دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
انواع صدای لنت ترمز و نحوه برطرف کردن آن !

انواع صدای لنت ترمز و نحوه برطرف کردن آن !

delfed مطالعه: 1 سال قبل بازدید: 490

در این راهنما از سایت دلفد در مورد انواع صدای لنت ترمز به ارائه نکاتی مهم می پردازیم. اگر هنگام ترمز گرفتن صدای لنت ترمز به گوش می رسد آن را پشت گوش نیندازید، زیرا گاهی این صداها می تواند به دلیل عیب و ایراد در سیستم ترمز رخ داده باشد. بنابراین باید همیشه به سلامت اجزای ترمز، توجه ویژه ای داشت و در صورت شنیدن هر گونه صدای ناهنجار از ترمز باید به دنبال رفع مشکل بود. اما تشخیص بین صدای لنت و دیسک چرخ سوال رایجی است که کاربران از کارشناسان تیم دلفد می پرسند، به همین دلیل ما این راهنما را به پاسخ این سوال که چگونه صدای بین لنت و دیسک را تشخیص دهیم، اختصاص داده ایم. با ما همراه باشید.

چگونه صدای بین لنت و دیسک چرخ را تشخیص بدهیم؟

زمانی که پدال ترمز فشار داده می شود روغن ترمز سبب چسبیدن لنت ترمز روی دیسک چرخ می شود و با اصطکاکی که با دیسک ایجاد می کند سرعت خودرو را کاهش می دهد. به دلیل استفاده زیاد از لنت ها، ضخامت آن ها کم شده و در نهایت به خوبی با دیسک چرخ اتصال برقرار نمی کنند لذا صدای سوت یا جیغ مانندی به گوش می رسد.

لنت ترمز

لنت ترمز قطعه ای مصرفی بوده و بعد از مدتی استفاده باید آن را تعویض کرد زیرا باید قابلیت اتصال کامل با دیسک را داشته باشد. اساس کار لنت ها براساس نیروی اصطکاک می باشد. لنت ترمز از یک بخش نرم و یک بخش فلزی سخت تشکیل شده است. بخش نرم به دیسک چرخ متصل شده و با نیروی اصطکاک ایجاد شده سبب کاهش سرعت دیسک می شود. بخش نرم به صورت پرچ به بخش سخت فلزی متصل شده است. زمانی که قسمت نرم لنت تمام شود، قدرت ترمز کاهش یافته و صدای جیغ مانندی در اثر برخورد بخش فلزی لنت با دیسک ها به گوش می رسد که این زنگ هشداری برای تعویض لنت ها است.

دیسک چرخ

دیسک چرخ نیز باید سالم و هموار و بدون ترک، بدون لبه و بدون تاب باشد. دیسک نیز ضخامت معینی دارد که در صورت کم شدن ضخامت باید آن را تعویض کرد. کیفیت و ضخامت لنت و دیسک روی صدای ترمز تاثیر گذار است.

ترفند ساده: اگر در هنگام حرکت صدا از چرخ ها می آید و با فشردن پدال ترمز صدا قطع یا کم شود، مشکل از لنت های ترمز می باشد. در غیر این صورت اگر صدا قطع نشد پس مشکل از دیسک چرخ و خارهای نگه دارنده لنت ترمز می باشد.

انواع صداهای ترمز برای تشخیص صدای بین لنت و دیسک

در این قسمت انواع صداهای ترمز را ذکر کرد ایم:

1. صدای خراشیده شدن آهن

 • لبه دار شدن دیسک
 • تمام شدن لنت

2. صدای جیغ و سوت

 • تمام شدن لنت ها
 • کیفیت پایین لنت ها
 • شل شدن فنر لنت
 • داغ شدن بیش از حد دیسک و لنت
 • شیشه ای شدن دیسک و لنت
 • خط و ترک روی دیسک ترمز
 • لبه دار شدن و ناهمواری روی دیسک ترمز
 • شل بودن کالیپر ترمز

3. صدای خرخر

 • شکستگی دیسک ترمز
 • تمام شدن لنت ترمز
 • خراب شدن یا شکستگی پلوس

4. صدای تق تق

 • صدای تق تق در خودرو دارای سیستم ترمز ABS
 • صدای تق تق در خودرو بدون ABS
 • وجود ایراد در دیسک چرخ
 • شل بودن لنت ها
 • شکستگی فنر یا کمک فنر سیستم

برای اینکه درک درستی از عملکرد لنت ترمز و دیسک چرخ داشته باشید بهتر است با اجزای چرخ خودرو و سیستم ترمز آشنایی مختصری پیدا کنید.

اجزای چرخ خودرو

جهت درک بهتر سیستم ترمز بهتر است شناخت کاملی در مورد اجزای چرخ داشته باشید تا به راحتی صدای بین دیسک چرخ و لنت ترمز را تشخیص دهید. چرخ خودرو از اجزای سیستم تعلیق خودرو به حساب می آید.

چرخ از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به طور خلاصه به آن می پردازیم:

سگدست چرخ

اصلی ترین و محکم ترین بخش چرخ سگدست یا نشیمن گاه چرخ می باشد. سگدست محل اتصال طبق بالا و پایین، مفصل فرمان، محل نصب کالیپر ترمز و بلبرینگ چرخ می باشد. در قسمت پشت سگدست نیز کاور دیسک ترمز و پلوس ماشین متصل می شوند.

صدای لنت

بلبرینگ چرخ

بلبرینگ چرخ شامل چندین قطعه کوچک و بزرگ است که به سگدست متصل می شود. بلبرینگ چرخ از دو قسمت متحرک و ثابت تشکیل شده است که قسمت ثابت روی سگدست با چند پیچ متصل می شود و قسمت متحرک نسبت به قسمت ثابت می چرخد. در بین دو قسمت متحرک و ثابت چند ساچمه وجود دارد که چرخش این دو قسمت را نسبت به یکدیگر امکان پذیر می کند. برای اتصال بلبرینگ چرخ به سگدست از 4 پیچ استفاده می شود.

دیسک ترمز (دیسک چرخ)

در این مطلب ما نیز آن را دیسک چرخ می نامیم، دیسک چرخ به قسمت متحرک بلبرینگ متصل می شود و به همراه چرخ می چرخد و عضو مهمی از سیستم ترمز ماشین به حساب می آید. برای اتصال دیسک چرخ به بلبرینگ چرخ از پیچ های مخصوص هر خودرو استفاده می شود.

رینگ و لاستیک

ابتدا رینگ و سپس لاستیک روی دیسک چرخ سوار می شوند.

اجزای سیستم ترمز

وظیفه ترمز کاهش سرعت یا توقف خودرو می باشد. ترمز انرژی جنبشی را جذب کرده و آن را به گرما تبدیل می کند و از این طریق سبب کاهش سرعت خودرو می شود. تمامی چرخ های دارای مکانیسمی می باشند که از آن برای کاهش سرعت چرخ استفاده می شود. اجزای سیستم ترمز شامل کالیپر ترمز، لنت و … می باشد.

پدال ترمز

راننده با فشردن پدال ترمز سبب انتقال حرکت پیستون و انتقال روغن ترمز می شود.

لوله و ها سیلندرهای ترمز

در سیستم ترمز دو عدد سیلندر و پیستون وجود دارد. یکی در قسمت پدال ترمز و دیگری در قسمت چرخ می باشد. سیلندر و پیستون نزدیک پدال به روغن ترمز فشار آورده و از طریق لوله روغن را به سمت سیلندر و پیستون نزدیک چرخ (کالیپر) با فشار منتقل می کنند.

بوستر ترمز

قطعه ای جهت افزایش نیروی ترمز می باشد که از خلا و هوای ورودی برای ایجاد اختلاف فشار استفاده کرده و از اختلاف فشار این دو و مکانیزم هایی که درون آن رخ می دهد سبب تقویت نیروی ترمز می شود.

مخزن روغن ترمز

مخزن روغن ترمز محل نگهداری روغن ترمز است که نزدیک بوستر تعبیه می شود.

کالیپر ترمز

کالیپر ترمز روی سگدست چرخ سوار می شود و با حرکت پیستون درون سیلندر سبب اتصال دیسک به چرخ می شود.

لنت ترمز

لنت ترمز روی کالیپر سوار می شود و با چسبیدن به دیسک چرخ سبب توقف چرخش دیسک می شود.

مکانیزم کار سیستم ترمز

راننده پدال ترمز را فشار می دهد سپس این فشار با کمک روغن ترمز تقویت شده و به سمت پیستون و سیلندر نزدیک چرخ می شود. در آن جا سیلندر کالیپر حرکت کرده و سبب اتصال لنت ها به دیسک چرخ می شوند و دیسک چرخ که روی بلبرینگ سوار شده است سبب توقف حرکت چرخ می شود.

سیستم ترمز به دو بخش دیسکی و کاسه ای تشکیل می شود. ترمز دیسکی بیشتر برای چرخ های جلو و ترمز کاسه ای برای چرخ های عقب استفاده می شود. البته اکثر خودروهای امروز از چهار چرخ خود از ترمز دیسکی بهره مند شده اند. در این بخش مکانیزم ترمز دیسکی را بیان می کنیم.

مکانیزم ترمز دیسکی از دو مجموعه اصلی دیسک ترمز (دیسک چرخ یا چرخ ترمز) و کالیپر ترمز تشکیل شده است. همان طور که بیان شد اجزای چرخ به دو قسمت ثابت و متحرک تقسیم می شوند.

 • دیسک چرخ که روی بلبرینگ چرخ نصب می شود از مجموعه قطعات متحرک چرخ بوده یعنی همزمان با سرعت رینگ و لاستیک می چرخد.
 • کالیپر ترمز نیز روی سگدست که ثابت می باشد نصب می شود.

وظیفه کاهش سرعت قسمت متحرک چرخ بر عهده ای سیستم ترمز می باشد. کالیپر ترمز با دریافت فشار روغن ترمز و فشار به پیستون آن سبب اتصال لنت به دیسک شده و به دیسک چرخ فشار وارد می کند و سرعت دیسک را کاهش می دهد. روی هر دو سر کالیپر ترمز، لنت ترمز وجود دارد که این لنت ها هستند که به دیسک چرخ چسبیده و سبب کاهش سرعت آن ها می شود. ترمز گیری به دفعات زیاد سبب کم شدن ضخامت لنت ترمز شده که بعد از مدتی استفاده باید آن را تعویض کرد.

انواع صدای لنت ترمز

صدای خراشیده شدن آهن در هنگام ترمز گرفتن

 • لبه دار شدن دیسک بر اثر سایش
 • تمام شدن لنت

در ادامه به توضیح هر یک به طور خلاصه می پردازیم:

1. لبه دار شدن دیسک بر اثر سایش

اگر صدایی شبیه خراشیده شدن آهن به گوش رسید، این صدا به دلیل لبه دار شدن دیسک بر اثر سایش ایجاد می شود. به عبارتی در این مواقع باید دیسک ترمز را تعویض کرد زیرا لبه دار شده است و برخورد آن با قسمت فلزی لنت ترمز منجر به تولید این صدا می شود.

2. تمام شدن لنت

البته صدای خراشیده شدن آهن به دلیل تمام شدن لنت ترمز نیز می باشد. اگر زمانی که پا روی پدال ترمز نیست و صدای شبیه خراشیدن یا جیغ به گوش رسید به دلیل داغ کردن لنت ها رخ داده است که در نهایت به شیشه کردن لنت ترمز منتهی خواهد شد.

صدای دیسک چرخ

صدای جیغ در هنگام ترمز گرفتن

صدای جیغ به دلیل تمام شدن لنت ها رخ می دهد. ترمزها بازه های متفاوتی از صدا را هنگام ترمز گرفتن ایجاد می کنند. جیغ گاه و بی گاه لنت ها ممکن است طبیعی باشد و به دلیل سرما، گرما، رطوبت، برف، نمک روی جاده و …. باشد.

انواع صدای جیغ لنت ها

صدای جیغ به دلیل سرما

صدای جیغ لنت ها که معمولا صبح ها و به خصوص در فصل سرد شنیده می شود طبیعی است، زیرا ترمزها سرد هستند و بعد از مدتی استفاده این صدا از بین می رود.

صدای جیغ بلند ممتد

زمانی که خودرو در حال حرکت است و ترمز گرفته می شود، صدای جیغ و ممتد شنیده می شود. این صدا به این دلیل ایجاد می شود که نشانگر روی لنت ترمز با دیسک چرخ تماس پیدا می کند و نشان دهنده تمام شدن لنت ترمز می باشد.

صدای جیغ به دلیل گرما

دفعات متعدد ترمز گیری برای مثال در ترافیک های سنگین سبب بالا رفتن دمای لنت و دیسک می شود. این افزایش دما باعث ایجاد تغییرات روی سطح دیسک و لنت شده و یک سطح سخت بین این دو قطعه ایجاد می کند و سبب ایجاد صدای جیغ می شود.

صدای سوت در هنگام ترمز گرفتن

 • تمام شدن لنت ها
 • کیفیت پایین لنت ها
 • شل شدن فنر لنت
 • داغ شدن بیش از حد دیسک و لنت
 • شیشه ای شدن دیسک و لنت
 • خط و ترک روی دیسک ترمز
 • لبه دار شدن و ناهمواری روی دیسک ترمز
 • شل بودن کالیپر ترمز

در ادامه در مورد هر یک توضیحات خلاصه ای ارائه می دهیم.

1. تمام شدن لنت ها

از رایج ترین دلایل صدای سوت، تمام شدن لنت ها می باشد. البته باید توجه داشت که این صدای سوت به دلیل سرما یا گرما رخ نداده باشد.

2. کیفیت پایین لنت ها

از دیگر دلایلی که سبب می شود تا سیستم ترمز سوت بکشد، کیفیت پایین لنت ها می باشد. گاهی اوقات به دلیل جنس خاص لنت ترمز بدون به اتمام رسیدن لنت ممکن است صدای سوت به گوش برسد که به کیفیت لنت بر می گردد.

3. خراب شدن فنر لنت ها

خراب شدن فنر لنت نیز دلیل دیگر سوت کشیدن ترمز می باشد. زیرا اگر فنر لنت که نگه دارنده لنت است شل شود، لنت ها را به درستی در کالیپر قرار نداده و به همین دلیل در هنگام ترمز گیری، لنت ها جابه جا شده و صدای سوت شنیده می شود.

4. داغ شدن بیش از حد لنت و ترمز

همان طور که در بالا بیان شد، ترمز گیری شدید سبب داغ شدن بیش از حد لنت ترمز و دیسک چرخ می شود که این امر باعث ایجاد صدای سوت می شود. بنابراین در این مواقع با کمی استراحت دادن به سیستم ترمز شاهد کاهش صدای سوت خواهید بود. به عبارتی زمانی که سطح لنت بسیار داغ شود، مواد پوششی لنت ذوب شده و این بخار با مقداری از روغن ترمز که بخشی از آن هم در اثر گرما بخار شده است با هم ترکیب شده و حائلی بین دیسک و لنت به وجود می آید و صدای سوت به گوش می رسد.

5. شیشه ای شدن دیسک و لنت

شاید شما هم بارها عبارت شیشه کردن لنت ترمز را شنیده اید. سطح نرم لنت ترمز که با دیسک اصطکاک برقرار می کند ترکیبی از موادی آلی یا فلزی و نیمه فلزی یا سرامیک است. گرمای بیش از حد باعث ذوب و در هم ریختن مواد پوششی با مواد سایشی لنت می شود و سطح سایشی لنت ترمز شیشه ای شده که به طبع به جای اصطکاک با دیسک، روی دیسک لغزیده و قدرت ترمز کاهش می یابد و به دلیل شیشه ای شدن لنت ها در هنگام ترمزهای متوالی و سنگین صدای سوت یا صدای ناله به گوش می رسد.

6. خط و ترک روی دیسک ترمز

عدم تعویض به موقع لنت ها سبب خط افتادن روی دیسک ترمز می شود که صدای خراشیده شدن آهن و صدای سوت به گوش می رسد.

تشخیص بین صدای لنت و دیسک چرخ

7. لبه دار شدن و ناهمواری روی دیسک ترمز

زمانی که دیسک ترمز ناهموار باشد یا لبه دار شده باشد، صدای سوت به گوش می رسد.

لبه دار شدن دیسک: استفاده از لنت های ترمز بی کیفیت و غیر استاندارد باعث عدم هماهنگی در سایش لبه های داخلی و خارجی دیسک می شود و همین موجب لبه دار شدن دیسک ترمز می شود.

ناهمواری دیسک چرخ: ناهمواری نیز به دلیل سایش مکرر لنت ها ایجاد می شود. به دلیل سایش، مواد لنت به مرور روی دیسک چسبیده و سطح دیسک ناهموار می شود.

8. شل بودن کالیپر ترمز

در صورتی که بعد از تعویض لنت یا دیسک، کالیپر ترمز به طور درست به سگدست متصل نشود، در حین ترمز گیری صدای سوت به گوش می رسد. لنت های ترمز روی کالیپر ترمز متصل می شوند و اگر کالیپر شل باشد نیروی مورد نیاز برای درگیری لنت و دیسک را ایجاد نمی کند به همین دلیل هنگام فشار دادن پدال ترمز، صدای سوت کشیدن لنت به گوش می رسد.

صدای خرخر در هنگام ترمز گرفتن

اگر در هنگام ترمز گرفتن صدای خرخر از چرخ خودرو به گوش برسد، مشکلات زیر رخ داده اند:

 • شکستگی دیسک ترمز
 • تمام شدن لنت ترمز
 • خراب شدن یا شکستگی پلوس

در ادامه هر یک را به طور مختصر توضیح داده ایم:

1. شکستگی دیسک ترمز

شکستگی دیسک سبب شنیده شدن صدای خرخر می شود زیرا زمانی که لنت به دیسک متصل می شود، دیسک شکسته به طور کامل با لنت تماس برقرار نکرده و از این رو صدای خرخر به گوش می رسد. بنابراین اگر صدای خشن از اصطکاک بین دیسک و لنت ایجاد شد و ترمز به خوبی عمل نکرد، به احتمال زیاد مشکل از دیسک می باشد.

2. تمام شدن لنت ترمز

همیشه پای لنت ترمز در میان است! اگر لنت تمام شود، قسمت فلزی لنت با دیسک برخورد می کند و در هنگام ترمز گرفتن صدای خرخر به گوش می رسد.

3. خراب شدن پلوس یا شکستگی آن

پلوس قطعه ای بوده که نیروی گیربکس را به بلبرینگ چرخ می رساند. در صورت شکستگی پلوس صدای خرخر یا صدای تق تق در هنگام دور زدن به گوش می رسد. برای اینکه بتوانید تشخیص دهید این صدا مربوط به پلوس یا دیسک و لنت است روش زیر را انجام دهید:

 1. فرمان خودرو را به سمت راست یا چپ بچرخانید و دور بزنید.
 2. اگر صدای تق تق به گوش رسید پس سر پلوس آن سمتی که فرمان چرخیده است مشکل دارد.
 3. اگر فرمان به هر دو طرف چرخید و باز هم صدای تق تق شنیده شد پس سر هر دو پلوس خراب شده است.

صدای تق تق در هنگام ترمز گرفتن

 • صدای تق تق در خودرو دارای سیستم ترمز ABS
 • صدای تق تق در خودرو بدون ABS
 • وجود ایراد در دیسک چرخ
 • شل بودن لنت ها
 • شکستگی فنر یا کمک فنر سیستم تعلیق

در ادامه به توضیح مختصر در مورد هر یک می پردازیم:

صدای تق تق در خودروهای دارای ABS

اگر سیستم ترمز دارای ABS است در هنگام ترمز گیری های شدید این صدا به گوش می رسد که نشان دهنده عملکرد صحیح ترمز می باشد. بنابراین در هنگام ترمز گیری های شدید چنانچه این صدا یا صدای خرخر به گوش رسید نگران نباشید.

صدای تق تق در خودرو بدون ABS

1. وجود ایراد در دیسک چرخ

تاب برداشتن، ناهمواری و یا لبه دار شدن دیسک ترمز سبب ایجاد صدای تق تق می شود. در بخش های بالا علت ناهمواری و یا لبه دار شدن دیسک را بیان کردیم. تاب برداشتن دیسک به دلیل سرد و گرم شدن سریع دیسک رخ می دهد که ناگهان دیسک چرخ تاب بر می دارد. بنابراین اگر صدای تق تق به گوش رسید بهتر است دیسک چرخ را بررسی کنید.

2. شل بودن لنت ها

اگر فنر لنت ها به خوبی لنت ها را به کالیپر متصل نکند صدای تق تق به گوش می رسد.

3. ایراد در فنر و کمک فنر سیستم تعلیق

دلیل دیگر شنیده شدن صدای تق تق به دلیل خرابی فنر یا کمک فنر سیستم تعلیق می باشد که بهتر است آن ها را نیز بررسی کنید.

نتیجه گیری از آموزش تشخیص بین صدای لنت و دیسک چرخ

در این راهنما از سایت دلفد به نحوه تشخیص بین صدای لنت و دیسک چرخ پرداختیم و نکاتی مفیدی را ارائه دادیم. همان طور که بیان شد، صدای لنت و دیسک چرخ تقریبا با هم همپوشانی دارد و در اکثر موارد ایراد لنت ها می باشد که سبب ایجاد صدای سوت، جیغ، خرخر یا تق تق و خراش را ایجاد می کند. دقت داشته باشید که هر گونه صدایی که از لنت یا دیسک به گوش رسید باید سریعا به رفع آن بپردازید.

در هنگام تعویض لنت، به شکل ظاهری دیسک و عمر دیسک نیز توجه کنید. چون اگر زمان تعویض لنت ها، دیسک ایراد داشته باشد و آن را رفع نکنید، باز هم صداهای ذکر شده به گوش می رسد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *