دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
روش های افزایش خنکی کولر خودرو

روش های افزایش خنکی کولر خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 13:40 1 سال قبل بازدید: 160

در این راهنما از سایت دلفد در مورد روش های افزایش خنکی کولر خودرو به ارائه نکات مفید و کامل می پردازیم. رانندگی در هوای گرم تابستان سبب کلافه شدن سرنشینان می شود، برای خنک نگه داشتن هوای داخل کابین، باید سیستم تهویه مطبوع یا کولر را به درستی تنظیم کرده و روش های نگهداری از آن را بدانید، جهت کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

روش های افزایش سرمای کولر ماشین

در این بخش روش های افزایش سرمای کولر ماشین را در سه عنوان مجزا (تمیز کردن اجزای کولر خودرو – استفاده صحیح از کولر- نحوه صحیح نگه داری قطعات و اجزای کولر) بیان می کنیم.

تمیز کردن اجزای کولر خودرو

 • تمیز کردن کولر خودرو
 • تمیز کردن سیستم تهویه هو
 • تمیز کردن مکنده هوا
 • تمیز کردن کمپرسور

استفاده صحیح از کولر

 • باز و بسته نکردن درب ها
 • پایین نکشیدن شیشه ها
 • عدم روشن کردن کولر قبل از استارت و ….

نحوه صحیح نگه داری از قطعات کولر

 • بررسی کشش تسمه کمپرسور
 • بررسی آب رادیاتور و استفاده از ضد یخ یا ضد جوش
 • بازرسی سالیانه و..

در ادامه در مورد هر یک از موارد ذکر شده به ارائه نکاتی مفید پرداخته ایم با ما همراه باشید.

تمیز کردن اجزای کولر روشی برای افزایش خنکی خنکی کولر خودرو

تمیز کردن کولر خودرو

با استفاده از یک ابر و فوم جلو دریچه های آلوده شده و شیارهای داخل دریچه ها را تمیز کنید.

تمیز کردن سیستم تهویه هوا

1. تمیز کردن فیلتر هوای کابین خودرو

فیلترها سبب تصفیه هوای ورودی از خارج به داخل اتاقک ماشین می شوند، تمیز کردن فیلتر هوا از ورود ذراتی مانند گرد و غبار، گرده گیاهان و …. تا زمانی که شیشه های ماشین بالا باشد، پیشگیری می کند. فیلتر هوای کابین خودرو معمولا در اتاقک یا کابین قرار دارد، در برخی از ماشین ها ممکن است این فیلتر در زیر کاپوت باشد.

2. تعویض فیلتر هوای کابین خودرو

در صورت کثیفی بیش از حد فیلتر هوا بهتر است آن را با یک فیلتر جدید جایگزین کنید، زمان تعویض فیلتر بسته به شرایط آب و هوایی و میزان آلودگی شهر شما دارد اما برای افزایش خنکی کولر خودرو بهتر است هر یک سال آن را تعویض کنید.

تمیز کردن مکنده هوا خارج خودرو

1. تمیز کردن فیلتر مکنده هوا

دریچه هوای ورودی که در زیر شیشه جلو  و در قسمت خارجی خودرو قرار دارند نیز برای دریافت هوای تازه به کار می روند، شاخ و برگ درختان و آلودگی ها در این ناحیه سبب کاهش هوای ورودی می شود، این دریچه دارای یک فیلتر می باشد که باید آن فیلتر را تمیز کنید.

2. تعویض مکنده هوا

مکنده هوا به دلیل اینکه در معرض آلودگی ها و گرد و غبار قرار دارد بهتر است به طور سالیانه چک شده و در صورت کثیفی بیش از حد تعویض شود.

تمیز کردن کندانسور

کندانسور نقش مهمی در افزایش خنکی کولر خودرو دارد، بهتر است به طور دوره ای پره های کندانسور را تمیز کنید زیرا کثیفی آن سبب مسدود شدن جریان هوا شده و کولر به درستی خنک نمی کند.

افزایش سرمای کولر ماشین

استفاده صحیح از کولر یکی دیگر از روش های افزایش خنکی کولر خودرو

 1. قبل از روشن کردن کولر از گرم بودن موتور ماشین اطمینان حاصل کنید.
 2. هنگام استارت زدن بهتر است کولر خاموش باشد.
 3. عدم پایین کشیدن شیشه های ماشین هنگام روشن بودن کولر نیز اهمیت ویژه ای دارد زیرا پایین کشیدن شیشه ها به شکل قابل توجهی بر ایرودینامیک ماشین اثر گذاشته و مصرف سوخت را افزایش می دهد.
 4. سعی کنید ماشین را در سایه پارک کنید زیرا پارک کردن ماشین در آفتاب سبب افزایش دمای کابین خودرو تا 65 درجه سانتی گراد می شود، در این وضعیت بهتر است ابتدا شیشه های ماشین را پایین کشیده و ماشین را به محلی خنک تر انتقال دهید سپس بعد از معتدل شدن هوای داخل کابین، از کولر استفاده کنید.
 5. درهای خودرو را در زمان روشن بودن کولر زیاد باز و بسته نکنید، از آب بندی لاستیک درها اطمینان حاصل کنید تا راندمان موتور را کاهش ندهد.
 6. در زمان هایی که سرعت دور موتور بالا می باشد، از روشن کردن کولر بپرهیزید.
 7. بهترین زمان برای استفاده از کولر در دورهای پایین موتور و در شروع حرکت می باشد.
 8. از درجات پایین کولر استفاده کنید، اگر به مدت طولانی کولر روشن است بهتر است وضعیت دمنده یا فن تهویه بین 1 یا 2 باشد، معمولا از سرعت های بالاتر کولر در ابتدای حرکت استفاده می شود.
 9. هنگام پر بودن ظرفیت خودرو و عبور از سراشیبی ها تند بهتر است کولر را خاموش کنید.

نحوه صحیح نگه داری از قطعات کولر راهی برای افزایش خنکی کولر خودرو

 1. آب رادیاتور را چک کنید که در وضعیت استاندارد باشد زیرا کم بودن آب آن سبب گرم شدن بیش از اندازه موتور و در نتیجه کاهش راندمان کولر می شود.
 2. جهت حفظ کارایی و راندمان کولر خودرو از ضد یخ و ضد جوش در رادیاتور استفاده کنید.
 3. از سالم بودن تسمه کمپرسور خودرو اطمینان حاصل کنید، پارگی یا ساییدگی تسمه سبب کاهش عملکرد کمپرسور و در نتیجه کاهش راندمان کولر خودرو می شود.
 4. میزان کشش تسمه کمپرسور خودرو نیز باید استاندارد بوده تا سرمای کولر مطلوب باشد.
 5. در مواقع تعویض روغن و یا هر گونه تعویض و تعمیر در قطعات موتور ماشین، از آلوده شدن تسمه پیشگیری کنید، زیرا تسمه کمپرسور سبب انتقال نیروی میل لنگ به کمپرسور شده و خرابی آن در عملکرد کمپرسور اختلال ایجاد می کند.
 6. در فصل های سرد حداقل یک بار کولر را روشن کنید و اجازه دهید تا برای مدتی کار کند، این امر برای عدم رسوب گازها درون سیستم کولر ضروری است.
 7. در ابتدای فصل گرما از کافی بودن میزان فشار گاز اطمینان حاصل کنید.
 8. در فصول سرد که از کولر استفاده نمی شود، تسمه را نباید باز کنید بلکه فقط شرایط ظاهری آن را چک کنید.
 9. بهتر است قطعات کولر خودرو سالیانه توسط تعمیرکاران حرفه ای مورد بررسی قرار گیرد.

تقویت کولر خودرو

آیا می دانید که کولر ماشین چگونه کار می کند؟

کولر یکی از قسمت های سیستم تهویه خودرو می باشد، تهویه خودرو وظیفه به جریان انداختن هوای اتاق را برعهده دارد. برای آشنا شدن با عملکرد کولر باید ابتدا در مورد سیستم تهویه اطلاعاتی را کسب کنید.

سیستم تهویه چیست و چگونه کار می کند؟

در سیستم تهویه چندین دریچه وجود دارد که هر دریچه سبب رساندن هوای مطبوع به بخشی از کابین می شود. سیستم تهویه به این صورت عمل می کند که با فشردن دکمه، جریان برق از فیوز به موتور الکتریکی رفته و پره های موجود در موتور الکتریکی سبب دمیده شدن هوا به داخل خرطومی یا کانال هوا می شوند. بسته به تعداد دریچه ها، خرطومی وجود دارد، برای مثال دریچه طرف شاگرد یا سرنشین و دریچه سمت راننده هر کدام خرطومی های جدا دارند که هوا را به سمت دریچه هدایت می کنند.

 • دریچه های جلو خودرو که در سمت راست و چپ قرار دارند دارای قوی ترین قدرت پرتاب هوا بوده و هوای کل خودرو را تهویه می کنند.
 • دریچه های پایین که در زیر داشبورد شاگرد و داشبورد راننده هستند هوای مطبوع را به پاهای راننده و شاگرد می رسانند.
 • دریچه های موجود در پایین شیشه جلو که به دریچه بالا معروف می باشند، برای حذف بخارات از روی شیشه و برای گرمایش شیشه جلو کاربرد دارند.

هر چقدر سیستم تهویه خودرو پیشرفته تر باشد، دریچه های بیشتری نیز در ماشین وجود دارد، برای مثال دریچه شیشه سمت بغل راننده و شاگرد برای حذف بخارات از شیشه به کار می رود و دریچه های برای تهویه هوای عقب خودرو نیز وجود دارد که هوای کابین را سرد یا گرم می کنند.
همچنین روی داشبورد ماشین کلیدهای متعددی برای تنظیم جهت هوا وجود دارد که با کمک آن ها می توانید دریچه های دلخواه را باز و بسته کنید تا جهت هوا را به طور دلخواه تنظیم شود.

سیستم تهویه ماشین چگونه باد را گرم یا سرد می کند؟

یک جسم توخالی دارای پره های ریز را تصور کنید که دو لوله از آن خارج شده اند، اینجا دو لوله را A و B می نامیم تا بهتر مثال را درک کنید. زمانی که از لوله A آب گرم وارد جسم تو خالی شود، جسم و لوله B متصل به آن داغ می شوند، در نتیجه از لوله B نیز آب داغ خارج می شود اما اگر از لابه لای این پره ها، هوا عبور دهیم، این هوای عبوری نیز گرم می شود.

اما اسم این جسم تو خالی چیست و چه کاری می کند؟ به اجسامی که با کمک پره های یا شیارهای خود سبب انتقال حرارت می شود، رادیاتور یا کندانسور می گویند. زمانی که هوای سرد توسط مکنده وارد پره های کندانسور شود، مقداری از گرمی دمای هوا داغ از لوله A را جذب کرده و در نتیجه آب با دمای کمتری از لوله B خارج شود، هوای سرد که نیز گرم شده است به سمت دریچه های خودرو می رود تا داخل کابین را گرم کند اما اگر به جای هوای گرم به دنبال هوای سرد باشیم، باید کندانسور دیگری شروع به کار کند به این ترتیب که مکنده هوای گرم را به رادیاتور مکش کرده و هوای خنک از آن خارج می شود، این هوای خنک سبب سرد شدن هوای کابین می شود.

افزایش راندمان کولر خودرو

کولر خودرو چگونه کار می کند؟

کانال های سیستم تهویه خودرو به گونه ای طراحی شده اند که جریان عبوری هوا را در هر حالتی از پره های اواپراتور کولر عبور می دهند، زمانی که دکمه A/C کولر را فشار می دهیم، سیستم کولر روشن می شود و اواپراتور به شدت یخ شده و در نتیجه هوای که به سمت اواپراتور مکیده شده نیز سرد می شود، این هوای سرد به داخل کابین راه پیدا کرده و سبب خنک شدن فضای داخلی ماشین می گردد.

 • اجزای کولر خودرو
 • اواپراتور
 • کندانسور
 • شیر فشنگی
 • لوله های انتقال

اواپراتور کولر چگونه خنک می شود؟

با توجه به اینکه اگر یک گاز تحت فشار باشد، گرم می شود و بالعکس، از همین امر برای خنک کردن اواپراتور استفاده می شود، کمپرسور سبب خنک شدن اواپراتور با افزایش فشار گاز می باشد.

کمپرسور کولر خودرو چه نقشی دارد؟

گاز توسط کمپرسور تحت فشار قرار گرفته و دمای آن تا 80 درجه سانتی گراد افزایش می یابد سپس گاز از طریق لوله وارد کندانسور شده و هوا نیز از طریق فن به کندانسور برخورد می کند و سبب خنک شدن دمای گاز تا 50 درجه می شود.

کندانسور کولر خودرو چه نقشی دارد؟

گاز از طریق لوله دیگری از کندانسور خارج شده و به سمت شیر فشار شکن می رود، این شیر سبب کم شدن فشار گاز و در نتیجه کاهش دمای گاز تا منفی 10 درجه می شود.

اواپراتور کولر چه نقشی دارد؟

گاز خنک شده توسط یک لوله وارد پره های اواپراتور می شود، هوای اتاق خودرو نیز به داخل پره های اواپراتور مکش شده و به دلیل اینکه در معرض دمای سرد گاز می باشد، هوای کابین را سرد می کند. گازی که دمای آن اکنون کم شده و به منفی 5 رسیده است از طریق لوله دیگری خارج شده و به سمت کمپرسور حرکت می کند تا این چرخه ادامه داشته باشد.

کولر یا پایین کشیدن شیشه ها! مسئله این است؟

بررسی هایی که در چندین نوع خودرو انجام شده است به این نتیجه منجر شده که میزان مصرف سوخت در هنگام روشن بودن کولر 10 درصد و هنگام پایین کشیدن پنجره ها تا 25 درصد افزایش می یابد. رعایت نکاتی که در این مقاله ذکر شد سبب کاهش مصرف سوخت در هنگام روشن بودن کولر می شود.

نتیجه گیری از روش های افزایش خنکی کولر خودرو

در این راهنما از سایت دلفد روش های افزایش خنکی کولر خودرو را مرور کردیم. برای افزایش سرمای کولر ماشین باید هم به طور صحیح از آن استفاده کنید و هم قطعات و اجزای آن را به صورت دوره ای مورد بازرسی قرار دهید تا بیشترین سرما را در داخل کابین ماشین داشته باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *