دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
روش های از بین بردن بوی بد خودرو

روش های از بین بردن بوی بد خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 14:30 1 سال قبل بازدید: 159

در این راهنما از سایت دلفد درباره دلایل و روش های از بین بردن بوی بد خودرو به ارائه نکات مهمی می پردازیم. همان طور که می دانید در برخی مواقع ماشین ها بوی ناخوشایندی دارند که به مشام آدمی خوش نمی آید! خوشبختانه راه حل های ساده ای برای از بین بردن بوی بد ماشین وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید از شر این بوی آزار دهنده خلاص شوید، همراه ما باشید.

دلایل بوی بد خودرو چیست؟

آیا می دانید که چرا ماشین شما بوی ناخوشایندی دارد اما ماشین دوستان یا آشنایان همچین بویی نمی دهد؟ خب احتمالا مشکل از خود شما نشات می گیرد همچنین ممکن است این بوی بد به دلیل خرابی قطعات ماشین باشد. دلایل بوی بد ماشین را در ادامه ذکر می کنیم:

تجمع زباله های انباشته شده در ماشین

خوردن و آشامیدن در ماشین باید با رعایت نکات ریزی همراه باشد، خوردن بستنی، چای، قهوه و سایر نوشیدنی ها و ریختن آن روی صندلی یا داشبورد و … به مرور زمان بوی بد کپک را به راه می اندازد. همچنین خوردن هر گونه مواد خوراکی خشک و ریختن آن روی کفی، صندلی و … به مرور سبب بوی ماندگی می شود.

تجمع زباله ها در صندوق عقب ماشین

صندوق عقب خودرو محل نگهداری زاپاس، سایر وسایل اضطراری ماشین و چمدان است. اگر صندوق عقب ماشین را تبدیل به انباری کرده و هر وسیله ای را درون آن قرار دهید به مرور بوی بدی در صندوق عقب حس خواهید کرد.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن در ماشین می شود تا بوی بد آن تا مدت ها باقی بماند بنابراین اگر در ماشین سیگار می کشید پس باید انتظار پخش شدن بوی آن را داشته باشید، تداوم سیگار کشیدن داخل ماشین از دلایل اصلی بوی ناخوشایند خودرو است.

خیس شدن کفی صندلی به دلیل ریختن مایعات یا ورود با کفش خیس

کفی صندلی از جمله محیط هایی است که در معرض انواع آلودگی ها قرار دارد. ریختن خرده غذاها و مایعات همچنین ورود با کفش خیس و آلوده سبب کثیف شدن کفی صندلی و به مرور بوی ناخوشایند در ماشین می شود.

وجود کپک در دریچه های کولر و بخاری

کپک و آلودگی در دریچه های کولر و بخاری یکی دیگر از عوامل بوی بد ماشین است که با روشن شدن کولر یا بخاری شدت می گیرد. اگر به صورت دوره ای اقدام به تمیز کردن دریچه ها نکنید با روشن شدن سیستم تهویه، بوی نامطبوعی در ماشین پخش می شود.

نشت بنزین دلیل بوی تند و بد ماشین

بوی بنزین داخل کابین برای سرنشینان ناخوشایند بوده و خبر از یک مشکل در اجزای فنی ماشین را می دهد. در صورتی که در باک یا مخزن و همچنین لوله انتقال بنزین مشکلی وجود داشته باشد بوی بنزین ساطع می شود.

رفع بوی بد ماشین

روش های ساده از بین بردن بوی بد ماشین

در این بخش روش های ساده از بین بردن بوی بد ماشین را ذکر می کنیم تا با خیال راحت از سواری خود لذت ببرید و به خاطر بوی بد پیش دوستان و آشنایان سرافکنده نباشید.

تمیز کردن خودرو و زدودن آلودگی ها و زباله ها

برای از بین بردن بوی بد خودرو ابتدا تمامی زباله هایی که در ماشین جا خوش کرده اند را خارج کنید، برای اینکار باید:

 • زیر صندلی ها را چک کرده و تمامی غذاهای فاسد شده و سایر زباله ها را بردارید.
 • داخل داشبورد ماشین را باز کرده و زباله های انباشته شده را خارج کنید.
 • جیب های پشت صندلی ماشین را نیز نگاهی بیندازید زیرا ممکن است کودکان چیزهایی را جا داده باشند که از دیدن آن ها شگفت زده شوید، هر گونه خوراکی یا زباله را خارج کنید، همچنین دقت کنید که جیب پشت صندلی ها آغشته به خوراکی های چسبنده مانند آدامس، آب نبات و … نباشد.
 • اگر صندلی بچه دارید، صندلی بچه را از ماشین خارج کرده و تمامی قسمت های آن را بررسی کنید. در صورتی که کودک صندلی را کثیف کرده باشد بهتر است اقدام به تمیز کردن آن نمایید در غیر این صورت بوی بد آن شما را کلافه خواهد کرد.
 • صندوق عقب ماشین را نیز بررسی کرده و تمام زباله ها را خارج کنید.

تمیز کردن داخل ماشین

برای تمیز کردن داخل ماشین با مواد شوینده مناسب و استاندارد مراحل زیر را دنبال کنید.

1.تمیز کردن داشبورد با شوینده مخصوص

مواد شوینده مخصوص داشبورد ماشین را تهیه کرده و سپس با یک دستمال مرطوب تمامی قسمت های داشبورد را دستمال بکشید و در نهایت با یک دستمال تمیز خشک کنید.

2. تمیز کردن صندلی ها برای از بین بردن بوی بد ماشین

 • صندلی ها ممکن است به دلیل تعریق بدن شما و همچنین وجود نم بوی بدی بگیرند، برای این منظور با توجه به جنس روکش صندلی بهترین شوینده را انتخاب کنید.
 • در صورتی که جنس روکش صندلی ها پارچه ای است، با کمک مقداری جوش شیرین آن ها را تمیز کنید، برای این منظور به اندازه یک قاشق غذاخوری، جوش شیرین را روی صندلی و کفپوش بریزید، بعد از دو تا سه ساعت متوجه از بین رفتن بوی بد می شوید.
 • با کمک یک برس صندلی را تمیز کنید، برای اینکار بهتر است از برس نرم استفاده شود، برس کشیدن روی صندلی می شود تا کثیفی ها به راحتی جدا شده و سپس با جارو کشیدن مکیده شوند.
 • برای اینکار برس را به جوش شیرین با شوینده مخصوص آغشته کرده و روی صندلی ها بکشید.
 • همچنین برای از بین بردن بوی بد ماشین که غالب شده است بهتر است مقداری جوش شیرین را در زیر صندلی ها و در جاهای مخفی بریزید تا برای مدتی آن جا بماند.
 • همچنین می توانید مقداری جوش شیرین خشک شده را در داخل ظرفی در باز ریخته و درون داشبورد قرار دهید تا بوی بد داشبورد نیز از بین برود.
 • توجه داشته باشید که ابتدا باید صندلی ها و تمام قسمت ماشین را تمیز کرده و سپس از جوش شیرین استفاده کنید.

تمیز کردن کفی های صندلی

یکی دیگر از راه های از بین بردن بوی بد خودرو، تمیز کردن کفی های صندلی ماشین است. کفی ها را از ماشین خارج کرده و تمامی زباله ها و آلودگی های آن را بزدایید سپس با کمک شوینده مخصوص آن ها را بشویید تا تمام آلودگی ها از بین برود. بعد از شستن کفی ها اجازه دهید که به طور کامل خشک شوند سپس آن ها در ماشین قرار دهید در غیر این صورت نم کفی ها باعث بوی نامطبوع می شوند. بعد از اینکه کفی ها را برداشتید، با کمک جارو برقی اقدام به تمیز کردن تمامی زباله های داخل ماشین نمائید، تمامی گوشه کنار ماشین را با دقت جارو بکشید تا از شر زباله ها و بوی ناخوشایند خلاص شوید.

تمیز کردن صندوق عقب

صندوق عقب ماشین را خالی کرده سپس کفی آن را بردارید و بشویید، با کمک جارو تمامی زباله های صندوق عقب را بگیرید، در نهایت با استفاده از اسپری مخصوص اقدام به تمیز کردن آن نمائید.

تمیز کردن مجراهای دریچه بخاری و کولر

دریچه های بخاری و کولر را باید به صورت دوره ای تمیز کنید تا هم مسیر جریان هوا باز شده و هم اینکه بوی کپک در داخل کابین ماشین پخش نشود. با کمک دستمال یا ابزارهای براش مانند اقدام به تمیز کردن تمامی بخش های دریچه های کولر و بخاری نمائید تا بوی ناخوشایند از بین برود.

استفاده از بخار شو

با کمک یک بخار شوی و بو زدا آنزیمی می توانید با یک تیر دو نشان بزنید. علاوه بر اینکه با کمک بخار آلودگی و میکروب ها را از بین می برید با اضافه کردن یک بو زدا، بوی ناخوشایند ماشین نیز از بین خواهد رفت. شما می توانید از بخار شو را هم برای صندلی ها و زیر صندلی ها و هم برای صندوق عقب استفاده کنید.
دقت داشته باشید که در فرایند تمیز کاری آب زیادی روی صندلی ها نریزد تا باعث ایجاد بوی نم شود، بعد از اتمام کار درب ماشین و پنجره را باز بگذارید تا صندلی ها سریع تر خشک شوند.

رفع بوی بد خودرو

تعمیر کردن باک یا مسیر لوله انتقال

با بازرسی دوره ای باک بنزین و همچنین روغن موتور می توانید مانع از نشت بوی بنزین یا روغن سوزی شوید. انواع بوهایی که به دلیل خرابی قطعات ماشین رخ می دهد شامل:

 • با روغن سوزی ماشین، از اگزوز بوی روغن داغ به مشام می رسد.
 • همچنین بوی شربت مانند نشانه نشتی مایع خنک کننده به یکی از بخش های موتور است.
 • بوی پلاستیک سوخته نیز نشان دهنده ایراد در لنت ترمز می باشد.
 • بوی گوگرد در ماشین به دلیل خرابی گیربکس و روغن گیربکس است.
 • بوی کپک در ماشین به دلیل آلودگی دریچه کولر خودرو ایجاد می شود.

موارد فنی که باعث بوی بد ماشین می شوند عبارت اند از:

 • خراب شدن مبدل کاتالیست
 • خرابی عایق درب پلاستیکی خودرو
 • مشکل بخاری یا کولر
 • اشکال در سنسور اکسیژن
 • خرابی انژکتور
 • نشت روغن و بنزین

با بازرسی دوره ای و تعمیر مشکلات ماشین از انتشار بوی ناخوشایند داخل کابین خودداری کنید.

رفع انواع بوی بد در ماشین

در این بخش شما را با روش های ساده از بین بردن بوی ناخوشایند ناشی از سیگار، کپک، ادرار و … در ماشین آشنا می کنیم.

از بین بردن بوی سیگار داخل ماشین

داخل ظرفی مقداری سرکه سفید ریخته و داخل ماشین قرار دهید، می توانید از دو ظرف جداگانه برای جلو و عقب ماشین استفاده کنید، سرکه سبب جذب بوی سیگار می شود. برای تاثیر گذاری بیشتر می توانید حوله را داخل ظرف سرکه قرار داده تا حوله با جذب سرکه سبب انتشار بوی سرکه داخل ماشین شود.

از بین بردن بوی کپک داخل خودرو

در صورتی که بوی کپک داخل ماشین شما را فرا گرفته بهتر است از یک اسپری کپک زدا استفاده کنید. رها کردن لباس عرق کرده یا لباس خیس و همچنین باقی ماندن میوه یا مواد غذایی باعث ایجاد بوی کپک می شود که باید برای از بین بردن این بو دست به کار شوید.

از بین بردن بوی ادرار داخل ماشین

اگر بوی ادرار داخل ماشین پخش شد باید فورا با کمک لکه زدا و یک بو زدا محل مورد نظر را تمیز کنید. در نظر داشته باشید که استفاده از جوش شیرین نیز می تواند سبب از بین رفتن بوی بد ادرار شود، البته بهتر است ابتدا با لکه زدا محل را تمیز کرده و اجازه دهید خشک شود سپس از جوش شیرین استفاده کنید.

از بین بردن بوی شیر داخل خودرو

اگر روی صندلی، کفپوش یا درب ماشین، مقداری شیر ریخته شود باید فورا آن را تمیز کنید، برای این کار از یک پارچه نم دار کمک بگیرید.

از بین بردن بوی بد ماشین

از بین بردن بوی بد خودرو با کمک مواد طبیعی

استفاده از دارچین برای نابود کردن بوی بد ماشین

دارچین یکی از خوشبو کننده های معطر است، مقداری دارچین را درون یک ظرف در باز ریخته سپس آن را درون داشبورد، در صندلی عقب یا جلو بگذارید تا بوی ناخوشایند ماشین را از بین رود.

استفاده از زغال برای از بین بردن بوی بد خودرو

از قدیم الایام از زغال برای رفع بوی بد استفاده می شد. با کمک زغال می توانید از شر بوی کپک در ماشین خلاص شوید زیرا زغال تمامی بوها را به خود جذب می کند.

استفاده از قهوه و وانیل برای رفع بوی بد ماشین

قهوه و وانیل بوی غالبی دارند که می توانند بوی بد ماشین را از بین ببرند. برای اینکار بهتر است مقداری قهوه آسیاب شده را در یک ظرف در باز ریخته و به مدت چند روز درون ماشین بگذارید. روی ظرف توری بکشید تا قهوه از داخل ظرف بیرون نریزد.

استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی بد خودرو

استفاده از جوش شیرین را در بالاتر بیان کردیم. در نظر داشته باشید که جوش شیرین بعد از گذشت چند روز خاصیت خود را از دست می دهد اما زغال تا مدت طولانی می تواند جاذب بوی ناخوشایند ماشین شود.

روش های دیگر برای رفع بوی بد خودرو

 • تعویض فیلتر هوا
 • اسپری کردن بو زدا به درون دریچه هوا
 • صفر شویی ماشین

تعویض فیلتر هوا

تعویض فیلتر هوا یکی دیگر از راه هایی که می توانید از آن برای رفع بوی بد ماشین انجام استفاده کنید. با تمیز کردن یا تعویض فیلتر هوا تغییر محسوسی در روند کاهش بوی ناخوشایند ماشین حس خواهید کرد.

استفاده از بو زا روشی صنعتی

بو زدا روش دیگری برای از بین بردن بوی بد خودرو می باشد. برای اینکار می توانید مقداری اسپری بو زدا را جلوی محفظه ورود هوا اسپری کنید. مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • ماشین را روشن کرده و سیستم تهویه را در بیشترین قدرت خود تنظیم کنید.
 • سپس بو زا را در محفظه ورودی هوا اسپری کنید.
 • مطمئن شوید که بو زدا از طریق سیستم تهویه در خودرو در حال گردش است.
 • محفظه ورود هوا در جلو شیشه و زیر برف پاک کن قرار دارد.

صفر شویی ماشین

بردن ماشین به کارواش برای تمیز کردن کل ماشین از بدنه تا داخل ماشین راه دیگری است که می توانید از شر بوی بد خلاص شوید.

نتیجه گیری از روش های از بین بردن بوی بد خودرو

در این راهنما از سایت دلفد در مورد روش های ساده از بین بردن بوی بد خودرو نکاتی را ارائه دادیم. بوی بد ماشین یکی از موارد آزار دهنده ای است که باید آن را رفع کنید. از دلایلی که باعث ایجاد بوی بد در ماشین می شوند می توان مواردی همچون: بوی سیگار، ادرار، بوی کپک، بوی نشت بنزین و … اشاره کرد.برای اینکه مشکلاتی مانند بوی بد ماشین برای شما پیش نیاید بهترین راهکار پیشگیری از آن است. با وارسی کردن دوره ای و تمیز کردن مرتب ماشین می توانید از بوی بد خودرو خلاص شوید. در این راهنما تمامی روش های ساده از بین بردن بوی بد خودرو را با هم مطالعه کردیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *