دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
باتری به باتری کردن خودرو

باتری به باتری کردن خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 13:20 1 سال قبل بازدید: 141

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهم و ضروری درباره باتری به باتری کردن خودرو بیان می کنیم. در حقیقت باتری قلب و روح خودرو است و هر چقدر شما بیشتر در مورد باتری و سیستم برقی ماشین بدانید احتمال خرابی آن کمتر شده و شما را در وسط جاده گیر نمی اندازد. کارشناسان تیم دلفد در اینجا هستند تا اطلاعات بسیار مفیدی درباره باتری به باتری خودرو کردن خودرو در اختیار شما قرار دهند.

باتری به باتری کردن ماشین به چه معناست؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که باتری ماشین خالی کرده و برای راه اندازی آن مجبور به هل دادن شده اید، در این شرایط راهکار دیگری هم وجود دارد که آن هم باتری به باتری کردن خودرو می باشد.
روشن نشدن خودرو  به دلیل ضعف باتری می باشد که معمولا در فصل زمستان رخ می دهد. در فصل تابستان به دلیل استفاده وسایل برقی پرمصرف مانند کولر، باتری خودرو دشارژ می شود اما در زمستان به دلیل سرد بودن هوا، سفت شدن روغن و دشارژ شدن باتری باید نیروی زیادی از طرف استارت برای راه اندازی موتور تولید شود که در نتیجه برق بیشتری از باتری می گیرد. باتری ضعیف شده معمولا در زمستان ضعف خود را نشان می دهد زیرا هوای سرد روی عملکرد آن موثر بوده و با کاهش دما ظرفیت در دسترس باتری نیز کاهش می یابد.

دو راه حل در زمان دشارژ شدن باتری وجود دارد:

1. هل دادن ماشین

هل دادن ماشین در خودروهای امروزی به دلیل داشتن تسمه تایم پیشنهاد نمی شود زیرا خطر پارگی، شل یا سفت شدن تسمه تایم وجود دارد.

2. باتری به باتری کردن ماشین

بهترین روش برای راه اندازی باتری تخلیه شده، باتری به باتری کردن است که باید اینکار را با رعایت نکات و به صورت اصولی انجام دهید اما متاسفانه کمتر کسی این نکات را رعایت می کند.

اگر باتری خودرو خالی شد چکار کنیم؟

 1. دو خودرو را در مکان مناسب و رو به روی هم پارک کنید.
 2. کابل را به درستی در پایانه های باتری قرار دهید.
 3. خودرو سالم را روشن کنید.
 4. خودرو خراب را استارت بزنید.
 5. اتصالات را قطع کنید.
 6. اجازه دهید باتری شارژ شود.

نکات مهم و ضروری در باتری به باتری کردن ماشین

استفاده از کابل استاندارد

کابل باید کیفیت مناسبی داشته باشد تا بتوانید با خیال راحت از آن استفاده کنید. جنس کابل، هسته و نوع گیره های آن اهمیت ویژه ای دارد که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار می گیرد، کابل در آمپر هایی با توان 500-600-800-1000 موجود است.

 • هسته سیم باید از جنس مس خالص و جنس گیره ها نیز باید از سیم خالص باشد (استفاده از آلومینیوم جهت کاهش قیمت و بالا بردن توان آمپر امری اشتباه است.)
 • طول کابل با متراژ 1.5 تا 2 متر نه تنها خرج اضافی نیست بلکه در شرایط خاصی مانند یخبندان ها، یکطرفه بودن جاده که امکان شاخ به شاخ کردن ماشین نیست، بسیار کاربردی دارد.
 • سایز قطر کابل هر چقدر بیشتر باشد، آمپر بالاتری را تحمل می کند. از آن جایی که در ابتدای استارت، آمپر بالایی وارد کابل می شود لذا بهتر است یک کابل نمره 4 تا 6 برای ماشین های معمولی تهیه کنید.
 • بهتر است دندانه گیره کابل از نوع دندانه دار باشد تا اتصال قوی تری را ایجاد کند.
 • عایق بودن گیره کابل نیز از نکات مهم است زیرا عایق بودن گیره سوسماری مانع از آسیب های جدی به ماشین می شود.
 • دسته باتری باید کاملا عایق بوده و هیچ لختی روی آن نباشد زیرا سیم های لخت خطر ساز هستند.

نکات مهم در باتری به باتری کردن خودرو

شارژ کردن باتری به مدت 15 دقیقه قبل از استارت زدن

بهتر است قبل از استارت زدن خودرو خاموش، باتری را چند دقیقه (15-20 دقیقه) توسط خودرو سالم شارژ کنید تا از ایجاد بار اضافی ناگهانی روی دینام خودرو روشن جلوگیری شود.

جدا کردن سریع کابل به محض استارت زدن

به محض استارت زدن سریعا کابل ها را از همدیگر جدا کنید در غیر این صورت ممکن است به خاطر تفاوت شارژ دینام دو باتری، اختلال در آمپر ایجاد شده و به اجزای برقی آسیب وارد شود.

عدم فشردن بی مورد پدال گاز

بعد از روشن شدن خودرو از گاز دادن های زیاد برای سریع شارژ شدن باتری بپرهیزید زیرا به دلیل خالی بودن باتری، فشار زیادی روی دینام آمده که امکان خرابی بالشتک ها، آفتامات و …. را افزایش می دهد.

درست وصل کردن قطب باتری ها به همدیگر

قبل از شناسایی پایانه های مثبت و منفی اقدام به وصل کردن کابل ها به پایانه های باتری نکنید. باتری اتومبیل به اندازه ای انرژی دارد که به شما و خودرو آسیب بزند، در نتیجه با درست وصل کردن قطب ها به یکدیگر مانع از این امر شوید. کابل به صورت جفتی است که یکی رنگ قرمز و دیگری رنگ سیاه دارد و گیره های سوسماری نیز در انتهای هر یک از آن ها قرار دارند. کابل قرمز رنگ به پایانه مثبت و کابل سیاه رنگ به پایانه منفی و زمین وصل می شود. برخی از کابل ها هم رنگ هستند که کابل های هم رنگ را باید علامت گذاری کنید تا هنگام استفاده از آن ها دچار اشتباه نشوید.

اطمینان از 12 ولت بودن باتری ها

اکثر باتری ها 12 ولتی هستند اما برای اطمینان بهتر است ولتاژ هر دو باتری چک شود.

چک کردن سلامت باتری

باتری اهدا کننده باید سالم و بدون هیچ نشتی یا ترشحی باشد همچنین از اتصال کامل هر دو گیره سوسماری به پایانه ها مطمئن شوید.

استفاده از بوستر یا جامپ استارتر

بوستر در واقع یک باتری قابل شارژ است که کابل جامپر به صورت فابریک روی آن قرار دارد، شما می توانید با استفاده از آن و بدون نیاز به یک ماشین دیگر اتومبیل خود را روشن کنید.

عدم دست زدن به اجزای فلزی اتومبیل

زمانی که سر هر دو سیم به الکترودهای باتری وصل شدند، به اجزای فلزی ماشین دست نزنید زیرا ممکن است به دلیل قرار گرفتن پای شما روی زمین، اتصال کوتاه ایجاد کند.

مراحل باتری به باتری کردن خودرو

اطمینان از یخ نزدن آب باتری در فصل زمستان

در فصل زمستان قبل از انجام کار از یخ نزدن باتری مطمئن شوید، در این مواقع اجازه دهید تا یخ باتری در یک دمای مناسب باز شده سپس در صورت نیاز اقدام به باتری به باتری کردن نمائید.

رفع سولفات قطب های باتری با سنباده

در صورتی که روی الکترودهای باتری سولفات گرفته باشد، آن را با یک برس فلزی یا سنباده تمیز کنید.

سایر نکات مهم و ضروری

 • خاموش کردن وسایل برقی قبل از شروع کار برای هر دو خودرو مهم است زیرا امکان سوختن آن ها وجود دارد.
 • استفاده از دستکش و عینک برای پیشگیری از پاشش اسید باتری نیز باید رعایت شود.
 • برای احتیاط بیشتر هر گونه جواهر فلزی را از بدن خود خارج کنید.

چگونه کابل های باتری را وصل کنیم؟

هنگام انجام کار مواظب باشید که اتصال کوتاه برقرار نشده باشد زیرا اتصال کوتاه سبب ایجاد جرقه شده و به شما و خودرو تان آسیب وارد می کند. اتصال کوتاه زمانی رخ می دهد که قسمت های غیر عایق کابل برای مثال گیره های سوسماری به هم اتصال پیدا کنند.

مراحل باتری به باتری کردن خودرو

 1. دو خودرو را بدون تماس و در کنار یکدیگر پارک کنید.
 2. اطمینان حاصل کنید که دو اتومبیل در حالت دنده خلاص یا پارک بوده و ترمز دستی بالا کشیده شده باشد.
 3. کابل مخصوص دارای 1 سیم مثبت (قرمز رنگ) و 1 سیم منفی (سیاه رنگ) است و هر سیم دو سر دارد.
 4. گیره سوسماری قرمز را به پایانه مثبت باتری خالی وصل کنید، پایانه های مثبت همواره به رنگ قرمز مشخص شده اند، همچنین ممکن است روی پایانه یک علامت + نیز باشد.
 5. با احتیاط گیره انتهای دیگر کابل قرمز رنگ را به پایانه مثبت باتری پر وصل کنید.
 6. گیره انتهای کابل مشکی را به سر منفی باتری پر متصل کنید.
 7. انتهای دیگر گیره کابل مشکی را به قسمت فلزی بدنه ماشین خالی وصل کنید.
 8. ماشین سالم را استارت بزنید.
 9. بعد از گذشت 3 یا 4 دقیقه ماشین خراب را استارت می زنیم.
 10. بهترین زمان همان (15 دقیقه) است که باتری شارژ شود اما به طور معمول رانندگان در بازه زمانی 3 دقیقه این کار را انجام می دهند.
 11. قبل از استارت زدن ماشین خراب، جهت اطمینان از شارژ شدن، چراغ داخلی سقف را روشن کنید، در صورت داشتن نور نرمال باتری شارژ شده است.
 12. ممکن است خودرو در استارت اول روشن نشده و نیاز به استارت های بعدی باشد.
 13. به محض استارت خوردن ماشین، کابل ها را جدا کنید.
 14. ابتدا سر مشکی کابل سیاه را از باتری خالی شده جدا کرده سپس سر مشکی را از باتری سالم جدا کنید. در ادامه سر قرمز را از باتری سالم و در نهایت سر قرمز را از باتری مشکل دار جدا کنید.
 15. ماشین روشن شده را به هیچ وجه خاموش نکنید تا دینام، باتری را شارژ کند.
 16. بلافاصله بعد از روشن شدن ماشین حرکت نکنید و کمی صبر کنید تا باتری شارژ شود.

سیستم برق ماشین شامل چه اجزایی است؟

 1. تولید کننده برق (دینام یا آلترناتور)
 2. ذخیره کننده برق (باتری)
 3. توزیع کننده برق (سیم یا وایر)
 4. کنترل کننده برق
 5. مصرف کننده برق (برف پاک کن، بالابر ماشین، پخش کننده صوت و..)

تولید کننده برق یا دینام

دینام نیروی مکانیکی موتور را به کمک تسمه دینام گرفته و آن را به برق 12 ولت تبدیل می کند سپس برق تولیدی را به ذخیره کننده برق یا باتری انتقال می دهد.

باتری به باتری کردن ماشین

ذخیره کننده برق یا باتری

زمانی که خودرو خاموش است، برای بسیاری از تجهیزات برقی مانند بالابر برقی شیشه، چراغ کوچک، استارت خودرو و … به برق نیاز داریم، وظیفه تامین برق این اجزا در زمان خاموش بودن خودرو برعهده باتری می باشد. باتری در هنگام روشن بودن خودرو برق را از دینام گرفته و به نیروی الکتریکی ذخیره می کند، سپس نیروی الکتریکی ذخیره شده را به تجهیزات برقی مصرف کننده تحویل می دهد.
به باقی اجزای سیستم برقی در مقاله ای مجزا پرداخته شده و از ذکر آن ها خودداری می کنیم.

باتری ماشین چه نقشی دارد؟

به طور میانگین باتری ماشین بین 3 تا 5 سال عمر می کند اما نحوه رانندگی و شرایط محیطی نقش مهمی در کوتاه کردن عمر آن دارند. باتری یکی از اجزای سیستم برقی خودرو است که نقش مهمی در راه اندازی ماشین دارد، به عبارتی این قطعه با هر بار فشردن دکمه استارت، سبب ایجاد جرقه در شمع موتور شده و موتور را راه می اندازد.

زمانی که ماشین روشن است، باتری بیکار نمی نشیند بلکه برق لازم برای شارژ دوباره را از دینام دریافت کرده و شارژ می شود. این قطعه با سیستم برقی یعنی دینام همکاری می کند، زمانی که در جاده لوازم جانبی مانند چراغ های جلو، برف پاک کن، کولر، رادیو و.. روشن است، دینام قادر به تامین برق این لوازم جانبی نبوده و باتری به کمک آن می آید.

به عبارتی زمانی که سیستم تهویه در حال کار است، برف پاک کن ها نیز مشغول تمیز کردن شیشه هستند، دستگاه پخش کننده مشغول آواز خوانی بوده و موبایل به usb وصل می باشد، دینام باید برق آن ها را تامین کند. در خودروهایی که لوازم جانبی قدرتمند بوده و برق زیادی مصرف می شود باتری به عنوان یک بخش مهم برای جوابگویی برای تقاضای برق وارد عمل شده و به دینام کمک می کند.

4 عملکرد اصلی باتری ماشین چیست؟

 1. مواد شیمیایی را برای تبدیل به انرژی الکتریکی مصرف می کند.
 2. در زمان استارت زدن، جرقه مورد نیاز شمع را فراهم می کند.
 3. سبب پایدار نگه داشتن تقاضا و عرضه برق ماشین می شود.
 4. در زمان روشن بودن ماشین، برق مورد نیاز برای شارژ مجدد را از دینام دریافت می کند.

علت خراب شدن باتری خودرو

 1. در 50 درصد موارد، کاهش الکترولیت سبب کاهش عمر باتری می شود که گرمای بیش از اندازه و شارژ بیش از حد باتری باعث این اتفاق است.
 2. روشن گذاشتن چراغ های ماشین یا سایر تجهیزات برقی در طولانی مدت سبب تمام شدن برق باتری یا به اصطلاح خوابیدن باتری می شود.
 3. استفاده بی جا از باتری
 4. شل بودن تسمه دینام
 5. بی شارژ ماندن طولانی مدت باتری (سولفاته شدن باتری)
 6. استفاده از آب آلوده برای باتری های تر
 7. قرار دادن باتری ماشین در هوای گرم
 8. استارت زدن بی جا

انواع باتری ماشین

 • باتری خشک یا اتمی (سیلد)
 • باتری اسیدی یا تر (غیرسیلد)

مزایای باتری خشک نسبت به تر

 • عمر طولانی تر
 • مراقبت کمتر
 • شارژ سریع تر
 • خودرگی کمتر
 • باتری اسید یا تر ارزان تر از باتری های خشک هستند.
 • قابل استفاده در آب و هوای گرم
 • قابلیت اضافه کردن آب

نتیجه گیری از باتری به باتری کردن خودرو

در این راهنما از سایت دلفد به ارائه نکات مهمی درباره باتری به باتری کردن خودرو پرداختیم. اکثر کاربران از کارشناسان تیم دلفد سوالات رایجی مانند اگر باتری خودرو خالی شد چکار کنیم؟ نکات مهم در باتری به باتری کردن ماشین چیست؟ کابل مناسب چه ویژگی هایی دارد؟ و .. می پرسند. در این راهنما به تمامی سوالات کاربران پاسخ داده شد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *