارد که اجازه ورود خلا به هر دو سمت دیافراگم را می دهد.

پدال ترمز میله ای که از میان بوستر به سیلندر متصل می گردد را فشار می دهد سپس موتور خلا نسبی را در هر دو سمت دیافراگم ایجاد می کند. زمانی که پدال فشرده می شود، میله رابط سبب باز شدن سوپاپ یک طرفه شده و هوای بیرون به پشت دیافراگم وارد می گردد در حالیکه یک سمت دیگر دیافراگم خلا می ماند، بنابراین اختلاف فشار بین دو سمت دیافراگم سبب فشرده شدن پیستون بوستر و در نهایت پیستون و سیلندر اصلی می شود. زمانی که پدال رها می شود، ارتباط هوای بیرون با پشت دیافراگم قطع شده و دو سمت دیافراگم خلا ایجاد می شود و همه شرایط به حالت اولیه بر می گردد.

بوستر ترمز چگونه کار می کند؟

بوستر ترمز با کمک فشار هوای جو که از سوپاپ یک طرفه رسیده است و همچنین فشار خلا که از منیفولد ورودی هوا می رسد، کار می کند، (منیفولد سبب ورود هوا به محفظه احتراق موتور می شود). از اختلاف این دو فشار یعنی فشار هوای جو و فشار خلا، بوستر ترمز برای افزایش نیروی ترمز استفاده می کند.

نشانه های خرابی بوستر ترمز

بوستر ترمز در حالت ساکن

بوستر ترمز یک قوطی فلزی شامل دیافراگم و سوپاپ است. نیروی خلا از شلنگ از سمت منیفولد وارد دیافراگم شده و هر دو سمت دیافراگم خلا تشکیل می گردد، خلا در هر دو سمت دیافراگم سبب ایجاد یک حالت تعادل شده و دیافراگم بدون حرکت در جای خود می ماند، در این وضعیت بوستر ساکن است و کاری انجام نمی دهد.

بوستر ترمز در حالت ترمز گیری

با فشار دادن پدال ترمز، سوپاپ هوا باز شده و هوای جوی به پشت دیافراگم وارد و سوپاپ هوشمند مسدود می گردد، مسدود شدن سوپاپ هوشمند سبب بسته شدن راه ورودی خلا به پشت دیافراگم شده و خلا فقط به سمت جلو دیافراگم وارد می شود بنابراین یک سمت دیافراگم خلا و یک سمت دیگر آن هوا وجود دارد، اختلاف فشار بین دو سمت دیافراگم سبب حرکت آن به سمت خلا می گردد در نتیجه این فشار سبب حرکت پیستون شده که پیستون میل رابط را حرکت داده و میل رابط سبب اعمال نیرو به پیستون و سیلندر اصلی ترمز خواهد شد.

اجزای بوستر ترمز

1. بدنه بوستر

بدنه بوستر فلز فولاد است و دارای دو محفظه مجزا به نام محفظه فشار ثابت و محفظه فشار متغیر می باشد.

2. سوپاپ هوشمند

سوپاپ هوشمند که سوپاپ کنترل نیز نامیده می شود بین دو محفظه قرار دارد.

3. دیافراگم

دیافراگم از جنس لاستیک ساخته شده و وسط بوستر ترمز قرار دارد.

4. سوپاپ یک طرفه

سوپاپ یک طرفه که سوپاپ هوا نیز نامیده می شود با فضای بیرون در ارتباط است.

5. میل رابط

میل رابط قطعه ای است که فنر برگشت دهنده و پیستون بوستر روی آن سوار می شوند. از یک سمت به پدال ترمز و از یک سمت به پمپ ترمز یا مخزن ترمز متصل است.

6. فنر بوستر

فنر بوستر وظیفه برگشت دادن پیستون به سر جای خود را دارد.

7. پیستون بوستر

فشار هوای ورودی به دیافراگم توسط پیستون و میل رابط انتقال می یابد.

چگونگی کارکرد بوستر از دید دیگر

در حالت عادی بوستر ترمز خلا موتور را در خود ذخیره کرده و برای عملکرد خود نیاز به خلا دارد، این خلا از طریق شلنگی که به منیفولد موتور متصل است وارد محفظه فشار ثابت شده و از طریق سوپاپ هوشمند وارد محفظه فشار متغیر می شود.

(اتاقی را تصور کنید که یک پرده وسط آن قرار دارد، خلا از یک دریچه که در جلو پرده است وارد نیمه اتاق شده و از طریق میله ای وارد نیمه دیگر آن می شود، در این حالت چون هر دو سمت پرده خلا وجود دارد، پرده تکان نمی خورد، اتاق در اینجا نقش بوستر، پرده نقش دیافراگم و دو نیمه اتاق نقش محفظه فشار ثابت و محفظه فشار متغیر را دارد.)

  • محفظه فشار ثابت: همیشه حاوی خلا است.
  • محفظه فشار متغیر: در حالت ترمز گیری حاوی هوای جو و در حالت ساکن حاوی خلا است.

با فشردن پدال، میل رابط سبب باز شدن سوپاپ یک طرفه شده و هوای جو به درون محفظه فشار متغیر می رسد، سوپاپ هوا به سوپاپ هوشمند بین دو محفظه متصل است، زمانی که سوپاپ هوا باز می شود، سوپاپ هوشمند مسدود شده و اجازه حرکت خلا به سمت محفظه فشار متغیر را نمی دهد بنابراین بین محفظه فشار ثابت و متغیر اختلاف فشار دیده می شود که این اختلاف فشار سبب حرکت دیافراگم با قدرت بیشتر به سمت محفظه خلا می شود.

(زمانی که پنجره نیمه دیگر اتاق یعنی پشت پرده باز شود، هوای جو وارد اتاق شده و در نتیجه اختلاف فشار بین دو نیمه اتاق سبب حرکت شدید پرده به سمت جلو می شود، پنجره در این جا نقش سوپاپ یک طرفه را دارد که سبب ورود هوای جوی می شود.) در نهایت این حرکت دیافراگم به سمت جلو، سبب حرکت پیستون شده و حرکت پیستون سبب حرکت میل رابط می گردد که این میل رابط نیز سبب حرکت پیستون و سیلندر اصلی سیستم ترمز خواهد شد.

علت خرابی بوستر ترمز

علت خرابی بوستر ترمز

شکستگی فنر

شکستگی فنر در اغلب موارد سبب عدم بازگشت پدال ترمز بعد از رها کردن آن به جای قبلی می شود.

پارگی دیافراگم

پارگی دیافراگم سبب می گردد تا فشار هوای جو وارد منیفولد ورودی موتور شود و در نتیجه ترکیب سوخت و هوا در محفظه احتراق به هم بخورد. از آن جایی که در محفظه احتراق میزان هوا بیشتر بوده سبب بد کارکردن موتور، احتراق نامنظم، خروج دود آبی از اگزوز و…. می شود همچنین بد کار کردن موتور در دور آرام هنگام فشار دادن پدال ترمز از دیگر علائم پارگی دیافراگم است.

نشتی سوپاپ ها

خرابی سوپاپ سبب کاهش نیروی کمکی ترمز و یا آزاد نشدن ترمزها می گردد همچنین نشتی در سوپاپ بوستر ترمز سبب بد کار کردن موتور خواهد شد.

نشت روغن ترمز درون بوستر

نشت روغن ترمز درون بوستر ترمز، سبب خوردگی و پارگی دیافراگم و در نهایت خرابی بوستر می گردد.

نشانه های خرابی بوستر ترمز

  • بازگشت ضعیف پدال به حالت اولیه خود بعد از رها کردن پدال ترمز
  • سروصدای زیاد هنگام ترمز گیری
  • نیاز به اعمال شدید نیرو به پدال ترمز جهت کاهش سرعت یا توقف خودرو

نتیجه گیری از نحوه عملکرد بوستر ترمز

بوستر ترمز یکی از مهم ترین قطعات سیستم ترمز می باشد که رانندگی لذت بخشی را برای شما فراهم می کند. این قطعه برای فعالیت خود به خلا نیاز دارد که این خلا از موتور به محفظه فشار ثابت وارد می شود. با فشار پدال، میله رابط سبب باز شدن سوپاپ هوا شده و هوا به محفظه فشار متغیر که طرف دیگر دیافراگم است، وارد می شود، سوپاپ هوا سبب مسدود شدن سوپاپ هوشمند بین دو محفظه شده و در نتیجه خلا درون محفظه فشار ثابت باقی می ماند و به سمت محفظه فشار متغیر حرکت نمی کند همین امر بین دو محفظه اختلاف فشار ایجاد می کند، این اختلاف فشار در دو سوی دیافراگم فشار وارد به سمت خلا را افزایش می دهد. در نتیجه این فشار سبب حرکت پیستون شده که حرکت پیستون از طریق میل رابط به پیستون سیلندر اصلی می رسد. زمانی که پدال ترمز رها شود، سوپاپ هوا بسته و سوپاپ هوشمند باز شده و ارتباط بین دو سمت دیافراگم برقرار و هر دو محفظه حاوی خلا می شوند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *